niedziela, 6 listopada 2022

Decyzja - Piotr Kościelny

 Wydawnictwo Czarna Owca, Moja ocena 5,5/6

Doskonała i niezwykle poruszająca opowieść. Wbija w fotel. I najgorsze, że mimo, iż wie się, że to książka, fikcja, to jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie do końca jest to fikcja. Niestety, ale takie rzeczy, takie zbrodnie zdarzają się naprawdę.
Wszystko zaczyna się gdy w śmietniku w centrum Wrocławia zostaje znalezione ciało noworodka. Szok, dla wszystkich to wielki. szok. Wrocławscy policjanci rozpoczynają śledztwo. Za wszelką cenę chcą znależć sprawcę tej zbrodni. Zabójstwo i wyrzucenie na śmietnik noworodka na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie.
Pierwszą podejrzaną jest matka dziecka. Wyrok opinii publicznej jest jeden, oczywisty. Nie ma miejsca ani szansy na jakiekolwiek wątpliwości, inne oceny. Ale czy na pewno?
Jak się szybko okaże, nic nie jest ani proste ani oczywiste. Im dalej policjanci będą drążyć sprawę, tym bardziej stanie się ona zagmatwana i nieoczywista.
Całą historię, która jest bardzo skomplikowana, a jednocześnie może przydarzyć się wielu z nas, poznajemy z różnych punktów widzenia. Sprawia to, iż bardzo szybko z osądzającego stajemy się może nie osobą współczującą, ale z pewnością wykazującą jakieś zrozumienie.
Opowieść bardzo realna, mocna, taka która na bardzo długo zostanie w waszej pamięci. W trakcie lektury kilkakrotnie odkładałam ją na bok, nie byłam w stanie dalej czytać. Jednocześnie coś mnie do niej ciągnęło, byłam ciekawa co dalej.
Kościelny zadziałał odważnie, przeorał czytelników emocjonalnie. Jestem pewna, iż tematyka, jej ukazanie porusza na równi kobiety, jak i mężczyzn.
Jednocześnie autor zadaje wiele pytań, podsuwa tropy i ukazuje, że tak naprawdę nic nigdy nie jest tak oczywiste, jak się wydaje z pozoru. Poruszający obraz bólu, rozpaczy, dramatu i obojętności służb, które powinny reagować. I obojętność sąsiadów, znajomych, bo ich to nie dotyczy. Nie jest to łatwa lektura, ale warto. Polecam.2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.