wtorek, 2 kwietnia 2013

Alfred Hitchcock, nieznana historia Psychozy - Stephen Rebello

Wydawnictwo Sine Qua Non, Okładka twarda, 336 s., Ocena 5,5/6

Recenzja mojego męża:)

Chyba nie ma osoby (obojętnie w jakim stopniu interesującej się kinem), która nie słyszałaby o Alfredzie Hitchcocku i jego bodaj najsłynniejszym, wręcz kultowym filmie – Psychozie
Mimo upływu lat film nadal przeraża i zadziwia. Nic dziwnego, że powstała o nim książka. Nie jest to jednak pozycja zwyczajna, to wręcz klucz, szyfr do Psychozy i do motelu psychopatycznego Normana Batesa.
Rebello – zafascynowany zarówno fenomenem reżysera, jak i samego filmu – swoją książkę oparł na wywiadach z całą ekipą pracującą przy produkcji. Dodatkowego materiału dostarczyły zapiski Hitchcocka, wycinki z gazet, programy. Jednak kluczowym źródłem wiedzy były rozmowy z samym reżyserem, które pisarz przeprowadził między 1980 a 1989 rokiem. 
Rebello ukazuje zarówno samego Alfreda Hitchcocka, jak i proces powstawania, kształtowania się pomysłu na Psychozę. A sam pomysł był przerażający, bo zaczerpnięty z życia. Poznajemy historię Eda Geina, pierwowzoru Normana Batesa. Był on samotnikiem, psychopatycznym mordercą, nekrofilem, hieną cmentarną, a według niedawno przeprowadzonego rankingu - najokrutniejszym seryjnym zabójcą w USA. Opisy jego zbrodni i swoistych fetyszy, które znalazła policja, przerażają. Człowiek to jednak zadziwiające stworzenie: jest w stanie zrobić drugiemu najgorsze, najbardziej szokujące okropieństwa. Swoje zbrodnie ukrywał przez wiele lat. Jak mu się to udawało? Co dokładnie robił ofiarom. Dlaczego to robił? Tego dowiecie się z książki.
Są w niej również informacje o tym, jakim człowiekiem był Hitchcock. Był nie tylko doskonałym reżyserem, ale także kochającym życie i jego uciechy człowiekiem. Wzbudzał ogólny podziw oraz szacunek wśród znajomych i współpracowników. Jedyną osobą, którą naprawdę kochał i z której zdaniem się liczył, była jego małżonka Alma.
 Ostatnie rozmowy, które w 1989r. Rebello przeprowadził z Hitchcockiem miały miejsce w okresie, gdy słynny reżyser był już ciężko chory. Jak pisze Rebello „(...) choć słaby duchem i ciałem, Hitchcock był momentami błyskotliwy, uszczypliwy, drobiazgowy, zadumany, skory do plotkowania i sfrustrowany na myśl o planach, których, jak wiedział nigdy już nie zrealizuje. Nie zapomnę jego wdzięku oraz, niezwykle rzadko spotykanych manier. Trzy miesiące po naszej rozmowie Hitchcock już nie żył. (...) „ 

Co ważne, Rebello nie stworzył taniej sensacji: stworzył biografię opowiadającą rzetelnie i z wielką klasą o Alfredzie Hitchocku i Psychozie. Z każdego rozdziału można wyczytać wielki podziw oraz szacunek zarówno dla geniuszu reżysera, jak i jego samego jako człowieka.
Jest to rzetelna, fachowo napisana książka, którą szczerze polecam.
Recenzja dla magazynu debiutex.eu
 

5 komentarzy:

 1. Niedawno przeczytałem książkę R. Blocha, na której podstawie powstał film Hitchcocka - też warto ją poznać :) "Nieznaną historię Psychozy" zakupię na pewno, nie wyobrażam sobie swojej biblioteczki bez tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie czytam tę książkę i bardzo mi się podoba. Można się z niej dowiedzieć wiele ciekawostek na temat "Psychozy" - zarówno filmu jak i książki, na podstawie której powstał scenariusz, a także samego Hitchcocka. Można też poznać mrożące krew w żyłach informacje na temat seryjnego mordercy Eda Geina, pierwowzoru filmowego Normana Batesa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie tę książkę bym przeczytała...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byłam nastolatką, kurcze to było w latach 60-tych ubiegłego stulecia namiętnie oglądałam każdy wieczór z Hitchcockiem w telewizji. A poza tym oczywiście chodziłam do kina na jego filmy. To były znakomite thrillery.
  Chętnie wróciłabym do nich.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na fali zainteresowanie tą książką, przeczytałam Psychozę. Teraz czas na historię Hitchcocka.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.