piątek, 28 stycznia 2022

Kraina złotych kłamstw - Anna Górna

 

Wydawnictwo IV Strona, Moja ocena 5/6
Bardzo dobry, ba zaskakująco dobry debiut. Gorąco polecam.
Początkowo pewne obawy może budzić fakt, iż polska autorka akcję umiejscowiła za granicą. Miałam obawy, jak Anna Górna poradziła sobie ze szczegółami życia w obcych krajach z ich realiami. Jednak szybko okazało się, iż wszystko jest ok. Autorka bardzo ciekawie, plastycznie i drobiazgowo oddała angielskie i szwajcarskie realia. Wszystko jest sensownie prowadzone, ciekawie ukazane. Nic tylko czytać.
Jednak jeżeli chodzi o kryminał najważniejsze są intryga i śledztwo oraz zakończenie.Cała sprawa rozpoczyna się w 2004 roku, gdy w angielskim hrabstwie West Sussex dochodzi do zaginięcia dwudziestodwuletniej Julie Pearson. Przez piętnaście lat sprawa pozostaje niewyjaśniona. Daje to początek póżniejszym wydarzeniom rozgrywającym się w Szwajcarii. Następują kolejne zaginięcia młodych kobiet, które są początkiem lawiny dalszych wydarzeń.
Oskarżony o zaginięcia swoich partnerek, znany brytyjski aktor wynajmuje polskiego śledczego, prywatnego detektywa, byłego policjanta Piotra Sauera żeby ten udowodnił jego niewinność. Jak potoczy się śledztwo? Do czego ono doprowadzi? Gwarantuję, że będziecie zaskoczeni. Dodam tylko, że Sauer to bardzo ciekawie nakreślona postać. Po dramatycznych przejściach, po traumie, szukający wraz z rodzina nowego życia na obczyżnie, były glina. Przy tym to ciepły, normalny, fajny, uczciwy facet z odpowiednio poukładanymi priorytetami. To taki człowiek, którego chciałabym mieć za dobrego kumpla. Liczę, iż autorka pociągnie dalej jego losy. Może być z tego niezła seria.
Górnej udało się bardzo ciekawie, co istotne - logicznie i konsekwentnie całość połączyć, wszystkie wątki, a jest ich kilka, wyjaśnić, niczego nie zgubić i nie zrobić z czytelników idiotów. Szczególnie to ostatnie nie jest oczywiste w przypadku wielu innych pisarzy.
Pisarka stworzyła wciągający kryminał, dobrą powieść obyczajową i społeczną i dołożyła do tego coś, co można nazwać przesłaniem, wskazówką. Chodzi o wyzbycie się uprzedzeń wobec innych ludzi i nie ferowanie wyroków z góry. Może to mieć dramatyczne konsekwencje. Siła uprzedzeń wobec innych ludzi może prowadzić do wielu dramatycznych i zgubnych w skutkach wydarzeń. Do tego nieprawdopodobna siatka kłamstw, matactw, oszustw i liczne trupy w szafie, które ma w zasadzie każdy z nas. Polecam. Dobra, ciekawie napisana książka. Niecierpliwie czekam na kolejną. 3 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.