czwartek, 6 października 2016

Legenda żeglujących gór - Paolo Rumiz

Wydawnictwo Czarne, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.

Legenda żeglujących gór to mistrzowsko skonstruowana, niezwykle ciekawa relacja z podróży po Włoszech, a konkretnie po włoskiej części Alp i Apeninów, od zatoki Kvarner aż do Capo Sud, najbardziej wysuniętego na południe punktu Półwyspu Apenińskiego.
Włochy Rumiz przejechał wzdłuż i wszerz. Wszerz, to podróż po włoskiej części Alp. Wzdłuż, to podróż po Apeninach, które rozciągają się w Italii na długości 1350 km, z północy na południe, niczym kręgosłup kraju, albo ekspres w kozakach (Półwysep Apeniński ma wszak kształt damskiego kozaka z obcasem)
Za sprawą spostrzegawczego oka podróżnika i zręcznego pióra czytelnik ma okazję poznać Włochy, których najprawdopodobniej nigdy większość z nas nie ujrzy, Włochy jakże dalekie do standardowych zabytków, kafejek na głównych placach miast i miasteczek, czy pięknych plaż.
Włochy, które poznajemy w trakcie lektury diametralnie różnią się od tych w przewodnikach turystycznych, czy opowieściach spod np. słońca Toskanii. To Włochy surowe, piękne, często zdumiewająco naturalne, obce, zadziwiające. W trakcie lektury wielokrotnie otwierałem ze zdziwienia oczy nie mogąc uwierzyć, iż to te same Włochy, które ja znam.
Osoby, które spotyka podróżnik to często ludzie prości, żyjący wg. własnych zasad, lub zgodnie z trybem życia sprzed kilku wieków, często wierzący w kuriozalne rzeczy, cieszący się prostymi rzeczami.
Rumiz odszedł od standardowych szlaków włoskich wojaży i pokazał nam Italię w wyjątkowy, przepiękny sposób. Jego książka to mozaika opowieści o ludziach, których spotkał, miejscach, które go zachwyciły, większych miasteczkach, ale i zapadłych przysłowiowych dziurach, zwierzętach, które stanęły na jego drodze, potrawach które jadł.
Wydawałoby się, że to banalna opowieść. Nic bardziej mylnego. Rumiz ma nie tylko dar obserwacji i umiejętność przelania obrazów i uczuć na karty książki, ale także potrafi się posługiwać pięknym językiem.
Polecam. Genialna, wspaniała, piękna książka, do której wrócę jeszcze kilka razy, żeby delektować się jej wybranymi fragmentami.

Książka do kupienia w Księgarni Internetowej Platon24 (klik)  
https://platon24.pl/ksiazki/legenda-zeglujacych-gor-104941/
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.