poniedziałek, 11 maja 2015

Pływak - Joakim Zander

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5,5/6
Akcja Pływaka rozpoczyna się od wielkiego bum w roku 1980 w Damaszku. Ginie żona amerykańskiego szpiega. Dalej jest już tylko coraz bardziej niebezpiecznie, zagadkowo i wciągająco. 
Akcja tego wielowątkowego thrillera toczy się na dwóch płaszczyznach -właśnie w 1980 roku i w czasach jak najbardziej nam współczesnych, bo w roku 2013. Miejscem akcji są najważniejsze pod względem strategicznym i politycznym miejsca na kuli ziemskiej, poczynając od w/w Damaszku, poprzez USA, Kurdystan, Afganistan, Szwecję Brukselę, Francję i wiele innych miejsc.
Osią opowieści są szpiegowskie i polityczne powiązania najważniejszych agencji wywiadowczych z politycznymi lobbystami oraz eurodeputowanymi i związane z tym zagrożenie oraz..profity i automatycznie pojawiające się niewyobrażalne kwoty pieniędzy. A wszystko to scala niesamowite tempo akcji, które skandynawski autor umiejętnie podkręca od pierwszego rozdziału. Ogromnym atutem książki jest także wyjątkowo misternie wręcz zawiązana intryga, która w pewnym momencie wprowadza czytelnika w ogromne osłupienie. Mamy więc wszystko co potrzebne, żeby Pływak stał się niezwykłym thrillerem, i takim jest. 
Przyznam się, iż dawno nie czytałam tak doskonałego thrillera łączącego w sobie tak wiele tematów, różnych bohaterów, różne kultury i będącego mimo typowo męskiej akcji i narracji, książką tak porywającą. Niby ścisłego podziału na literaturę kobiecą i męską nie ma, ale w lekturach przeznaczonych dla męskiego odbiorcy nie zawsze potrafię się odnaleźć. 
Z Pływakiem takich problemów nie miałam ani przez chwilę.  
Gorąco zachęcam do lektury. Doskonały, mistrzowsko napisany thriller z akcją o wiele, wiele za szybką, jak na skandynawskiego autora (i dobrze:)). 

2 komentarze:

  1. Jeśli książka wciąga od pierwszego rozdziału to jestem jak najbardziej chętna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No to zamawiam w mojej bibliotece ! Ostatnio coraz trudniej o dobry thriller szpiegowski..

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.