sobota, 27 maja 2023

Odmęty śmierci - Wojciech Wójcik

 Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 5/6

Naprawdę mocna, dobra książką. Tym, co wysuwa się na pierwszy plan jest świetny opis polskiej, warszawskiej rodziny, standardowej, tylko z pozoru, rodziny z Ochoty, rodziny która ma wiele tajemnic, tych mniejszych i sporo całkiem dużych trupów w szafie. I ta rodzina jest osią książki, rodzina pozująca na idealną. Jak łatwo dać się zwieść pozorom.
Sekrety i kolejne trupy z szafy ujawniają się co kilka stron. I gdy myślimy, że wiemy już wszystko, autor bardzo szybko wyprowadza nas z błędu.
Wszystko zaczyna się, gdy Krystyna Kalinowska, samotna wdowa, której mąż zmarł 30 lat wcześniej, zostaje zamordowana. Ma to miejsce tuż po jej powrocie ze szpitala psychiatrycznego. Czy jeden fakt ma związek z drugim? Czy śmierć męża Krystyny przed 3 dekadami ma związek z zabójstwem samej bohaterki? Co jeszcze skrywa ta rodzina? A skrywa dużo, bardzo dużo. Sekretów jest tyle, że dałoby się nimi obdarować kilka rodzin lub kilka pokoleń.
Przy takim zagęszczeniu sekretów i tajemnic bardzo łatwo nad nimi nie zapanować, popaść w przesadę, nie umieć ich sensownie doprowadzić do końca. Na szczęście autorowi udało się tego uniknąć. Całość jest sprawnie i inteligentnie prowadzona i dobrze zakończona.
Nadmienię tylko, że zabójstwo Krystyny Kalinowskiej to dopiero początek wydarzeń. Odmęty śmierci są pełne...śmierci i wartkiej akcji oraz zaskakujących w tego typu książce przemyśleń.
Oprócz tajemnic ochockiej rodziny mamy także doskonale prowadzony wątek szpitala psychiatrycznego. Mocny, twardy, bez owijania w lukrowany papierek. Ten temat daje popalić naszemu umysłowi i wyobraźni. Czy te sprawy łączą się ze sobą? tego nie zdradzę. Zachęcam was za to do lektury tej niebanalnej i dobrze napisanej książki. Będziecie usatysfakcjonowani.Kolejna obszerna i bardzo dobra książka w sumie mało u nas znanego pisarza. Czas na poznanie dzieł Wojciecha Wójcika. Czas na zrozumienie, że nikt z nas tak naprawdę nie zna swoich najbliższych. Ta książka wam to udowodni. Zapraszam do lektury.

1 komentarz:

  1. Czytam Twoją recenzję i wiem, że jest to książka, którą muszę przeczytać.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.