czwartek, 18 czerwca 2015

Mądrość i cuda świata roślin - Jane Goodall

Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5,5/6
Autorka niniejszej książki, Jane Goodall, to znana na całym świecie brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, etologii i antropologii. Od lat jest także wysłannikiem ONZ i wspiera organizacje na rzecz poprawy środowiska.
Jedną z jej największych zasług w nauce było odkrycie, że szympansy posługują się narzędziami. Goodall odeszła również od tradycyjnych metod naukowych w poznaniu naczelnych, nadając zwierzętom imiona, zamiast numerować je, jak było to wcześniej w praktyce uniwersyteckiej.
Goodall jest także laureatką licznych nagród, autorką wielu ciekawych książek.Jedną z takich książek jest bez wątpienia Mądrość i cuda świata roślin.
Książkę podczytywałam przez ostatnie kilka tygodni. Goodall przedstawia w niej rośliny z najciekawszych zakątków świata i udowadnia, iż one czują, są zdolne do najbardziej niezwykłych biochemicznych wyczynów. Badaczka opowiada np. o drzewach, które ostrzegają się nawzajem, gdy w ich pobliżu znajdują się groźne dla nich zwierzęta, owady. Drzewa te zaczynają wtedy wytwarzać specjalną substancję, która sprawia, iż ich liście stają się niejadalne. 
Niektóre rośliny wytwarzają z kolei związki chemiczne, które w wyjątkowy sposób wpływają na umysły zwierząt, są jakby halucynogenne. 
Istnieje także bardzo duża grupa roślin będących mistrzami kamuflażu. 
Na blisko 500 stronach autorka zawarła wiele fascynujących  historii o roślinach, zwierzętach, ptakach. Większość z nich wprawiła mnie w ogromne zdziwienie, ale i w jeszcze większy podziw. 
Goodall pisze o roślinach w wyjątkowy sposób będący połączeniem niezwykle przystępnego języka naukowego z barwną narracją. Dzięki temu Mądrosć i cuda świata roślin czyta się wspaniale odczuwając niemy podziw dla wszelakich roślin. 
Książka jest także wysokiej klasy apelem do ludzi z całego swiata o poświęcenie roślinom uwagi nie niszczenie ich w bezmyślny spsoób.
Gorąco zachęcam do lektury. Niesamowita książka z wielką duszą i sercem.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.