środa, 22 czerwca 2016

Polowanie - Jacek Paprocki

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 4/6
Recenzja mojego męża.

Polowanie, to kolejny ze sporej rzeszy kryminałów, które ostatnimi czasy pojawiają się na naszym rynku, kryminałów, których bohater jest inny od sztampowych policjantów do jakich przywykliśmy. Tym razem stróż prawa będący także muzykiem (po pracy szuka wytchnienia w występach, w których aktywnie koncertuje) jest na tropie seryjnego mordercy, który sieje przerażenie w wielu nadmorskich kurortach.
To co wyróżnia tę książkę na tle innych, oprócz niesztampowego śledczego, to mnogość miejsc, w których rozgrywa się akcja. Domy bohaterów, zaułki kurortów, kluby nocne, puby, miejsca, gdzie odbywają się spotkania miejscowych i turystów, sklepy, skwery. Do tego dochodzi całkiem spora ilość miejsc, w których dokonywane są ciekawe (tu plus dla autora) zbrodnie.
Kolejnym plusem jest bardzo dobre oddanie realiów nadmorskich miasteczek oraz policyjnej, żmudnej choć nie pozbawionej humorystycznych elementów pracy.
I niby wszystko byłoby ok, ale w 2 miejscach trochę jakby autorowi może nie tyle urwał się wątek, co brakło jakiegoś sensownego zakończenia danej kwestii. Miałem wrażenie oglądania polskiego serialu,w którym nagle zapomniano o jakimś bohaterze.
Trochę wadził mi też nierówny styl autora. W przeważającej części Polowanie jest doskonale napisane, lekkim stylem, okraszona inteligentną ironią. jednak jest kilka miejsc, w których inteligentna ironia staje się ironią zdecydowanie mniej ciekawą i to nie wychodzi książce na dobre. Jestem jednak przekonany, iż z kolejnym tomem serii (na który po cichu liczę).
Poza tym, tak ogólnie, Polowanie to książka na spory plus. Ciekawy bohater, nie zmęczony życiem tuż nad krawędzią, do czego przyzwyczaili nas skandynawscy i nasi rodzimi pisarze. Dodatkowo śledczy Sawicki jest niesłychanie inteligentny, ma niebanalne hobby, a jego postać to taki świeży oddech w polskiej literaturze kryminalnej.
Śledztwo prowadzone przez inspektora Sawickiego dotyczy okrutnych zbrodni. Doskonałym pomysłem było wplecenie w całą fabułę muzycznych kwestii, które są takim swoistym przerywnikiem, antydepresantem policjanta i czytelnika. Kwestia muzyczna jest świetnie ukazana. I nic dziwnego, wszak autor książki to założyciel zespołu Mr.Zoob i autor piosenki Mój jest ten kawałek podłogi. Siedząc w muzycznym światku od dawna, Paprocki wie o czym pisze i to daje bardzo dobre efekty.
Mimo drobnych w/w wad, Polowanie zasługuje na uwagę. Jacek Paprocki spisał się dobrze, momentami bardzo dobrze. Czekam na kolejny tom przygód Sawickiego. 

3 komentarze:

 1. Dużo tych polskich kryminałów ostatnio i nie wiadomo, czy warto zaryzykować czas na książkę nowego autora.
  Pomimo opisanych mankamentów, "Polowanie" zdaje się być ciekawą lekturą. Zapisuję więc książkę na listę planowanych lektur.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszy mnie to bardzo bardzo że powstaje tyle polskich kryminałów :) A te kocham, więc kolejna wędruje do listy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrego kryminału nigdy nie odmówię :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.