środa, 3 kwietnia 2013

Stosik kwietniowy (1)

Krok do wolności to opowieść o tych, którzy zginęli, usiłując przekroczyć żelazną kurtynę. Czeski szlak na Zachód wydawał się najłatwiejszy dla polskich uciekinierów, tymczasem okazał się dla nich śmiertelną pułapką. Na zasiekach z drutu pod napięciem od 1952 roku życie straciło kilkudziesięciu Polaków. Inni zginęli od kul, czy to na ziemi, czy - jak pilot Dionizy Bielański strącony w 1975 roku na rozkaz najwyższych peerelowskich władz wojskowych - w powietrzu, nieopodal granicy czechosłowacko-austriackiej. Do wydania rozkazu zestrzelenia Bielańskiego gen. Wojciech Jaruzelski, ówczesny minister obrony narodowej, nigdy się nie przyznał...
Rodziny tych, którzy wybierali się przez "zieloną granicę" do wolnego świata, lecz nigdy do niego nie dotarli, nie miały częstokroć żadnych oficjalnych informacji o ich losie lub były świadomie dezinformowane. Niektóre do dzisiaj nie poznały całej prawdy...
Dramatyczna historia tej grupy uciekinierów nadal jest w Polsce "tajemnicą". Krok do wolności to przełomowa próba opisania losów tych ludzi.

 Świetnie napisany, rzetelny i bardzo aktualny reportaż śledczy o polskiej przestępczości.
Jakie czasy, taka przestępczość - chciałoby się powiedzieć. Coraz rzadziej słychać o krwawych porachunkach mafijnych, natomiast coraz częściej o firmach, takich jak Amber Gold, które perfidnie oszukują tysiące niewinnych ludzi. Czy to znaczy, że mafia nie istnieje? A może wręcz odwrotnie - w czasach kryzysu mafia zarabia pieniądze?
Czy w Polsce mamy do czynienia z przestępczością zorganizowaną? Czy mafia ma wpływ na funkcjonowanie państwa? Czy parabanki to pomysł kilku nieuczciwych obywateli, czy może kryje się za nimi coś więcej? Jak to możliwe, że w XXI wieku, przy współczesnych metodach śledczych i zaawansowanej elektronice, przez lata nie udaje się ustalić, kto stoi za najbardziej spektakularnymi przestępstwami? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywają sądy, policja, politycy, prokuratura?
Dziennikarz śledczy Bertold Kittel próbuje odpowiedzieć na te pytania, wskazując jednocześnie istotne błędy służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo. Przytoczone historie i rozmowy ze świadkami wydarzeń często szokują, tym bardziej że mamy do czynienia wyłącznie z faktami. Jego reporterskie śledztwo dotyka nie tylko najgłośniejszych i najświeższych spraw, jak afera Amber Gold czy zabójstwo Krzysztofa Olewnika. Odsłania także palące problemy korupcji w prokuraturze i w policji, z którymi polskie państwo zmaga się od lat.
Kittel brawurowo wprowadza w świat polskiej przestępczości i prowokuje do pytania: w jakim kraju żyjemy? Obnaża fakty, które pominęli śledczy, ujawnia nieznane publicznie dokumenty i relacje świadków, których nikt wcześniej nie przesłuchał. Rysuje obraz powiązań, o których nikt głośno nie mówi.


 Od haremu w Maroku po angielski dwór królewski Karola II... "Żona sułtana" to fascynujące połączenie egzotycznej arabskiej baśni z pasjonującą powieścią historyczną. Przenosimy się do Maroka 1677 roku. Dwór okrutnego sułtana Mulaja Ismaila to miejsce, w którym nikt nie może czuć się bezpiecznie. Bardzo dobrze wie o tym niewolnik Nus-Nus, eunuch, skryba prowadzący sułtańską Księgę Łoża. Nieustannie lawiruje między despotycznym władcą, pierwszą żoną mającą niepokojącą skłonność do trucizn i czarnej magii oraz zepsutym, folgującym swoim zachciankom wielkim wezyrem. Jego niewesoła egzystencja staje się jeszcze trudniejsza, kiedy do haremu trafia Angielka Alys Swann uprowadzona przez piratów. Nus-Nus beznadziejnie się w niej zakochuje. Ona zaś, urodziwszy sułtanowi syna, postanawia uciec...
Jane Johnson zręcznie łączy postacie i wydarzenia historyczne z literacką fikcją. Kreśli niezwykle barwny obraz siedemnastowiecznego marokańskiego dworu, z jego złożonymi relacjami i egzotycznymi obyczajami. "Żona sułtana" to porywająca opowieść o intrygach, lojalności i pożądaniu. 


Rebecca jest młoda, piękna i zagubiona. Przyjechała do spieczonych słońcem Aten, by szukać natchnienia, rozwinąć się jako artystka, ale także po to, by zrozumieć siebie i uwolnić się od strachu przed miłością. George, wychowanek szkół z internatem i renomowanych uczelni ze Wschodniego Wybrzeża, bada w greckiej stolicy języki starożytne. Jest samotny, większość czasu spędza wśród książek, a wieczorami snuje się po mieście. Henry, zdolny archeolog, pracuje przy wykopaliskach. Z pasją zgłębia przeszłość Aten, jednocześnie uciekając od własnej przeszłości, która skrywa mroczną tajemnicę. Kiedy ich drogi przypadkiem się skrzyżują, życie całej trójki rozbłyśnie feerią barw i nabierze szalonego pędu. Razem zanurzą się w gorące lato, po którym nic już nie będzie takie samo jak dawniej.

 Breslau, rok 1910. Podczas spektaklu w operze ginie znany baryton. Choć jego śmierć na początku wydaje się nieszczęśliwym wypadkiem, szybko okazuje się, że jest precyzyjnie zaplanowanym spektakularnym morderstwem. Zbieg okoliczności sprawia, że na miejscu przestępstwa jako pierwsza pojawia się początkująca detektyw Klara Schulz. Działając na prywatne zlecenie, które otrzymuje od bliskiego przyjaciela śpiewaka, młoda kobieta powoli odkrywa kulisy tego i kolejnych tajemniczych morderstw. Podążając ich tropem, trafia do świata znudzonych, żądnych wrażeń szaleńców, sprytnie zacierających za sobą ślady i mylących nieporadną w trudnym śledztwie pruską policję. Wkrótce Klara przekona się, że praca detektywa, która była jej odwiecznym marzeniem, wymaga od niej poświęceń i może zawieść ją na skraj przepaści...

 Przed ośmioma laty małą Hannę uprowadzono ze szkoły prosto do zamkniętego świata Wybranych. Od tamtej pory sprzymierzeńcy ich przywódcy - Proroka - ukrywają dziewczynkę i chronią jej porywacza. Grupa młodych ludzi, którym udało się wyrwać z sekty, dowiaduje się, gdzie jest Hanna, i zwraca do Vanessy Munroe o pomoc. Munroe podejmuje się zadania. Wyrusza do Buenos Aires, aby przeniknąć do sekty i wydostać stamtąd dziewczynkę. Wprowadzona w świat, jakiego wcześniej nie znała, musi znaleźć sposób na nieprzewidywalnych Wybranych i ich niebezpiecznych popleczników, zmagając się jednocześnie z własną naturą, która coraz gwałtowniej daje o sobie znać. Nie może dopuścić do tego, by szansa na uratowanie Hanny przepadła na zawsze.

16 komentarzy:

 1. Kwiecień dopiero się zaczął, a u Ciebie już stosik - szalejesz kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja dopiero marcowy stosik opublikowałam, a Ty już kwietniowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Toć kwiecień mamy już..chociaż nie wygląda na to, gdy się patrzy za okno:)

   Usuń
 3. Kroniki Klary Schulz czekam na recenzję, bo ciekawa jestem niezmiernie tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach Niewinną, Informacjonistka bardzo mi się podobała, więc liczę na wiele :)Czekam na recenzję Wszystko co piękne zaczęło się potem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie Informacjonistki nie znam, a Niewinnej jestem bardzo ciekawa.
   Wszystko co piękne...będzie na dniach, najpóżniej zaraz po niedzieli, powód-ciekawość, jaka książka rozgrywa się w moich ukochanych Atenach:)

   Usuń
 5. Z twojej listy zaciekawiła mnie ,,Niewinna''. Czekam jednak na pierwsze jej recenzje i wtedy zadecyduje, czy po nią sięgnąć, czy też nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama chyba najchętniej chwyciłabym za "Kroniki Klary..." :)
  przyjemnej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zaciekawiły "Kroniki Klary Schulz".
  A książkę S. Clarke o dwóch angielskich magach przeczytałam i jestem bardzo zadowolona. Dziękuję, cieszę się, że ją polecałaś :-)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Całe szczęście, że tym razem nie wypatrzyłam w Twoim stosiku nic dla siebie, i tak upodobałam sobie tyle kwietniowych nowości, że przynajmniej u ciebie się całkowicie nie załamałam ;D
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe lektury się szykują :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno sięgnę po "Niewinną" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O, "Mafia po Polsku", to wydaje się ciekawe, przeczytałbym. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego się ukazało, trzeba będzie się rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kroniki mnie kuszą:) Jestem w kółko wystawiana na pokuszenie książkowe i niestety ze wstydem przyznaję, że w większości przypadków ulegam:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kroniki zapowiadają się dobrze, kryminał w stylu retro - świetnie!

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.