Jest to oczywiście nie mój ranking, a lista dziennikarzy jednego z portali internetowych. Kilka z tych książek na pewno przeczytam, ale czy wszystkie są warte nazwania ich najlepszymi...?:
- Trylogia 1Q84 Murakamiego. Uzasadnienie-Murakami w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, równoległe światy, zaciera granice między rzeczywistością, a literaturą.
- Cmentarz w Pradze – Umberto Eco. Uzasadnienie- Zawiera wszystkie cechy poprzednich powieści autora- erudycję, zabawę konwencjami, ciekawą fabułę.
- Mapa i terytorium – Michel Houellebecq. Uzasadnienie -Powieść mądra, doskonale napisana, momentami wzruszająca, po prostu piękna.
- Taniec ze smokami – George Martin. Uzasadnienie- Książka jest genialną kontynuacją genialnej sagi.
- Marzenie Celta – Mario Vargas Llosa. Uzasadnienie- Llosa z godnością noblisty przypomina, że można pisać pięknie i przejrzyście bez szczeniackich popisów o ile ma się coś ważnego do powiedzenia.
- Listy – Sławomir Mrożek, Stanisław Lem. Uzasadnienie- Dwaj wielcy pisarze, dwie odrębne osobowości, dwa różne temperamenty. Nie tylko o literaturze, ale także o wielkiej polityce i uczuciach.
- Higieniści. Z dziejów eugeniki - Maciej Zaremba Bielawski. Uzasadnienie- Wstrząsający esej o politycznej hipokryzji i totalitarnych marzeniach ludzi.
- Zdrajca w naszym typie – John le Carre. Uzasadnienie- Nieograniczona wyobrażnia autora od pół wieku zachwyca. Le Carre wciąż od nowa definiuje gatunek powieści szpiegowskiej.
- Dallas ’63 – Stephen King. Uzasadnienie- właściwie nie podano uzasadnienia. Sama marka Kinga ma być wg. autorów rankingu wystarczającą rekomendacją. .
- Miłosz. Biografia – Andrzej Franaszek. Uzasadnienie- Jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych biografii ostatnich lat.
- Piękno i smutek wojny – Peter Englund. Uzasadnienie- To oni, a nie politycy tworzyli wielką historię. Absolutnie unikatowa historia I wojny światowej w 220 krótkich rozdziałach.
- Marzenia i tajemnice – Danuta Wałęsa. Uzasadnienie- Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach.
- Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym – Jennie Dielemans. Uzasadnienie- Autorka opisuje korupcję, samowolę budowlaną, góry śmieci i dewastację środowiska- wszystko przez przemysł turystyczny.
- Włoskie szpilki - Magdalena Tulli. Uzasadnienie- Autorka opowiada nam frapujące historie oparte na jej własnej biografii. Proza klarowna, doskonale napisana i skonstruowana. Jedna z najlepszych polskich książek roku.
- W kraju mężczyzn – Hisham Matar. Uzasadnienie- Trzeba porzucić wiarę w to, że można zachować niewinność i prawość, żyjąc w reżimie. Godność? Smiechu warta. W kraju takim, jak Libia jej nie ma. Tutaj mali i duzi mężczyżni sikają w spodnie ze strachu.- pisała Katarzyna Zielińska w recenzji, w której przyznała książce Matara najwyższą możliwą notę (10/10).
- Kocha, lubi, szanuje… - Alice Munro. Uzasadnienie- W dziewięciu opowiadaniach ukazuje życie w całej jego głębi.
- W pośpiechu - Tadeusz Konwicki, Przemysław Kaniecki. Uzasadnienie- Genialny wywiad rzeka z Tadeuszem Konwickim.
- Fakty – Philip Roth. Uzasadnienie- Niekonwencjonalna autobiografia pisarza.
- Kraken – China Mieville. Uzasadnienie- Najdziwniejsza, najzabawniejsza książka roku. Autor uchyla drzwi do Londynu, jakiego nie widuje się codziennie: to niezwykła metropolia, poruszana odwiecznymi prądami mitów i magii, miejsce, gdzie przestępcy, policjanci, kultyści i magowie uwikłani są w bezwzględną wojnę, która może wywołać - lub zatrzymać – ostateczny koniec.
- Opowieść wdowy - Joyce Carol Oates. Uzasadnienie- Wzruszająca opowieść o życiu i śmierci, ubarwiona przejmującymi epizodami, przemyśleniami na temat rozlicznych
lektur, to nigdy wcześniej nieoglądany portret pisarki – kobiety,
która wcześniej zawsze zażarcie broniła swej prywatności.
- Nagość życia. Opowieści z bagien Rwandy – Jean Hatzfeld. Uzasadnienie- Wstrząsająca relacja ocalałych z ludobójstwa w Rwandzie.
- Cesarz Ameryki - Martin Pollack. Uzasadnienie- To znakomity i poruszający obraz najuboższych warstw społecznych Galicji, a także pasjonująca kronika procesów wytaczanych agentom emigracyjnym i stręczycielom, którzy cynicznie wykorzystywali zacofanie niepiśmiennych chłopów i naiwność dziewcząt.
- Ziarno prawdy - Zygmunt Miłoszewski. Uzasadnienie- Doskonały kryminał poruszający ważne kwestie antysemickie.
- Korczak. Próba biografii –Joanna Olczak-Ronikier. Uzasadnienie- Autorka opisuje zmagania z trudną rzeczywistością, niepotrzebny (a może jednak potrzebny?) radykalizm, bolesne decyzje, takie jak ta o niezakładaniu rodziny, ale służeniu obcym dzieciom; problemy z władzami i „prawdziwymi Polakami”, biedę, intrygi tych, którzy na Korczaku i jego dzieciach chcieli zarobić.
- Broniewski. Miłość, wódka, polityka – Mariusz Urbanek. Uzasadnienie- Pierwsza, konkretna, oparta na faktach biografia Władysława Broniewskiego.
- Złote żniwa - Jan Tomasz Gross. Uzasadnienie- Porusza ogromnie ważny i trudny problem. O obojętność wobec Zagłady i czerpanie z niej korzyści oskarżeni zostają Grecy, Ukraińcy, Austriacy, Francuzi. Gross, jakby spodziewając się zarzutów, że uwziął się na Polskę, zastrzega, że egzamin z empatii oblaliśmy wszyscy.
- Lalki w ogniu. Opowieści z Indii - Paulina Wilk. Uzasadnienie- Autorka zagląda Hindusom do garnków, łóżek i serc. Wyjaśnia, jak załatwia się sprawy przyziemne i najintymniejsze. Gdzie myją się miliony ludzi, którzy nie mają łazienek. Jak pójść na randkę w kraju, w którym za przedmałżeńską miłość grozi śmierć. Czym nakarmić gości, by nie wywołać wojny religijnej.
- Dzienniki kołymskie - Jacek Hugo-Bader. Uzasadnienie- Brak
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.