środa, 5 listopada 2014

Sejf 3

Wydawnictwo Rebis, Moja ocena 5,5/6
Sejf 3 Gniazdo Kruka, to (zgodnie z cyfrą w tytule:)) trzeci tom przygód zaplątanego w niesamowitą aferę dziennikarza Artura Solskiego, oraz tych, którzy chcą mu pomóc i znacznie większej grupy tych, którzy chcą wszystko utrzymać w jak najgłębszej tajemnicy. A jest o co walczyć. I w tym całym zamęcie dobro człowieka schodzi na dalszy plan, jednostka choćby nie wiem jak bardzo skrzywdzona, praktycznie się nie liczy. Naważniejsze dla  przeciwników Solskiego są dwie kwestie, które od wieków napędzają świat - pieniądze (nie macie pojęcia, jak wielkie) i władza.
Sekielski po raz kolejny udowodnił, iż jest nie tylko świetnym dziennikarzem, ale także doskonałym pisarzem, a tworzone przez niego thrillery są tak rzeczywiste, że aż strach. W trakcie lektury każdego z trzech tomów serii, miałam wrażenie, jakbym obserwowała od środka naszą, polską scenę polityczną, nasze własne zakulisowe rozgrywki, które od dawna napawają mnie obrzydzeniem. A to o czym wiemy, co śledzimy w tv, prasie, to przecież ułamek tego, co dzieje się za kulisami. Podejrzewam, iż wielu bohaterów sejfowej trylogii ma w większym lub mniejszym stopniu przełożenie na autentyczne postacie. Niewiarygodne, jak w pędzie po władzę, pieniądze człowiek może się za przeproszeniem zeszmacić i odczłowieczyć. Sekielskiemu w każdej części trylogii udało się doskonale utrzymać napięcie, genialnie odmalować atmosferę polskiego świata i światka, kulisowe zagrywki, walkę, oraz losy pojedynczych osób, które w dzisiejszych realiach nie mają nic do powiedzenia.
W Sejfie 3 mamy wszystko to, co moim zdaniem powinna mieć najlepsza powieść sensacyjna. Są szpiedzy, hakerzy, płatni zabójcy, służby specjalne, ale jest też walka podszyta uczuciem miłości, co daje nadzieje, iż gdzieś tam w tym okrutnym świecie są jeszcze miejsca na wyższe uczucia.
Biorąc do ręki 3. część trylogii odrobinę bałam się, czy wysoki poziom znany mi z poprzednich części zostanie utrzymany. Zupełnie niepotrzebnie. Tomasz Sekielski spisał się na medal. Oby nie kazał długo czekać na kolejną książkę.  
Podsumowując, jest to doskonała, ostra niczym przysłowiowa brzytwa i niestety, ale bardzo prawdziwa książka.
Gorąco was zachęcam do sięgnięcia po wszystkie trzy części sejfowej trylogii. Ale taka drobna uwaga- są serie, w których nie trzeba czytać wszystkich części, każda jest oddzielną całością. W przypadku Sejfu tak nie jest. Znajomość wszystkich części, czytanych po kolei jest niezbędna dla zrozumienia ostatniego tomu. Ale bez obaw. Każdą z książek czyta się z zapartym tchem w tempie błyskawicznym. 
Sejf, czyli 1. część historii (klik) 
Obraz kontrolny, czyli 2. część historii (klik)

2 komentarze:

  1. Cieszę się, że trzeci tom trzyma poziom. :) Dwa poprzednie czytało mi się bardzo dobrze, te książki to kawał dobrej sensacji. Mam nadzieję, że trzecia część szybko wpadnie mi w ręce. Bardzo jestem ciekawa, co się stało z Solskim. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. To książka którą muszę przeczytać, czytałam dwie poprzednie części i były świetne.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.