sobota, 7 stycznia 2012

Cybulski o sobie- Mariola Pryzwan

Wydawnictwo MG , Okładka twarda lakierowana, 271 s.  Moja ocena 6/6
Każdy zna lub chociaż kojarzy Zbigniewa Cybulskiego.
Postać – legenda. Najwybitniejszy polski aktor okresu powojennego. Idol swojego pokolenia i symbol dla pokoleń kolejnych, nie bez kozery nazywany polskim Jamesem Deanem. Charyzmatyczny, przedwcześnie zmarły, kojarzony przede wszystkim z rolą Maćka z Popiołu i diamentu Andrzeja Wajdy – rolą, która była dla niego zbawieniem, ale też obarczyła go piętnem „legendarności”.  
I o nim jest nowa książka Marioli Pryzwan. O książce mogę napisać na początek jedno- wspaniała. Gdy skończyłam ją czytać, właśnie takie określenie, jako pierwsze nasunęło mi się na myśl. Autorka, z wykształcenia polonistka, z zawodu bibliotekarka, a z zamiłowania biografistka, jak sama mówi- od lat jest zafascynowana Zbigniewem Cybulskim.I tą fascynację widać już na pierwszy rzut oka w książce Cybulski o sobie. Zbigniew Cybulski dzięki autorce powraca do nas w niezwykłej książce. Dlaczego niezwykłej? Otóż składa się ona wyłącznie z Jego wypowiedzi, zapisków i zdjęć. Za autorką mogę śmiało powtórzyć (...) Na szczęście zostało po nim mnóstwo zapisków, korespondencji, wywiadów i nagrań. (...)  Ze zbieranych przez lata materiałów Mariola Pryzwan stworzyła biografię zupełnie inną od tych, do których przywykliśmy. Zbigniew Cybulski w książce sam opowiada o swoim dzieciństwie, nauce, szkołach aktorskich, pobycie na Wybrzeżu, o kolejnych filmach, w których grał, m.in. chyba najsłynniejszym Popiół i diament. Poniżej trailer z filmu i chyba najsłynniejsza scena, gdy Chełmicki pyta siedzącego przy barze Andrzeja Pamiętasz spirytus u Rudego?
Aktor w książce mówi także o swojej wieloletniej pracy aktorskiej, o przyjażni, miłości i popularności. Dzięki Marioli Pryzwan mówi po prostu o sobie.
Zbigniew Cybulski jest od wielu lat żywą legendą kina. Nie każdy jednak ma dostęp do jego filmów. Jakoś tak dziwnie się składa, że telewizja od lat katuje nas amerykańską sieczką filmową, zapominając o wielu na prawdę doskonałych polskich filmach. Książkę Cybulski o sobie na półce może mieć każdy i gdy tylko przyjdzie mu ochota na spotkanie z aktorem, po prostu oddać się lekturze.  
Trzeba także docenić trud, jaki autorka, zadała sobie, żeby zgromadzić tak dużą ilość materiałów. Musiała przewertować osobiste świadectwa aktora,przejrzeć zdjecia, skontaktować się z Jego rodziną. Tu podziękowania należą się żonie aktora- Elżbiecie Chwalibóg- Cybulskiej, która udostępniła prywatne notatki i zdjęcia aktora.
Zachęcam gorąco do lektury książki Marioli Pryzwan, gwarantuję, że póżniej wiele osób inaczej spojrzy na tego słynnego aktora.
Dodam jeszcze trailer z mojego ulubionego filmu, w którym grał Zbigniew Cybulski.

Jutro, 08.01.2012r. mija 45. rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Wydawnictwo MG wraz z autorką organizuje 08.01 i 10.01 spotkania autorskie w Warszawie. Kto będzie miał ochotę, warto zajrzeć. Tutaj  znajdziecie link i informacje o spotkaniach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.