czwartek, 24 czerwca 2021

Dwa miasta. Lwowska kołysanka - Monika Kowalska

 

Wydawnictwo Książnica, Moja ocena 5,5/6
Lwowska kołysanka to bardzo ciekawa, dobrze napisana książka będąca 1. tomem serii Dwa miasta.
Jest to niezwykle poruszająca historia lwowskiej rodziny Szubów ukazana krok po kroku, dzień po dniu tuż przed wybuchem oraz w czasie II wojny światowej.
Całość świetnie skomponowana. Trudno uwierzyć, iż to literacki debiut.
Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, Adela, która pracuje w miejscowej ochronce, a potajemnie, w duszy marząca o wiele lepszym życiu. Śledzimy krok po kroku jej codzienne dni, poczynania tuz przed wojną w zdawałoby się szczęśliwych, spokojnych czasach, jak i po wybuchu wojny.
Poznajemy także losy jej siostry Julii i matki Ady. Życie wszystkich trzech pań bardzo mnie poruszyło.
Kobiety zmagają się z dniem codziennym, ze sterotypami, które dotyczyły w tym okresie kobiet, a także z trudem wojennych dni. Wszystko porusza, wstrząsa czytelnikiem. Każda kolejna strona jest niezwykle poruszająco nakreślona i przepełniona magią Lwowa z końca lat 30. XX wieku.
Autorka w opowieść o trzech bohaterkach, kobietach wpłata pocztówki z opisem życia i dnia codziennego kolejnego bohatera, właśnie miasta Lwowa. Opisy przepełnione magia, niezwykłym klimatem, nostalgią. Sprawiają one, iż ma się ochotę od razu przenieść o 80 lat wstecz i przespacerować uliczkami Lwowa. Taka cudowna podróż w czasie, choćby na kartach książki, jest niesamowitym doznaniem, wręcz magią i sprawia, iż czytelnik jest pełen nostalgii, tęskni za czymś co już nie wróci.
Oczywiście w ówczesnym Lwowie nie wszystko było idealne i sielankowe. Miasto piękne, magiczne, z pozoru spokojne, idealne do życia tak naprawdę jest wielonarodowościowym tyglem, którym wręcz bulgocze od niesnasek, różnic, konfliktów na każdym dosłownie tle i o wszystko, o najmniejszy nawet drobiazg.
W momencie wybuchu II wojny światowej wszystkie konflikty cichną, ale tylko na moment. Po krótkim okresie czasu wybuchają nieomal ze zdwojoną siłą. Oprócz zwyczajowych, wcześniejszych waśni mają miejsce także problemy związane z wojną, głodem, śmiercią, strachem. Ogrom cierpienia jest przerażający. Przejmująca mieszanka.
W tym wszystkim muszą sobie radzić trzy bohaterki, kobiety mądre wrażliwe, odważne i bardzo ze sobą zżyte. Jak im to wychodzi? Tego dowiecie się z lektury tej naprawdę doskonałej książki. Gorąco do tego zachęcam. Czyta się wyśmienicie w ciągu zaledwie kilku godzin. Historia wciąga tak, że nie chce się odkładać książki choćby na moment. Rewelacyjny debiut. I tylko żal, że autorka nie wydala jeszcze 2. tomu. Niecierpliwie na niego czekam.

2 komentarze:

  1. Ta książka ma szansę spodobać się wielu osobom. Jednak to zupełnie nie mój target, więc nie mam w planach po nią sięgać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.