czwartek, 19 stycznia 2012

Odsłony, czyli rozmowy z córką- Hanna Hamer, Magdalena Hamer

Wydawnictwo Impuls 194 s., Oprawa miękka 
Moja ocena 6/6
Motywem przewodnim tej książki jest sztuka dobrego porozumienia między najbliższymi. Wiadomo, że najszybciej zranimy osoby bliskie, osoby które kochamy, a najtrudniej nam mówiąc kolokwialnie "dogadać się" z najbliższymi. A kontakt matki z córką w wielu przypadkach jest prawie niemożliwy. 
Książka Odsłony... jest zbiorem kilkudziesięciu rozmów dwóch mądrych kobiet- matki i córki. Hanna Hamer (matka) jest psychologiem, autorką 20 książek. Przez wiele lat pracy spotkała się z wieloma matkami i córkami, sama ma córkę, więc jej podejście do tematu jest poparte ogromna praktyką. Magdalena Hamer, córka pani Hanny, to osoba młoda, wykształcona, energiczna. Obie panie wydają się być skrajnie różne, ale to tylko pozory. Dopiero w czasie prowadzonych i przelanych na papier rozmów, można zauważyć, jak jednak są do siebie podobne i jak są sobie bliskie. A obie bohaterki i autorki książki rozmawiają dosłownie o wszystkim- o przyjażni, o kontaktach z kobietami i mężczyznami, o religii, o nałogach, jak np. o alkoholiżmie, o odchudzaniu, o samotności i wielu innych problemach.Bardzo ciekawy jest punkt widzenia obu pań- z jednej strony w wielu aspektach różnią się od siebie, ale jednak w wielu są bardzo podobne do siebie. Tak może być i w naszym przypadku- wystarczy, żebyśmy choć na chwilę zatrzymali się, porozmawiali z bliską osobą, możemy bardzo się zdziwić.
Bohaterki nie upierają się przy swoim zdaniu, rozmawiają, dyskutują, są otwarte na argumenty i poglądy drugiej strony, a większość z nas wie, jakie to jest trudne i ważne- żeby nie zamykać się na innych, nie zasklepiać się we własnych poglądach, nie mieć przysłowiowych klapek na oczach i rozmawiać, rozmawiać...
Jest to bardzo mądra, wartościowa i ciepła książka. Nie tylko dla matek i córek, dla wszystkich. To książka dla osób, które chcą przystanąć na chwilę, zamyślić się, a zarazem lubią wprowadzać zmiany i cieszyć się życiem.To książka także dla tych, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, są ciekawi siebie i drugiego człowieka.

4 komentarze:

 1. Czytałam i również jestem zdania, że to pięknie napisana mądra i wartościowa książka:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam na blogu:) Cieszę się, że mnie odwiedziłaś i, że książka także Tobie sie spodobała. mam nadzieje, ze będziesz częściej zaglądać do mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę że jak wpadnie mi w ręce to z pewnością przeczytam. Jestem ciekaw co autorka ma nam w niej do zaproponowania.:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.