środa, 18 stycznia 2012

Adam Brodzisz- amant przedwojennego kina, wystawa w Łodzi

Jedną z moich pasji jest moje rodzinne miasto. Stąd pochodzi wiele znanych postaci, np....kot Kargula i Pawlaka:). Łódż posiada wiele bardzo ciekawych, ale niedocenianych zabytków. Jednym z nich jest Muzeum Kinematografii.

W łódzkim Muzeum Kinematografii otwarto wczoraj bardzo ciekawą wystawę czasową. Pokazano na niej kilkadziesiąt fotografii jednego z największych amantów polskiego kina przedwojennego Adama Brodzisza. To pierwsza wystawa z większego cyklu. Cykl będzie poświęcony największym gwiazdom polskiego kina przedwojennego. 1. wystawa ukazuje sylwetkę Adama Brodzisza. Nasze muzeum posiada prawdopodobnie największą na świecie kolekcję fotografii tego najpopularniejszego przedwojennego aktora. Do filmu dostał się po zwycięstwie w konkursach "fotogeniczne twarze". W 1927 r. ukończył Instytut Filmowy im. Biegańskiego w Warszawie. Brak znajomości języka uniemożliwił mu angaż do południowoamerykańskiego kina. W czasie okupacji pracował jako kelner. Po II wojnie światowej nie występował już w filmach. Grał za to na deskach teatru objazdowego a w latach 1950-1955 był aktorem Teatru Polskiego  w Bielsku Białej. W 1961  r. nie wrócił do kraju z gościnnych występów w USA. Został pochowany w kwietniu 1988 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Poniżej trailer z filmu Bohaterowie Sybiru z 1936r.. Adam Brodzisz grał w nim z Eugeniuszem Bodo i Kazimierzem Junoszą Stępowskim.

 Bohaterami kolejnych wystaw będą: Eugeniusz Bodo i Adolf Dymsza.W planach jest także "kobiecy" cykl wystaw, czyli ukazujący kobiece gwiazdy kina przedwojennego- Polę Negri, Jadwigę Smosarską. Zdjęcia Adama Brodzisza można podziwiać w Muzeum Kinematografii do 04 marca. Warto udać się na wystawę.  

Bardzo ciekawe jest też samo Muzeum.  Siedzibą muzeum jest pochodzący z połowy XIX w. pałacyk (rezydencja) Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców pochodzenia niemieckiego, z racji fortuny i skali produkcji zwanego królem bawełny. Pałac obecną neorenesansową bryłę uzyskał po przebudowie w latach 1886-88.

Siedziba Muzeum
Księży Młyn współcześnie

Usytuowany jest w zabytkowym parku Źródliska, obok olbrzymiego kompleksu dawnej fabryki i należącego do niej osiedla robotniczego Księży Młyn, stanowiąc świadectwo wielokulturowych korzeni miasta i jego niegdysiejszej potęgi jako ośrodka przemysłu lekkiego. Spokojna, wyważona fasada budynku kontrastuje z bogactwem wielostylowych, eklektycznych wnętrz. W okresie powojennym pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Mimo to w jego wnętrzach zachowały się w dobrym stanie lub są konserwowane sztukaterie, kominki i piece, dekoracje malarskie, boazerie i meble, tkaniny obiciowe, tapety, mozaika, podłogi i witraże. Stanowią one żywe świadectwo nie tylko historii Łodzi przemysłowej z okresu jej narodzin i rozwoju, ale także historii polskiego kina, bowiem zagrały w kilkudziesięciu polskich filmach, między którymi znajduje się i arcydzieło Andrzeja Wajdy Ziemia obiecana.  

Muzeum posiada przepiękne wnętrze, takie mieli tylko królowie łódzkiej bawełny. Po prawo wspaniała klatka schodowa.   

W zbiorach muzeum znajduje się około tysiąca filmów na taśmach celuloidowych i video. W ekspozycji stałej prezentowane są urządzenia związane z rozwojem technologicznym kina (historyczne projektory, kamery) oraz wystawa 60 lat animacji polskiej, prezentująca materiały ikonograficzne, lalki, elementy scenografii i zaaranżowane plany filmowe, a także urządzenia do animacji filmowej ze zbiorów własnych muzeum i depozytów. 

Muzeum posiada również oryginalny i działający fotoplastykon. Przy Muzeum działa Kino Kinematograf,  prezentujące filmy niszowe - polskie filmy przedwojenne, dokumenty, animacje oraz współczesne kino artystyczne. 

W Muzeum można podziwiać rekwizyty z wielu filmów, w końcu miano Łodzi filmowej zobowiązuje.  Na zdjęciu rekwizyty z filmu Kingsajz.

 

01.06.2011r. przed Muzeum odsłonięto rzeżby Filemona i Bonifacego:) Nie muszę chyba pisać, który kot jest który?:) Łódż na prawdę jest bajkowa.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.