niedziela, 12 czerwca 2016

J.R.R Tolkien. Biografia - Humphrey Carpenter

Wydawnictwo WAB, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.

John Ronald Reuel Tolkien zmarły w 1973 roku znany angielski filolog, pisarz, autor m.in. Hobbita, Władcy pierścieni, Slimarilliona (którego pisarz tworzył przez większą część życia).
Niniejsza biografia napisana została w 1976 roku, zaledwie 3 lata po śmierci Tolkiena. Autorem jest kolega po fachu bohatera książki, Humphrey Carpenter, brytyjski pisarz oraz prezenter radiowy BBC.
Autor niezwykle rzetelnie, a przy tym ciekawie ukazuje kolejne etapy życia Tolkiena poczynając od dzieciństwa. Pełno w tym życiu było pasji, namiętności, żądzy wiedzy, radości, ale i różnych zawirowań, a nawet poważnych kłopotów, jak chociażby tych dot. finansów.
Można śmiało wysnuć teorię, iż wszystkie wydarzenia z dzieciństwa, młodości oraz dorosłego życia póżniejszego pisarza ukształtowały sposób jego patrzenia na świat, postrzegania go, wpłynęły na fakt, iż twórczość stała się tą która zachwyciła miliony na całym świecie.
Sporo w książce także o pracy Tolkiena na Oxfordzie. Wszak pisarz ten był znanym profesorem filologii angielskiej, znawcą języka i literatury staroangielskiej.
Co cenne, Carpeneter nie wybiela życia swojego bohatera, nie stawia mu bezkrytycznego pomnika, ukazuje je takim, jakim było, pełnym pasji, miłości, zawirowań, momentów pięknych, ale i trudnych.
Biografia nie tylko prezentuje życie Tolkiena, ale także ukazuje jego warsztat pisarski, sposób w jaki powstawały kolejne książki. Może być wyjątkowo interesujące dla fanów twórcy Śródziemia, tym bardziej, iż wiele tolkienowskich etapów życia, ważnych momentów ma w sobie elementy póżniejszej twórczości pisarza. Np. dzieciństwo Tolkiena, miejsce,w którym dorastał może mocno kojarzyć się z opisami z Hobbita.
Obraz Tolkiena, jaki prezentuje nam Carpenter jest fascynujący, podobnie, jak jego dzieła, które spopularyzowały literaturę fantasy. Jestem przekonany, i książka zainteresuje wiele osób, niezależnie od tego, czy lektura Hobbita leży w kręgu ich zainteresowań, czy wręcz przeciwnie. J. R. R. Tolkien był fascynującym, niebanalnym człowiekiem, wielkim pisarzem, wizjonerem, literaturoznawcą, kochającym ojcem, mężem, ale też człowiekiem samotnym, niełatwym w obejściu. Carpenterowi udało się ukazać te różne oblicza pisarza, stworzyć porywającą książkę, lekturę, która wciąga i sprawia, iż zupełnie inaczej patrzymy na starszego, siwowłosego, niepozornego angielskiego pisarza. 

Świat i życie Tolkiena, jakie nam ukazuje Carpenter są wspaniałe, porywające, a rozpoczynając lekturę biografii wchodzi się do tego świata, oczekuje się niezwykłej przygody, spotkania z wyjątkowymi ludźmi. I to się właśnie dostaje.
Cennym uzupełnieniem są zdjęcia z prywatnego archiwum Tolkiena.  
http://platon24.pl/ksiazki/tolkien-biografia-97792/


http://www.eplaton.pl/ebook-tolkien-biografia-humphrey-carpenter,b103216.html

3 komentarze:

  1. Akurat u mnie też Tolkien, ale biografia Colina Durieza - niestety, niezbyt udana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam "Hobbita" i wypadałoby poczytać o jego autorze..

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakoś tak za biografiami nie przepadam

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.