poniedziałek, 27 maja 2013

Stosik majowy (3)...

Przez ostatni tydzień nie było mnie w pracy (zwolnienie miałam na zapalenie krtani), a ponieważ wszystkie książki przychodzą do mnie do biura (tak najwygodniej, nie muszę póżniej biegać na pocztę, czy ścigać się z kurierem) czekało na mnie dzisiaj kilka niespodzianek:)
Przepraszam za bałagan w tle na zdjęciu, praca w biurze wrze:)
A oto i moje skarby:)
Pozycja idealna dla mojego męża, fana XX-wiecznej historii...
Pasjonująca, błyskotliwa opowieść o przełomowym sześciomiesięcznym okresie, kiedy armie Hitlera znajdowały się w odwrocie, a przywódcy wielkich mocarstw próbowali opracować plan pokojowego ładu w powojennym świecie i przyszłego kształtu Niemiec. Wiele jest w książce wątków dotyczących Polski, której granice i polityczna niezawisłość stały się jednym z zarzewi konfliktu między alianckimi sojusznikami. Autor, opisując kulisy ich spotkań i konferencji, przedstawia sporo nieznanych faktów i anegdot, tworząc fascynujący obraz wydarzeń, które zadecydowały o obliczu powojennej Europy.


Gunnar Barbarotti po dłuższej przerwie wraca do pracy. Dostaje polecenie, by zbadać dawno zakończone śledztwo. Sprawa okazuje się dużo bardziej zawikłana, niż na początku mogło się wydawać. Czyżby Ellen Bjarnebo była niewinna i nie popełniła zbrodni, za którą została skazana na 11 lat więzienia? Kto w takim razie zamordował i poćwiartował swoją ofiarę w 1989 roku? By znaleźć odpowiedzi na te pytania, Gunnar Barbarotti wyrusza w podróż przez Szwecję. Los prowadzi go z rolniczej osady Mała Birma w pobliżu Kymlinge do położonego na odludziu pensjonatu górskiego. Ta wyprawa zakończy jego zmagania ze światem i Bogiem - choć może to tylko kwestia interpretacji... 


Nowa szwedzka seria kryminałów! "Przypływ" to pierwsza powieść z cyklu, którego bohaterami są śledczy Tom Stilton i studentka Olivia Rönning.
Jest rok 1987. W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą morderstwa popełnionego ze szczególnym okrucieństwem. Przypadkowym świadkiem tragicznych wydarzeń jest mały chłopiec. Prowadzącemu dochodzenie Tomowi Stiltonowi nie udaje się ustalić motywu zbrodni ani znaleźć zabójców. Nie zna on nawet tożsamości ofiary. Kilkadziesiąt lat później Olivia Rönning, studentka Wyższej Szkoły Policyjnej, pisze referat na temat tego brutalnego morderstwa. Korzystając z wszelkich dostępnych źródeł, stara się zdobyć jak najwięcej informacji. Najtrudniej jest jednak dotrzeć do człowieka, który prowadził wówczas śledztwo - Tom Stilton jakby zapadł się pod ziemię... 


Dwie fascynujące, znakomicie udokumentowane opowieści o początkach terroru w Rosji, ukazanego przez pryzmat losów dwojga ludzi z rewolucyjnego podziemia: Wiery Zasulicz i Siergieja Diegajewa. Ona dokonała zamachu na gubernatora Petersburga, po uniewinnieniu przez ławę przysięgłych stała się bohaterką pierwszych stron gazet w całej Europie. On, członek Woli Ludu, pierwszej organizacji terrorystycznej, został policyjnym konfidentem, a po zabójstwie szefa petersburskiej Ochrany uciekł do Stanów Zjednoczonych, gdzie przedzierzgnął się w szanowanego wykładowcę akademickiego. Tłem obu opowieści, pełnych przenikliwych spostrzeżeń o motywach ludzkich zachowań, jest obraz carskiej Rosji schyłku XIX wieku z jej wszystkimi sprzecznościami, napięciami, lękami i nadziejami.
 
Krzysztof wraca po latach do rodzinnej miejscowości, by sprzedać dom, w którym się wychował. Tak sielska dawniej kraina lat dziecinnych nie jest już jednak taka jak kiedyś. Powoli ukazuje swoje inne, groźne i mroczne oblicze. Świat, który zapamiętał z czasów dzieciństwa, zmienił się i zdegradował. Powrót do niego nie jest już ani przyjemny, ani bezpieczny, a kolejne wydarzenia popychają bohatera w kierunku tajemnicy, której wcale nie ma ochoty poznawać...
"Nie czytaj tej książki nocą, wieczorem, w samotności, w domu na odludziu, jeśli pracujesz w TVP, to nie czytaj. Lśnienie sobie obejrzyj, szybciej zaśniesz. Polecam!"
Piotr BałtroczykDzień dobry, znalazłem mumię!
Wczesnym rankiem samotny biegacz pokonuje codzienną trasę między Sopotem a Gdańskiem. W wykopie przy ulicy Hallera niespodziewanie dostrzega siedzącą postać. Zaintrygowany zbliża się do niej, by z przerażeniem odkryć, że ma przed sobą mumię. Jak się okaże, znalezienie zwłok to dopiero początek serii makabrycznych zdarzeń.
W szranki z psychopatycznym seryjnym zabójcą staje komisarz Barnaba Uszkier. W pogoni za mordercą będzie musiał też poznać się z członkami pewnego Klubu Miłośników Kryminałów...
Książka opisuje jeden z ciekawszych momentów historii naszej cywilizacji. W VIII w. p.n.e. na Bliskim Wschodzie wyrosły dwie potęgi: Asyria i imperium Kusz, rywalizujące o ziemie Egiptu, wówczas słabego i rozdrobnionego. Rozgorzała krwawa, prawie dziesięcioletnia wojna, która wyniszczyła Egipt. Wreszcie, w wyniku osłabienia obu mocarstw, państwo faraonów odzyskało pełną niepodległość, zjednoczone przez Psammetycha I, założyciela XXVI dynastii. Opisywanie tego okresu stwarza autorom wiele trudności. Zdawkowe relacje w tekstach źródłowych czy ograniczony materiał archeologiczny nie ułatwiają im zadania. Niniejsza książka jest pierwszą w Polsce tak szeroką próbą przedstawienia tego zagadnienia.


August II Mocny miał się niegdyś wyrazić, że gdyby wiedział, jaką pozycję i władzę ma w Rzeczypospolitej hetman, starałby się raczej o buławę niż o koronę. Urząd hetmański istotnie był jednym z najważniejszych i najpotężniejszych urzędów Rzeczypospolitej szlacheckiej. Książka prezentuje sylwetki hetmanów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w okresie ich największego znaczenia politycznego.Autor podejmuje w niej próbę odpowiedzi na pytania, kim byli ludzie piastujący jeden z najważniejszych urzędów w Rzeczypospolitej, jakie było ich przygotowanie do jego pełnienia, w jaki sposób sięgali po buławę, jak przebiegała ich kariera i jak oceniła ich historia.

12 komentarzy:

 1. Nessera i Borjlind już mam, a czekam na Literata:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz dwa razy okładkę Nessera, zamiast Borjlind.

   Usuń
  2. Już poprawiłam, dzięki. Taka jestem zakręcona dzisiaj.

   Usuń
 2. "Podbój Egiptu przez Kusz i Asyrię" wygląda mi smakowicie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech, tym razem cię nie obrabuję wirtualnie, jakoś nic dla siebie nie znalazłam, ale tobie życzę niezapomnianych wrażeń:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne książki, szczególnie te kryminalne. :) Muszę wreszcie zapoznać się z Czarną serią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie bym przygarnęła, ale najbardziej zainteresowały mnie książki:
  "Sześć miesięcy w 1945", "Zamachowcy i zdrajcy", "Hotel Zaświat" i "Literat". Miłej lektury ( z zazdrością :-) )

  OdpowiedzUsuń
 6. "Hotel zaświat" wydaje się być ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Stosik śliczny :) czekam na recenzję "Hotelu Zaświat", bo też mam na niego ochotę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytałabym "Hotel Zaświat"
  Cieszę się, że masz tyle ciekawych nowości:) Życzę Ci mile spędzonych chwil podczas czytania:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.