sobota, 24 grudnia 2011

Gość miesiąca grudnia

Czas na gościa miesiąca, a może nim być tylko... Św. Mikołaj. Czas ku temu właściwy-dzisiaj Wigilia i wierze, że do wszystkich z nas zawita z prezentami.
Według legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub Biegun Północny.
Obecnie powszechna forma tej postaci wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej, gdzie jest jedną z atrakcji bożonarodzeniowych.. Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja biskupa.
Mikołaj z Miry, Święty Mikołaj Cudotwórca, ur.  się ok. 270 r.  w Patarze w Azji Mniejszej  zm. ok. 345 r. był biskupem Miry w dzisiejszej Turcji. Jest Świętym kościoła katolickiego i prawosławnego  gdzie tytułowany jest mianem św. Mikołaja Cudotwórcy. Zasłynął jako cudotwórca, ratując żeglarzy i miasto od głodu. Odwagą i sprawiedliwością wykazał się ratując od śmierci niesłusznie skazanych urzędników cesarskich. Na zdjęciu po lewo ikona przedstawiająca św. Mikołaja. Inaczej zdecydowanie wygląda, niż ten, który dziś do nas zawita z prezentami. 
Biskupowi z Miry przypisywane są liczne cuda, dobre uczynki i legendy. Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka
Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.
Święty Mikołaj zmarł w starości. Jego ciało, które zaczęło wydzielać leczniczą mirrę, pochowano w Mirze Licyjskiej. W 1087 roku relikwie przeniesiono do włoskiego miasta Bari, gdzie znajdują się do dnia dzisiejszego w specjalnie zbudowanym ku jego czci soborze. Po prawo na zdjęciu XII wieczne cyborium w Bazylice Św. Mikołaja w Bari, gdzie złożone są relikwie świętego.
Pomimo niewielu wiadomości na temat życia świętego, jego postać jest jedną z najbardziej barwnych. Do dziś utrzymuje się zwyczaj składania podarunków, choć obecnie zwyczaj ten jest często łączony z baśniową postacią Świętego Mikołaja.
Mimo, iż Mikołaj obecnie jest jeden, to w wielu regionach jest on inaczej przedstawiany.
W Rosji św. Mikołaj był również otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem ( Дед Мороз), ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką ( Снегурочка).
W tradycji bizantyjskiej jego odpowiednikiem jest Św. Bazyli który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 01.01.
W Wielkopolsce, na Kujawach, Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor, Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.
W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi mikołaj.
Na Górnym Śląsku prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi mikołaj.
W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie 6-tego stycznia. Dzieci nie znajdują żadnego prezentu pod choinką.
Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930r. przez koncern Coca-Cola dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego  artystę,Freda Mizena . 
Listy z życzeniami do Świętego Mikołaja mali i duzi mogą wysyłać na adresy trzech urzędów pocztowych, na zdjęciu poniżej - Oficjalny urząd pocztowy Świętego Mikołaja w mieście Drøbak, na południu Norwegii.
A oficjalna strona Św. Mikołaja, to  www.santaclauslive.com
Adresy urzędów pocztowych, dokąd można wysyłać listy do Św. Mikołaja.
 • do Drøbak w południowej Norwegii 
  Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
  1440 Drøbak, Norwegia
 • do Rovaniemi  w Finlandii
  Santa Claus, Arctic Circle,
  96930 Rovaniemi, Finlandia
 • do Kanady:
  Santa Claus, North Pole,
  Canada, H0H 0H0


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.