środa, 17 czerwca 2015

Tak czy inaczej - John Cleese

Wydawnictwo Albatros, Ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

John Cleese, to urodzony w 1939 roku, znany na całym świecie angielski komik znany z wielu filmów, seriali jak chociażby Hotelu Zacisze, członek kultowej grupy Monty Python.
Niniejsza książka, to opowieść o życiu artysty, o jego drodze do sławy, o pierwszych niezwykle trudnych krokach w zawodzie aktora, o sukcesach, ale i porażkach, o tym co było i jest jego największą dumą. Ale to także opowieść o tym, jacy są Anglicy na prawdę (oczywiście Anglicy ala Cleese) oraz o tym, jaką traumą jest bycie Anglikiem. Trzeba aktorowi przyznać, iż jest niezwykle konsekwentny. Pisze ostro, bez owijania w przysłowiową bawełnę, ale i momentami z lekkim przymrużeniem oka o sobie, ale i o innych, obala wiele mitów narosłych wokół angielskiego społeczeństwa. I za to ostatnie dostał spore cięgi od rodaków, którzy w dużej części nie mogli, a i nie chcieli pogodzić się z oceną Cleese'a. W atakach na aktora i bohatera książki królował tabloid Daily Mail, który Cleese w swojej książce wyjątkowo piętnuje. 
Wspomniałem, iż Cleese opowiada o swojej życiowej drodze, o stopniach do zawodowej kariery, o dokonaniach. Niezwykle ciekawa, wspaniale (z ikrą i angielskim humorem) nakreślona historia. Szkoda tylko, że brak w niej smaczków dot. powstawania kilku ciekawszych filmów, seriali. Ale i tak jest to doskonała, warta przeczytania, dająca niesamowite odprężenie pozycja. 
Sporo miejsca w książce autor-aktor poświęca swojej rodzinie, której daleko było do tych z amerykańskich filmów familijnych. Z ojcem miał w miarę dobry kontakt. Natomiast matka była hmm kobieta inną, lękliwą, cierpiącą na wszystkie możliwe fobie, także te dla większości ludzi kuriozalne. Bala się np...albinosów. Poza tym miała inne urojenia i była osoba niezwykle agresywną wyładowującą się na najbliższych,czyli mężu i synu. Przyszły aktor nie miał łatwego dzieciństwa. Być może to właśnie wpłynęło na to, iż stał się człowiekiem nieśmiałym, lękliwym, niepewnym z wręcz obsesja na punkcie tego co właściwe. Jeżeli do tego dodamy wygląd, który pozostawiał wiele do życzenia (Cleese jest wysoki, w  młodości był przerażliwie chudy), to mamy obraz młodego człowieka, który cudem stał się jednym z najbardziej znanych aktorów na świecie. Inne życie, inny świat odnajdował w aktorstwie, w tym się spełnia do dzisiaj. 
Tak czy inaczej, to opowieść ze wszech miar poruszająca, słodko-gorzka, śmieszna, ale momentami to taki śmiech przez kroplę łzy. Genialne studium angielskiej rodziny, angielskiej klasy średniej, angielskiego społeczeństwa. Polecam.
 

2 komentarze:

  1. Kurcze, ja nie rozumiem tak do końca angielskiego humoru, więc historia tego człowieka niewiele mi powie. Ale prezentacja społeczeństwa angielskiego to duży atut książki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam angielski humor, więc ta książka to dla mnie lektura obowiązkowa !

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.