wtorek, 30 maja 2023

Podążaj za motylem -

 Wydawnictwo Czarna Owca, Moja ocena 5,5/6
Trudna, skomplikowana, ale bardzo dobra książka o ludziach, o uczuciach, o tym, co tak naprawdę jest w życiu ważne.
Jest to debiut fińskie autorki. I tym bardziej jest to powieść warta uwagi. Szczerze ją polecam, jeżeli lubicie mocne, przeczołgujące emocjonalnie historie, w których tak naprawdę chodzi o coś innego niż nam się wydaje.
Nie ukrywam, to trudna i wymagająca opowieść. Wyczerpuje emocjonalnie, wiele od czytelnika wymaga, ale warto się z nią zmierzyć. Z każdą kolejna przeczytaną stroną opowieść staje się bardziej zrozumiała, nabiera głębi, a do nas coraz więcej dociera, także to, jak płytkie jest często nasze życie, jak bardzo go nie doceniamy.
Finał to uwolnienie tytułowego motyla. Czym ono jest? Tego nie zdradzę. Zachęcam za to do sięgnięcia po tę niezwykłą książkę. Nie każdemu ona przypadnie do gustu. Nie wszyscy lubią prozę mocną, dosadną, wymagającą i ukazująca prawdziwy ból istnienia. Niektórzy wolą po prostu książki lekkie, relaksujące.
Podążaj za motylem wywarła na mnie niesamowite wrażenie, aż trudno to opisać. Nie żałuję, że ją przeczytałam. Jednak drugi raz już po nią nie sięgnę, nie wrócę do lektury, nawet za jakiś czas. To zbyt mocna, zbyt emocjonalna powieść.
Was jednak zachęcam żebyście zmierzyli się z historią Iry, która jest morderczynią, przeżyła coś traumatycznego w dzieciństwie i teraz, gdy ją poznajemy, rozpoczyna terapię u Clarissy. Jest tylko jedno ale...Ira kłamie, a tak naprawdę nie wiadomo kiedy i co jest prawdą, a co fałszem. A to dopiero początek.
Bardzo ciekawy zabieg autorka zastosowała jeżeli chodzi o narratorów. Narracja prowadzona jest z czterech perspektyw, m,in Iry, Clarissy, jej męża oraz dociekliwego dziennikarza.Każde z nich wie co innego, każde inaczej patrzy na te same wydarzenia. Przebieg akcji będzie zaskakujący.
Warto przeczytać i wyrobić sobie samemu opinię i poznać prawdę oraz bardzo zaskakujące zakończenie, które wszystko wywróci do góry nogami.

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.