środa, 15 maja 2013

Stosiki majowe (2)...Dzisiejsze nabytki książkowe. Właśnie kurierzy przynieśli. Obok biura mam też antykwariat, do którego prawie codziennie wchodzę choćby na chwilę. 2 pozycje to dzisiejsze łupy antykwaryczne. Przepraszam za jakość, ale "na szybko" zdjęcia robione komórką. Dobrze, że autem przyjechałam, będę miała możliwość zabrać do domu wszystko na raz.
Od dołu pierwszy stosik...reaktywacja Świata Książki:

Caroline Elkins w książce nagrodzonej Pulitzerem odkrywa zapomnianą historię ostatnich dni brytyjskiego kolonializmu w Kenii. Po zakończeniu II wojny światowej i triumfie liberalnej demokracji nad faszyzmem, Brytyjczycy uwięzili w obozach setki tysięcy Kikuju - przedstawicieli największej grupy etnicznej w tej kolonii - którzy domagali się niepodległości. Przekonująca opowieść o zbrodniach i próbach ich ukrycia - oparta m.in. na wywiadach z ocalałymi z obozów i ich ciemiężcami - ujawnia po raz pierwszy pełną wiedzę o powstaniu Mau Mau i "brzemieniu białego człowieka" w Afryce.
"Ważne i bolesne świadectwo. Będzie szokiem nawet dla tych, którzy widzą wszystko co najgorsze w europejskiej kontroli nad Afryką".
Daniel Bergner, "The New York Times Book Review"
"Elkins po raz pierwszy ukazuje niewiarygodną skalę i tragiczne konsekwencje brytyjskiej kampanii przeciw powstańcom".
Mahmood Mamdani, "The Washington Post"

 Życie pod władzą radziecką toczyło się podziemnym nurtem, w skromnych mieszkaniach, w ciasnych kuchniach - tam spotykali się dysydenci, nie ci z pierwszych stron gazet, ale zwykłe "mrówki", działające w samizdacie, rozpowszechniające zakazaną literaturę i zakazane idee. Bohaterowie Ulickiej przeżywają miłości i osobiste dramaty, zaczytują się Doktorem Żywago, odkrywają Galicza, Okudżawę, Wysockiego, potem Brodskiego, a wszystko w cieniu bezdusznej państwowej machiny, w nieustannej obawie przed KGB. Jak to się stało, zdaje się pytać autorka, że ludzie, którzy potrafili wówczas zachować niezależność, żyli innym, "niesowieckim" życiem, w nowej rzeczywistości wszystko to zmarnowali, że nie wychowali następców? Książki Ludmiły Ulickiej bywają nazywane "encyklopedią rodziny rosyjskiej". Zielony namiot jest tej encyklopedii kolejnym rozdziałem. Opisuje zwyczajne życie w cieniu Wielkiej Historii. Ale jak przedstawione! Przenieśmy się zatem do ówczesnej Moskwy, z jej starymi ulicami, przypominającymi dawniejsze czasy, Pietrowką, mostem Kuznieckim i... więzieniem na Łubiance.
 "Pieśń o poranku" to poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i trudnych życiowych wyborach. Larissa Stark ma wszystko, o czym tylko można zamarzyć - przystojnego, kochającego męża, trójkę wspaniałych dzieci i piękny dom na przedmieściach. Mogłoby się wydawać, że odnalazła się w roli przykładnej żony i oddanej matki. Jednak przypadkowe spotkanie z młodszym nieznajomym mężczyzną zupełnie odmienia jej życie. Larissa zaczyna kwestionować wszystko, w co do tej pory wierzyła. Zadaje sobie pytania, które wcześniej były nie do pomyślenia. Czy zdobędzie się na odważny krok w nieznane? Czy podąży za swoimi pragnieniami? Cokolwiek postanowi, ktoś zostanie zdradzony... 


 "Nie jestem kobietą z tej książki. Co najwyżej ją przypominam, tak jak może ją przypominać jakakolwiek kobieta naszych czasów, która żyje w pojedynkę, pracuje i myśli. Właśnie po to, żeby każda kobieta mogła się w niej rozpoznać, nie wyposażyłam jej w twarz, imię, adres, wiek [...]. Nie formułuję żadnego przesłania, nie próbuję nawet rozwiązać problemów. Nie na tym polega zadanie pisarza. A poza tym, jakże bym mogła formułować jakieś przesłanie w książce będącej apoteozą wątpienia? Bohaterkę dręczą tysiące znaków zapytania, za każdym razem, kiedy jest przekonana o jednym, twierdzi również coś wręcz przeciwnego [...].
Tak mówiła Oriana Fallaci z okazji wydania Listu do nienarodzonego dziecka, monologu kobiety, która oczekuje dziecka i uważa macierzyństwo nie za obowiązek, lecz za osobisty i odpowiedzialny wybór. Nie rezygnując z typowego dla siebie namiętnego tonu, autorka stawia pytania własnemu sumieniu, mierząc się z fundamentem kobiecej kondycji. Czy wystarczy pragnąć dziecka, żeby zmusić go do istnienia? Czy słusznie jest poświęcić gotowe już życie na rzecz życia, którego jeszcze nie ma? Książka idzie dalej niż dylematy dyskusji nad aborcją, zwróciła na siebie uwagę czytelników na całym świecie i jest dzisiaj uważana za klasyczną pozycję literacką.Po doskonałym debiucie sprzed 45 lat, Wydawnictwo Literackie przedstawia polskim wielbicielom opowiadań Alice Munro najnowszy tom kanadyjskiej pisarki. Książka Drogie życie miała swoją światową premierę w listopadzie 2012 roku, a już w maju tego roku trafi do naszych księgarń. Scenerią dla prostych, czasami strasznych, innym razem ciepłych historii stały się tym razem miasteczka otaczające kanadyjskie jezioro Huron. Los niemal wszystkich bohaterów determinują wydarzenia związane z II wojną światową.
Tom Drogie życie to Alice Munro w najlepszym wydaniu.
 Fascynująca podróż do serca Ameryki Środkowej
Malownicza opowieść drogi przybliżająca piękno Ameryki Środkowej: Meksyku, Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu. Poznawanie smaków, zapachów, miejsc i zwyczajów. Niespieszne przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Rozmowy, obserwowanie życia tamtejszych miasteczek. Góry, egzotyczna przyroda, gwarne miasta, pozostałości kultury Majów, wulkany, Indianie i ludność karaibska
Michał Głombiowski dociera do miejsc, o których marzy każdy prawdziwy i wirtualny podróżnik: nieco zapomnianych, na uboczu, ale pokazujących rzeczywiste oblicze poszczególnych krajów. Gdzie bije serce zócalo - gwarnych placyków Ameryki Środkowej.

 Uzupełnienie kolekcji skandynawskich kryminałów. Książka kupiona w antykwariacie za 5,00zł.
Thriller psychologiczny znanej szwedzkiej autorki. Co i dlaczego ukrywa słynny pisarz-noblista Axel Ragnerfeldt, wielbiony przez cały naród? O wizerunek literackiego geniusza starannie dbają jego najbliżsi. Śmierć pewnej starej, opuszczonej kobiety, uruchamia lawinę zdarzeń, której nie da się powstrzymać. Okazuje się, że za promiennym pasmem sukcesów noblisty kryją się straszliwe tajemnice, zdrada, kłamstwo i śmierć... Niepokojąca opowieść o „drugiej stronie medalu” i cenie, jaką niektórzy są gotowi zapłacić za nieśmiertelność.Książka również kupiona w antykwariacie za 8,80zł. Doskonałe uzupełnienie kolekcji książek dot. świata antycznego.
„Świat hellenistyczny” to opracowanie o rozległej perspektywie; autor, obficie cytując starożytne źródła, przedstawia wydarzenia polityczne od śmierci Aleksandra aż po włączenie regionu w granice imperium rzymskiego. Opisuje poszczególne systemy społeczne i obyczaje ludów poddanych greckiemu panowaniu, ważne wydarzenia z dziedziny literatury, nauki i techniki oraz powstanie nowych ruchów religijnych. F. W. Walbank panuje nad całością najnowszych ustaleń naukowych dotyczących omawianych zagadnień. Stworzył arcyciekawy i atrakcyjny w lekturze obraz wielkiego i złożonego społeczeństwa, którego idee i osiągnięcia stanowią podwaliny współczesnej cywilizacji europejskiej.


I tom podobno doskonałej trylogii o Wojnie Secesyjnej.
Pełne dramaturgii wydarzenia historyczne są w niej przedstawione z punktu widzenia ich rzeczywistych bohaterów: czterech wybitnych dowódców unijnych i konfederackich, dla których wojna domowa okazała się drogą do chwały, ale też przyczyną głębokiej duchowej rozterki. Czytelnik towarzyszy im w trudnych wyborach w przededniu konfliktu, jak również w jego pierwszych latach, na polach bitewnych wschodniego teatru wojny, pod Williamsburgiem, Sharpsburgiem, Fredericksburgiem i Chancellorsville. Jest świadkiem wielkiego entuzjazmu i odwagi i zarazem bezsilności w obliczu fatalnych błędów cywilnego i wojskowego zwierzchnictwa. Shaara w przejmujący, ale i widowiskowy sposób ukazuje bratobójczą walkę ludzi uwikłanych w tragiczną historię kształtującego się narodu.

Wymarzona przeze mnie biografia z fantastycznej serii WABu.
Dziennika nie prowadzę. Ale nauczyłem się kłaść obok tapczanu mały notesik, czasem jakieś luźne kartki i długopis. W bezsenne noce, kiedy myśli rozpoczynają swoją męczącą gonitwę, zapalam lampkę i usiłuję je uchwycić. Na chwilę pierzcha udręka. Przestaję bać się bezsennych nocy. Tymi słowami Józef Hen rozpoczyna swoje zapiski z lat powojennych. Krótkie, kilkustronicowe notatki, często skupione wokół jednego wydarzenia, dzieła czy jednej postaci, sprawiają wrażenie pisanych jakby od niechcenia, a wciągają jak najlepsze powieści autora. Znajduje w nich odbicie najnowsza historia Polski, od ostatnich dni II wojny światowej, w której autor uczestniczył, aż po rok 2000, czas podsumowań. Refleksje i wspomnienia Hena, często odważnie idące pod prąd, przenikliwe, wymykające się schematom, przeradzają się w wielką opowieść będącą świadectwem całej epoki, o której dziś nazbyt często nam się wydaje, że wszystko już wiemy. Trzy tomy dzienników pt. Nie boję się bezsennych nocy... po raz pierwszy ukazały się w latach 1987, 1992 i 2001. Niniejsze wznowienie zostało przez autora przejrzane i uzupełnione. Lata przedwojenne i wojenne Józef Hen opisał w książkach Nowolipie (1991) i Najpiękniejsze lata (1996), a tom jego najnowszych zapisków to Dziennik na nowy wiek (2009).


 Złowroga atmosfera, trzymająca w napięciu intryga, mrożące krew w żyłach zbrodnie... "Krąg" to druga powieść wschodzącej gwiazdy francuskiego kryminału, autora bestsellerowego "Bielszego odcienia śmierci".
Rozwiązując mroczną zagadkę, Martin Servaz będzie musiał stawić czoło demonom przeszłości i poczuć ból dawno zabliźnionych ran. Wystarczył jeden telefon i jeden enigmatyczny e-mail, aby komendant został wciągnięty w wir przerażającego śledztwa. W Marsac zostaje zamordowana jedna z akademickich wykładowczyń. Kilka dni później traci życie hodowca psów, rozszarpany przez własne zwierzęta. Czy coś łączy te dwa zdarzenia? Kto i dlaczego rozpętał w spokojnym uniwersyteckim miasteczku szaleństwo śmierci? Czyżby było to dzieło zbiegłego przed dwoma laty okrutnego seryjnego mordercy?
W powieści "Krąg" Bernard Minier, specjalista od mrocznych, przytłaczających klimatów, po raz kolejny zmusza czytelnika, by skonfrontował się ze swymi najgłębiej skrywanymi lękami i zdał sobie sprawę, że pozornie spokojne życie może niespodziewanie zmienić się w prawdziwy koszmar. 


 Watykan. Najmniejsze państwo świata  -  44 hektary i 800 mieszkańców. Na tym skrawku ziemi , gdzie czas pozornie się zatrzymał, tętni  jednak normalne życie. Autorka, specjalistka do spraw Watykanu, z dziennikarską wnikliwością odsłania przed nami tajemnice tego teatru cieni. Szczegółowo opisuje życie codzienne papieży, finanse Kościoła, przewroty pałacowe, intrygi i kulisy walki o tron Piotrowy.  Dowiadujemy się m.in. o kradzieży i publikacji prywatnej korespondencji Benedykta XVI; o  aferach związanych z bankiem watykańskim; poznajemy  sekrety papieskiego stołu i garderoby, a także -  przebieg konklawe poprzedzającego wybór papieża Franciszka. Zaskakujące fakty, mało znane wydarzenia, osobiste sekrety i soczyste anegdoty zapraszają czytelnika do odkrywania nieznanego Watykanu.

Babciny kuferek z rodzinnymi sekretami skłania Amadę, młodą Amerykankę meksykańskiego pochodzenia, by na własną rękę poszukać odpowiedzi, których nie może - lub nie chce - udzielić jej nikt z najbliższych. Niespodziewanie dla siebie wyrusza w podróż - dosłowną i mentalną - w poszukiwaniu kobiety, która nieodwracalnie wpłynęła na losy jej rodziny. Niewiarygodna historia, którą odkrywa, zaczyna się w Meksyku lat dwudziestych i trzydziestych, przenosi do Hiszpanii pogrążonej w wojnie domowej, by wreszcie dotrzeć do żydowskiej Warszawy otoczonej murami getta. "Dom tajemnic" to opowieść o zagmatwanych relacjach rodzinnych i miłosnych, stawiająca prowokacyjne pytania o winę i odpowiedzialność. Oddając głos milczącym od lat kobietom, łączy w sobie najlepsze cechy historycznej powieści obyczajowej i thrillera psychologicznego.

 Powieść, która w Europie, a zwłaszcza w Skandynawii spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem (ok. 500 tys. sprzedanych egzemplarzy w samej Norwegii!) Klimatem, ciepłym humorem, łączeniem komizmu z tragizmem nawiązująca do powieści z nurtu realizmu magicznego Tytułowe mofongo to jedno z popisowych dań babci Loli, tradycyjna potrawa stanowiąca ostateczną broń w walce o rodzinę. Saga rodzinna, powieść o przebaczeniu i miłości Książka z przepisami kulinarnymi na dania kuchni karaibskiej. 
"W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Komisarz kryminalny Joona Linna prosi go o pilną pomoc - leczenie nieprzytomnego pacjenta, który doświadczył poważnego urazu. Ma nadzieję, że za pomocą hipnozy Erik będzie mógł komunikować się z chłopcem, umożliwiając policji przesłuchanie go. Dzięki temu może uda się ustalić, kto brutalnie zamordował jego rodziców i młodszą siostrę, a następnie znaleźć i ocalić starszą siostrę, zanim będzie za późno.
Jednak od ostatniego razu, gdy Erik praktykował hipnozę, minęło dziesięć lat, a psychiatra obiecał sobie, że nigdy do tego nie wróci. Powracające bolesne wspomnienia z tamtego czasu sprawiają, że decyduje się odmówić policji swojej pomocy. Gdy w końcu daje się jednak przekonać, zostaje uruchomiona seria nieprzewidzianych zdarzeń..."


 Subtelny i wyrafinowany humor w najlepszym wydaniu. W krzywym zwierciadle to zbiór felietonów Maciej Stuhra a także opowieść filmowa Utytłani Miłością, w których wybitny aktor objawia swój kolejny talent - literacki. Świat oczyma Macieja Stuhra może wydawać się światem odbitym w krzywym zwierciadle - ale bez wątpienia pełnym humoru. A jak wiadomo - humor zawsze w cenie...
Maciej Stuhr - znakomity aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i kabaretowy. Na stałe związany z Teatrem Nowym w Warszawie. Mimo ponad 50 ról wciąż zaliczany do aktorów młodego pokolenia. Laureat wielu nagród - m.in. Orła za pierwszoplanową rolę męską w filmie Pokłosie. W roku 2006 uhonorowany tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

14 komentarzy:

 1. Toż te stosiki powinny się zwać książkowe Himalaje :) Imponująco!

  Chętnie przeczytałam być z tego zbioru książkę Macieja Stuhra i Watykan niedyskretnie, tą drugą nawet chętniej, gdyż uwielbiam takie historie :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na konkurs!

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę Fallaci, Munro oraz Krąg z chęcią bym Ci podkradła... ;) Miłego czytania!

  OdpowiedzUsuń
 3. No i znowu się obłowiłaś. Z tego wszystkiego to dla mnie tylko Krąg, który zresztą właśnie czytam. Natomiast ta książka Fallaci jakoś mi nie podchodzi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę Krąg Miniera, który moim zdaniem jest genialny. Widzę Simons, po której spodziewałam się więcej. No i Hipnotyzera, którego pragnę całą duszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Krąg i Hipnotyzera już sobie ostrzę pazury, tylko muszę inne książki w kolejce poprzesuwać, żeby tym zrobić miejsce:)

   Usuń
 5. "Listy do nienarodzonego dziecka" kupiłaś w Świecie Książki? Internetowym czy stacjonarnym? No tak poluję na tę książkę, a nigdzie nie mogę jej znaleźć!
  Czekam na recenzje, szczególnie właśnie książki Fallaci :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dom tajemnic" jest rewelacyjny! Ciekawe, czy i tobie przypadnie do gustu:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też strasznie jestem ciekawa tej książki. Bukowy Las wydaje niewiele, ale doskonałej jakości pozycje.

   Usuń
 7. Bardzo bym chciała przeczytać ,,Krąg'' oraz ,,Hipnotyzer''. Życzę przyjemnego czytania i czekam na recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wieczorem przyjdź na zócalo ciekawi mnie najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny stos :)

  Czekam na recenzję "Domu tajemnic" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kilka bym Ci podkradła:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.