wtorek, 14 maja 2013

KONKURS - zbieramy pytania do wywiadu z Pawłem Pollakiem...

Rozpoczynamy zbieranie pytań do wywiadu z kolejnym polskim autorem. Tym razem na czynniki pierwsze rozłożymy osobę Pawła Pollaka, autora m.in. recenzowanej niedawno przeze mnie świetnej Kanalii
Moja recenzja tutaj.
Tutaj recenzja innego kryminału Pawła Pollaka - Gdzie mól i rdza. 
Paweł Pollak to skandynawista, tłumacz literatury szwedzkiej, przekładał m.in. twórczość Hjalmara Söderberga i Johanny Nilsson. 
Jako pisarz zadebiutował w 2006 r. Kanalią.Wydanie, które recenzowałam jest drugim, a jednocześnie pierwszym. W 2006r. Kanalię wydało wydawnictwo Czarna Owca, ale cóż okładka kiepska, słaba reklama, niewielu czytelników do tej książki dotarło, a szkoda....
Tym razem Wydawnictwo Oficynka spisało się na medal.
Paweł Pollak to także gospodarz bloga, na którym zamieszcza różne tematycznie posty. Jedno co je charakteryzuje, to spostrzegawczość i cięty język, który tak przypadł mi do gustu.
Blog pisarza tutaj.
Zajrzyjcie na blog, warto:) Niejednokrotnie czytając posty uśmiechniecie się. Ostatni o poszukiwaniach przez studentów tłumacza jęz. szwedzkiego rozlużnił mnie, ale też potwierdził moją teorię, że z myśleniem u większości populacji kiepściutko:) A to wbrew pozorom naprawdę nie boli.

Zachęcam do zadawania pytań. Tym bardziej, że w prezencie dla autora najlepszego (zdaniem P. Pollaka) pytania mamy egzemplarz Kanalii z autografem:).
Warto zatem pomyśleć nad pytaniami. Czas na wpisywanie pod tym postem pytań macie do 26.05.2013r. do godz. 23.59. Możecie zadawać tyle pytań ile chcecie, z tym, że mam taką prośbę - oddzielajcie pytania od siebie odstępem i NIE NUMERUJCIE ICH.
Przy okazji chciałabym podziękować pisarzowi za egzemplarz kryminału, tym bardziej, że sam z taka ofertą wystąpił. Po tym, jak ostatnio jeden z pisarzy odmówił udziału w naszej blogowej zabawie w wywiady, byłam bardzo zaskoczona taką ofertą.
Jeżeli możecie zamieścić u siebie na blogu informację o zbieraniu pytań do wywiadu, będę szczerze zobowiązana.

Zapraszam zatem do zabawy:) 

A w czerwcu będziemy zadawać pytania kolejnemu pisarzowi, także kryminałów. Już teraz zapraszam:)

13 komentarzy:

 1. Ja, ja mam pytanie! :-) Chciałabym się dowiedzieć, który etap pracy nad książką pan Pollak lubi najbardziej: konstruowanie intrygi, kreowanie bohaterów, pisanie dialogów, planowanie kolejnych wydarzeń czy może jakiś inny? I który etap jest dla niego najtrudniejszy.
  (bardzo fajna zabawa swoją drogą ^^)

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja chciała bym wiedzieć skąd u pana Pawła wzięła się fascynacja Skandynawią i jakich autorów lub powieści polecił by do przeczytania innym wielbicielom tej krainy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo realistycznie przedstawił pan pracę policjantów w swojej powieści ,,Kanalia'' (tak przynajmniej twierdzą recenzenci, bo ja jeszcze nie miałam przyjemności obcować z tą lekturą). W związku z czym chciałabym się dowiedzieć skąd tak szczegółowo zna pan ten zawód? Czy może przez jakiś czas ,,obcował'' pan w tym środowisku?


  Lubię mocny,wyrazisty,dosadny kryminał, dlatego od której pana powieści powinnam zacząć?

  Swego czasu nie przyjęto do wydania pana powieści „Gdzie mól i rdza” ze względu na tytuł. Czy miał pan jeszcze jakieś inne nieprzyjemne epizody w polskimi wydawnictwami?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest pan prawie człowiekiem renesansu:) - tłumaczem, pisarzem, wydawcą. Która z tych profesji jest panu najbliższa i jak pan je wszystkie godzi? Każda wymaga przecież sporego wysiłku umysłowego, poświęcenia sporej ilości czasu...

  Skąd u pana niebanalny skądinąd pomysł na fabułę Kanalii?

  Chciałabym nawiązać do pana fascynacji Skandynawią. Co takiego specjalnego ma w sobie kultura szwedzka (o ile ma oczywiście)? Czy jest coś co chciałby pan przenieść z tamtych rejonów na nasz grunt, może do naszej mentalności?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie znam Pana książek, ale jestem ich ciekawa.
  Jak przeczytałam tłumaczy Pan literaturę skandynawską. Czy to również kryminały i czy w swoich kryminałach inspiruje się Pan tymi skandynawskimi?
  Czy zamierza Pan poświęcić się pisarstwu, a jeżeli tak to czy będą to tylko kryminały?
  Z czego czerpie Pan tematy do swych książek?

  OdpowiedzUsuń
 6. Co jest najczęściej dla Pana inspiracją do tworzenia tego typu książek co np. Kanalia? Czy jest to jakaś osoba, rzecz a może wydarzenie o którym Pan nieustannie myśli i postanawia je upamiętnić na kartach książki? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy kreując bohaterów wzorował się Pan na ludziach Pana otaczających - czy wykorzystywał Pan osobowościach znanych Panu osób?

  Czy rozpoczynając pisanie pierwszej książki, robił to Pan z myślą o jej wydaniu, czy też może był to jakiś salony pomysł, do którego nie przykładał Pan jakieś większej uwagi.

  Czy pisząc książkę wzorował się Pan na jakimś Pana ulubionym pisarzu? Jeżeli tak, to jakim?

  Czy napisanie książki to było Pana największe marzenie?

  Co zmieniło się w Pana życiu po wydaniu książki?

  Czy chciałby Pan być którymś z bohaterów przez Pana wykreowanych?

  Średnio ile godzin dziennie spędza Pan na pisaniu książki? Czy były w Pana życiu momenty, w których podczas pisania zwątpił Pan w ukończenie książki? Czy też zawsze pomysły napływały niczym lawina?

  Co według Pana oprócz książek rozwija wyobraźnię? Pan wie to najlepiej, bo żeby napisać książkę, trzeba takową mieć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę więcej niż jeden znak zapytania, ale mam nadzieję, że to ni dyskwalifikuje mnie w boju o książkę :-)
  Czyje opinie wywierają większy wpływ na Pana twórczość: krytyków czy zwykłych czytelników. Często jest tak, że owe opinie są rozbieżne.
  Jak pan reaguje na oceny negatywne: są napędem czy zniechęcają?
  Czy śledzi Pan losy swoich książek i opinie na ich temat na "blogowisku"

  OdpowiedzUsuń
 9. 1. Skąd pomysł, by zostać pisarzem? Inspiracja, przypadek, pasja?

  2. Czy pisarz to zawód na pełen etat? czym zajmuje się Pan oprócz pisania?

  3. Jakie ma pasje, poza pisaniem, Paweł Pollak?

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy uważa Pan, że to szkoła odgrywa najważniejszą rolę, jeżeli chodzi o kształtowanie talentów, czy też z takowymi trzeba się po prostu urodzić?

  OdpowiedzUsuń
 11. Co daje Panu inspirację: rodzina, przebywanie w jakimś miejscu, czy też coś innego?

  Autorzy książek to ludzie powiązani z literaturą, którzy także czytają książki innych. Co zatem sądzi Pan o szkolnych lekturach? Czy są odpowiednie, czy też zniechęcają młodzież do czytania?

  OdpowiedzUsuń
 12. Bywają kryminały, które sprzedawane są w kioskach, jako idealna lektura do autobusów czy tramwajów. Inne wzbijają się na same szczyty książkowych bestsellerów - od czego Pana zdaniem zależy sukces kryminału?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy pisze Pan kolejną książkę? Jeżeli tak proszę nam zdradzić o czym ona będzie :)

  „Niepełni” – „poruszająca historia miłości, która rodzi się wbrew przeciwnościom losu” (opis wydawcy), a dla Pana to najważniejsza powieść w Pana twórczości. Dlaczego? Czy bohaterowie są ludźmi których spotkał Pan na „swej drodze”, czy może historia ich miłości jest wytworem Pana wyobraźni? Czy trudno było napisać tę powieść? Planuje Pan napisać kolejną tak poruszającą serca historię?

  Czy przed przystąpieniem do pisania kryminału ma Pan już stricte ustalony przebieg i miejsca akcji, bohaterów, kto będzie ofiarą, motywy działań przestępców i ich schwytanie; a może wszystko „rodzi” się w trakcie pisania?

  Marek Przygodny z „Gdzie mól i rdza”; Inspektor Markowski, komisarz Senik oraz aspirant Lepka z „Kanalii”, czyli dwa Pana kryminały i zupełnie nowi „tropiący” zbrodnie. Jak na razie odbiega Pan od kryminałów szwedzkich na przykład od Camilli Lackberg, czy Ninni Schulman w których dominują sagi z tymi samymi nazwiskami policjantów, detektywów, dziennikarzy, którzy prowadzą trudne śledztwa. Poznajemy ich życiorysy, wspomnienia z każdym kolejnym tomem. Czy zamierza Pan w przyszłości wrócić do dobrze nam znanych „dobrych” bohaterów, czy może z każdym kolejnym kryminałem będziemy poznawać nowe nazwiska?

  Pozdrawiam serdecznie,
  kwiatusia1@gmail.com

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.