wtorek, 3 stycznia 2012

Historia Imperium Rosyjskiego- Michaił Heller

Wydawnictwo Książka i Wiedza, 788s., Oprawa twarda lakierowana. Moja ocena 6/6
Katarzyna II
Książka  powstała w latach 1992-1995. Obejmuje ogromny okres w historii Imperium Rosyjskiego: od pierwszych wzmianek w kronikach poczynając, na upadku monarchii Romanowów w 1917 roku kończąc. Napisane z wielką erudycją i przenikliwością badawczą, a zarazem wartko i sugestywnie - dzieło to łączy w sobie najwyższy poziom naukowy z atrakcyjnym stylem literackim. Czyta się je niczym fascynującą powieść.  Autor ukazuje wydarzenia zachodzące w Rosji przez pryzmat osobowości i poczynań kolejnych carów, autokarów, osób "drugiego planu" - w tym szarych eminencji i szarlatanów. Przedstawia nowe bądź mało znane fakty i okoliczności, np. dotyczące "testamentu" Piotra I. W tym, jak również w innych opisywanych wydarzeniach, obecne są wątki polskie.
Piotr I
Drzewo genealogiczne
Zaborcza polityka Katarzyny II i Dmowskiego na kwestię rosyjską- to tylko najbardziej spektakularne przykłady polsko-rosyjskich splotów dziejowych. Poza tym, wspaniałe dokonania Piotra I, nędza chłopów, poddanych wielkich carów i wiele, wiele innych ważnych i ciekawych informacji. Jest to niewątpliwie jedna z lepszych książek historycznych jakie przeczytałam, obszerna a jednocześnie łatwa w odbiorze historia Rosji od początków państwa do upadku caratu. Historia Imperium Rosyjskiego, to  nad wyraz udana próba opisania dziejów tego ogromnego i na prawdę mało nam znanego kraju poprzez pryzmat dokonań, dążeń i charakterów kolejnych władców Rosji. Książka jest fantastycznie po prostu napisana. Piękny język, jej ogromna zaleta, sprawia, że lektura tej skądinąd monumentalnej, lektury jest prawdziwą przyjemnością. Warto przeczytać, żeby przynajmniej spróbować zrozumieć naszych sąsiadów. Najlepsza na rynku historia carskiej Rosji. To trzeba przeczytać. Autor, jako Rosjanin, znakomicie zna specyfikę swojego kraju, a jednocześnie zachowuje pełny obiektywizm. Wiele razy cytuje niejakiego Lwa Gumiłowa, pisarza prezentującego typowy sowiecko - imperialny punkt widzenia na historię Rosji, jako pewnego rodzaju anegdotę. Wiele razy się śmiałam z pseudo mądrości pana Gumiłowa, tylko że niestety tym, którzy rządzą obecnie  w Rosjii, bliżej jest do Gumiłowa niż do Hellera.
Michaił Heller (1922-1997) , to wybitny rosyjski historyk i intelektualista, badacz najnowszych dziejów Rosji, dysydent i więzień polityczny. W 1963 r. wyemigrował z ZSRR najpierw do Warszawy, a następnie do Paryża, gdzie był profesorem Sorbony. 
Jeszcze raz gorąco polecam, zarówno osobom interesującym się historią Rosji, jak i tym, którzy za bardzo jej nie znają lub uważają, że jej nie lubią, a tak grubej książki po prostu nie strawią. Bez obaw- lektura Michaiła Hellera wciąga, jak bagno. Ja co prawda czytałam ją 7 tygodni, ale spowodowane było to nawałem innych zajęć, a broń Boże nie znudzeniem.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.