sobota, 3 grudnia 2011

Śmierć i sąd- Donna Leon


 Tytuł oryginału: DEATH AND JUDGMENT  Data wydania: 1999   
292 s., Wydawca: NOIR SUR BLANC
Moja ocena: 6/6
W pociągu z Padwy do Wenecji ginie z rąk nieznanych sprawców wpływowy adwokat. "Pociąg śmierci" - krzyczą nagłówki gazet, rozpętując sensację. Dociekliwy komisarz Guido Brunetti podejrzewa jednak coś więcej niż pospolite zabójstwo na tle rabunkowym. Kiedy kilka dni później dochodzi do rzekomego samobójstwa znanego księgowego, a potem jeszcze ginie szwagier mecenasa Trevisana, niejaki Lotto, Brunetti nabiera pewności, że ma do czynienia z poważną, niebezpieczną aferą. Poszukując związku między trzema tajemniczymi zgonami, odważnie zagłębia się w świat przestępczego podziemia Wenecji, by dokonać przerażającego odkrycia: działa tam potężny gang o międzynarodowych powiązaniach, a kierują nim najbogatsi i najszacowniejsi obywatele miasta.
 Śmierć i sąd to kolejna, czwarta już powieść ze znakomitej serii kryminalnej amerykańskiej pisarki Donny Leon (Śmierć w La Fenice, Strój na śmierć, Śmierć na obczyźnie); jej akcja rozgrywa się w niepowtarzalnej scenerii Wenecji. Wzbudzający zaufanie i sympatię komisarz Guido Brunetti z właściwą sobie konsekwencją dąży do utrzymania praworządności w mieście, gdzie wartości etyczne kruszeją szybciej niż zmurszałe ściany zabytkowych pałaców.
Oprócz śledzenia postępów dochodzenia prowadzonego przez komisarza Brunettiego, mamy możliwość podziwiania Wenecji, ale Wenecji zupełnie innej od tej ukazanej w przewodnikach, jest to Wenecja widziana oczami Wenecjan, osobnego szczepu włoskiego, tak jak innymi osobnymi szczepami są neapolitańczycy, mediolańczycy czy Sycylijczycy. Wenecja nie turystyczna i nie dekoracyjna, nie pocztówkowa i nie europejska, tylko ta, która ma swój język, swoje przepisy na życie, swoje przyrodnicze szaleństwa i swoją historię nie do podzielenia z innymi. W której urodził się główny bohater książek Donny Leon komisarz Brunetti.
Interesująco jest też ukazane życie prywatne komisarza. Ma normalną, ale i ciekawą rodzinę. Żona jest naukowiec uniwersyteckim, molem książkowym, wykłada literaturę angielską, mistrzynią włoskiej kuchni domowej. Do tego komisarz posiada dwójkę dorastających dzieci (syna i córkę), z naturalnymi wadami i zaletami  wieku dorastania.
Zapraszam na stronę Gość miesiąca, tam poznacie sylwetkę autorki kryminału+ to cudowne miasto, w którym toczy się jego akcja...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.