wtorek, 23 czerwca 2015

Góra w Tybecie. Pielgrzymka na święty szczyt - Colin Thubron

Wydawnictwo Czarne, Moja ocena 5,5/6
Colin Thubron to doświadczony podróżnik, a przy tym wspaniały pisarz i gawędziarz oraz odkrywca. 
Tym razem Thubron zabiera nas na pasjonującą wyprawę, której celem jest Kajlas będąca najświętszą ze wszystkich gór świata. Jest ona czczona przez jedną piątą ludzkości, a  wznosi się za wałem centralnych Himalajów. Magii i tajemniczości oprócz wątków religijnych dodaje fakt, iż dla większości osób jest ona  niedostępna, a przez to otoczona nimbem nierealności. Ponieważ w tak niebezpieczną wyprawę nie można udać się samemu, Thubron dołącza do sporej grupy pielgrzymów. Razem z nimi pokonuje kolejne przeszkody, kolejne kilometry wędrując z Nepalu poprzez wyżyny Tybetu aż do magicznych jezior u podnóży świętej góry. W trakcie pielgrzymki trafia do zupełnie innego świata, na poły realnego, na poły mistycznego. Zagląda do  odciętych od świata wiosek, rozpadających się klasztorów, zakątków olśniewających pięknem nieujarzmionej przyrody. 
Góra w Tybecie to nie sucha relacja z wyprawy, opis umartwiającej autora pielgrzymki. Nic z tych rzeczy. Jest to zapis fascynującej, oczyszczającej duszę i umysł (od naporu otaczającego nas na co dzień świata) przygody, zetknięcia zachodniego życia z zupełnie innym stylem życia, innymi wartościami. Wspaniale opisy, celne refleksje, fantastyczne, skrzące się dowcipem anegdoty i język, który zawsze zachwyca mnie w prozie Thubrona.
Do tego opisy miejscowych ludzi, obyczajów, z których większość jeżeli nawet nie jest kuriozalnymi, dla nas mieszkańców Europy, to na pewno dziwnymi, innymi. Przykładem, który porusza i zachwyca są np. podniebne pogrzeby, które autor książki genialnie opisuje. 
Góra w Tybecie. Pielgrzymka na święty szczyt, to wyjątkowa, fantastyczna lektura, która porwie was w swoje objęcia na kilka godzin. Zachęcam do sięgnięcia po tę książkę.
Za książkę dziękuję księgarni internetowej Platon (klik) 


1 komentarz:

  1. Interesująca propozycja, jak wszystkie książki wydawnictwa Czarne, muszę przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.