czwartek, 16 czerwca 2016

Złudzenie - Charlotte Link

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5/6
Złudzenie, to kolejna książka Charlotte Link, którą miałam okazję przeczytać. Link to bardzo nierówna pisarka. Chodzi mi przede wszystkim o styl pisarski i gatunek literacki, którym dana książka jest. Twórczość niemieckiej autorki przypomina sinusoidę - od genialnego Domu sióstr poprzez bardzo dobre Echo winy i Przerwane milczenie, dosyć dobrego Obserwatora do pozostałych książek, które są jak dla mnie poniżej średniego poziomu.
Złudzenie plasuje się wg. mnie sporo powyżej średniego poziomu. Dobra, momentami bardzo dobra książka, acz do najlepszej pozycji autorki - Domu sióstr, sporo jej brakuje. Ale czyta się dobrze, choć nie ukrywam, jest to inna od dotychczasowych dzieł autorki książka.
Kryminał, thriller, powieść, bo tym wszystkim jest Złudzenie, jest niezwykle mroczne, ponure. I nie chodzi tu tylko o klimat książki, choć on także ma wielkie znaczenie. Mroczność Złudzenia to także mroczność duszy i czynów bohaterów, mroczność, która na sporą część czasu, jaki poświęcamy lekturze tej książki determinuje nasz nastrój.
Złudzenie ma wszystko do czego przyzwyczaiła swoich czytelników niemiecka pisarka. Mamy więc wielką tajemnicę, której rozwikłanie z każdym momentem staje się coraz bardziej niebezpieczne, tajemnicze zniknięcie, zbrodnię (i to jak się okaże taką porządną), nieoczekiwane zwroty akcji, bardzo ciekawie nakreślone sylwetki bohaterów (i to zarówno tych pierwszo- jak i drugoplanowych) i umiejętnie podkręcane napięcie.
Jak to u Link bywa, mamy także wiele wątków, które początkowo zdają się nawet w najmniejszym stopniu nie być ze sobą powiązane. Jednak to tylko (nomen omen) złudzenie:), bowiem od pewnego momentu książki wszystko wspaniale zostaje ze sobą połączone, nie ma żadnych luźnych, nie pasujących do niczego wątków.
Jednak największym plusem książki dla mnie, jest bardzo głęboka psychologiczna analiza samych bohaterów ich postępowania oraz konsekwencji czynów. Mocne, bardzo mocne. Złudzenie to znakomita, wciągająca lektura, którą pochłania się w mgnieniu oka, a której zakończenie niesamowicie zaskakuje. Przyznam się, że cały czas obstawiałam zupełnie inny finał. Polecam.


http://www.taniaksiazka.pl/zludzenie-p-635982.html

7 komentarzy:

 1. To jedyna pozycja Charlotte Link, jaką miałam okazję czytać. Zgadzam się, wyczuwalny jest mroczny i ponury klimat. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę autorkę, a przeczytałam tylko dwie jej książki, muszę to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam wszystkie książki pani Link. Faktycznie różnie to bywa z jej twórczością. Nie mogę się doczekać lektury tej najnowszej powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę się do disqusa w końcu zalogować i pokomentować u ciebie. :)

   Usuń
 4. Ja poczekam, aż "Złudzenie" będzie w mojej bibliotece. Póki co, mam jeszcze nieprzeczytany "Dom sióstr" i "Ciernistą różę".

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam cichą nadzieję że niedługo dojdzie ona do mnie <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki, które zaskakują, szczególnie zakończeniem, więc będę mieć ,,Złudzenie" na oku.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.