piątek, 21 listopada 2014

Najnowszy stosikTrupiarz - Ian WeirOczywiście chodzi o książki znajdujące się na 1. planie zdjęcia, kilka dni temu przyjechały do nas wraz ze znajomymi.

Thriller porównywany do książek Zafona. Trupiarz to trzymająca w napięciu, pełna czarnego humoru powieść o miłości i odkupieniu, o śmierci i zmartwychwstaniu. Po zakończeniu wojen napoleońskich Will Starling, który porzucił Londyn jako dziewiętnastoletni chłopak, powraca do miasta. Przez ostatnich pięć lat był asystentem chirurga wojskowego, teraz zamierza pomóc swojemu mentorowi w prowadzeniu prywatnej praktyki medycznej. A to oznacza nawiązanie bliskich kontaktów z Trupiarzami, rabusiami grobów zaopatrującymi londyńskich chirurgów i anatomów w materiały do badań. Podczas jednej z prób kradzieży ginie lichwiarz, a pod zarzutem morderstwa zostaje aresztowana młoda kobieta, Meg Nancarrow. Zapada wyrok - sąd skazuje Meg na śmierć przez powieszenie. Jednak Will jest przekonany, że dziewczyna padła ofiarą niegodziwego spisku. Aby wyjaśnić sprawę, zagłębi się w obskurne i mroczne rejony miasta, pełne wstydliwych tajemnic. I pozna wstrząsającą prawdę - także o sobie samym...

Wybór Ireny - Remigiusz GrzelaKsiążka - składająca się z trzech części - opowieści o trzech tożsamościach Ireny Gelblum vel Waniewicz vel Conti di Mauro, w gruncie rzeczy o trzech różnych kobietach, które miały wspólne imię (chociaż były jedną), to opowieść o tajemnicy, mistyfikacji, potrzebie kamuflażu, ale przede wszystkim to opowieść o fascynującej kobiecie, która miała odwagę dokonywać bohaterskich czynów ale i która miała odwagę - paradoksalnie - się od tej kobiety odciąć. Mogła zostać bohaterką, jak Edelman, jak Ratajzer. Wybrała inną drogę. Całe życie dokonywała wyborów, które były z racjonalnego punktu widzenia niezrozumiałe i prowadziły do autodestrukcji, do całkowitego unicestwienia prawdy o sobie.

Kłamstwo - Hesh Kestin Dahlia Barr nie znosi głupoty w równym stopniu jak własnego rządu, z którym przeważnie się nie zgadza. Kontrowersyjna, przebiegła, bezczelna i równie twarda, jak piękna izraelska pani prawnik specjalizuje się w obronie Palestyńczyków oskarżonych o terroryzm. Oprócz tego jest oddaną matką, prawie rozwódką i kochanką amerykańskiego korespondenta telewizyjnego. Ku własnemu zdziwieniu, pewnego dnia otrzymuje od izraelskich służb bezpieczeństwa kuszącą propozycję: Wstąp do nas i bądź sędzią, które przypadki wymagają najbardziej surowych metod przesłuchań. Jednak niektórzy nazwali by je torturami... Propozycja niezwykle intrygująca, ale Dahlia nie ma najmniejszych intencji nikogo torturować. Ale może uda jej się zmienić system od wewnątrz?
Tuż po przyjęciu propozycji, jej dwudziestojednoletni syn Ari, porucznik Sił Obronnych Izraela zostaje porwany przez Hezbollah i przewieziony przez granicę do Libanu. Jedyny mężczyzna, dzięki któremu możliwe byłoby odbicie Ari'ego uwięziony jest w celi kwatery głównej policji... Kłamstwo to trzymający w napięciu thriller ukazujący portret izraelskiego systemu bezpieczeństwa. To zapadająca w pamięci historia ludzi stojących po obu stronach działalności terrorystycznej, którzy mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.


Miłość pisana na maszynie - Alison AtleeW wiktoriańskiej Anglii młoda niezamężna kobieta walczy o niezależność i szuka swojej życiowej drogi. Miłość pisana na maszynie, debiut początkującej amerykańskiej pisarki, to pasjonująca opowieść o rezolutnej dziewczynie, która przenosi się z Londynu do nadmorskiego kurortu i znajduje tam zarówno pracę, jak i uczucie. Bycie maszynistką nie jest spełnieniem zawodowych marzeń Elizabeth Dobson, ale jej dalsza kariera staje pod znakiem zapytania. A wszystkiemu winien jest romans Betsey z rozwiązłym kolegą. Bohaterka ląduje na bruku bez referencji, bez pieniędzy i perspektyw. Jednak bierze sprawy w swoje ręce i wyrusza na wybrzeże, mając mglistą nadzieję na otrzymanie tam pracy i rozpoczęcie nowego życia. Szczęśliwym trafem John Jones, pracujący dla kurortu walijski inżynier, zatrudnia ją jako organizatorkę wyjazdów turystycznych. Bystra i sprytna Elizabeth doskonale radzi sobie z obowiązkami, a pomiędzy nią a Johnem nawiązuje się nić porozumienia. Gdy dziewczynie wydaje się, że wreszcie odnalazła swoje miejsce na ziemi, przeszłość powraca, by ją prześladować. Betsey będzie musiała walczyć, by nie utracić tego, co z takim trudem zdobyła. Albo zaryzykować wszystko...

Bellagrand - Paullina SimonsPoświęcili wszystko, by być razem, lecz miłość była jedynie początkiem ich wspólnej podróży przez życie... Bellagrand to kolejny po Dzieciach wolności tom opowiadający o losach rodziców Aleksandra - bohatera bestsellerowej trylogii Jeździec miedziany. Akcja powieści obejmuje cztery dekady, rozgrywa się na dwóch kontynentach. Paulina Simons prowadzi czytelników od nękanych strajkami uliczek Lawrence w stanie Massachusetts po wykładane marmurem sale i sekretne drzwi tajemniczej rezydencji o nazwie Bellagrand.

Kiedyś byliśmy braćmi - Ronald H. Balson
 Błyskotliwy debiut literacki adwokata z Chicago. Kiedyś byliśmy braćmi to pełna rozmachu powieść o dwóch chłopcach i rodzinie walczącej o przeżycie w ogarniętej wojną Polsce. To także wzruszająca historia młodzieńczej miłości rozgrywająca się w okrutnych czasach Holocaustu. Elliot Rosenzweig jest szanowanym żydowskim politykiem z Chicago, słynnym filantropem. Podczas przyjęcia dobroczynnego zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę, który wysuwa przeciwko niemu poważne zarzuty. Ben Solomon twierdzi, że Rosenzweig nosił w przeszłości nazwisko Otto Piatek i był oficerem SS nazywanym Rzeźnikiem z Zamościa. Oskarżenia wydają się całkowicie niedorzeczne, jednak przekonany o swojej racji Solomon zatrudnia adwokatkę Catherine Lockhart, żeby udowodniła Rosenzweigowi winę przed sądem. Opowiada prawniczce, że Piatek został porzucony jako dziecko i wychowany przez rodzinę Solomona, którą później zdradził podczas hitlerowskiej okupacji. Ale czy Solomon oskarżył właściwego człowieka? Dwa życia, dwa światy i zadośćuczynienie po sześćdziesięciu latach - Kiedyś byliśmy braćmi to porywająca opowieść o miłości, przetrwaniu i triumfie ludzkiego ducha. 


 Ciało nie jest dla Theo niczym nadzwyczajnym, ponieważ jest lekarzem. A martwe ciało tym bardziej, ponieważ prowadzi on zakład pogrzebowy. Jednak śmierć starszej kobiety, Anny, którą znaleziono zamarzniętą na plaży nad Łabą, budzi jego podejrzenia. Policja zamyka sprawę, a Theo wszczyna prywatne dochodzenie. Odkrywa przy tym straszliwą zbrodnię, sięgającą czasów drugiej wojny światowej – i zbrodniarza, który oficjalnie nie żyje od kilkudziesięciu lat.


Transplantacja 
W ściśle tajnej placówce badawczej na Grenlandii naukowcy próbują wyhodować neutralne immunologicznie organizmy, które będą mogły służyć ludziom jako dawcy organów. Eksperyment jednak wymyka się spod kontroli i może się okazać, że wkrótce człowiek przestanie być gatunkiem zajmującym najwyższą pozycję w łańcuchu pokarmowym.Wyrok śmierci - Sandra Brown

 Czy możemy ufać swoim najbliższym? W powieści Wyrok śmierci Sandra Brown opowiada trzymającą w napięciu historię o korupcji, zdradzie, morderstwach i desperackiej walce o życie. Emily, czteroletnia córeczka Honor Gillette, mówi matce, że na podjeździe przed ich domem leży chory człowiek. Honor wychodzi udzielić mu pierwszej pomocy. Mężczyzna okazuje się groźnym przestępcą, podejrzewanym o zamordowanie poprzedniej nocy z zimną krwią siedmiu osób. Lee Coburn obiecuje, że nie zrobi nic złego ani kobiecie, ani dziewczynce, dopóki będą wykonywać jego polecenia. Honor nie ma wyboru, musi zgodzić się na żądania uzbrojonego mężczyzny. Wkrótce dokonuje przerażającego odkrycia, które na zawsze odmieni jej życie... Coburn twierdzi, że ukochany zmarły mąż Honor, Eddie, był w posiadaniu czegoś niezwykle cennego, przez co ona i jej córka znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Honor nie wie, co ukrywał Eddie, ale Coburn przekonuje ją, że trzeba to odnaleźć, zanim będzie za późno. Ich tropem podąża bowiem Buchalter, bezwzględny i okrutny szef organizacji przestępczej, który gotowy jest wykonać na nich wyrok śmierci. Od siedziby FBI w Waszyngtonie po wybrzeże Luizjany - trójka bohaterów ucieka w panice, również przed tymi, którzy zobowiązani są ich chronić. Lee i Honor postawią wszystko na jedną kartę, starając się rozwikłać sieć korupcji, która zagraża nie tylko im samym, ale także całej lokalnej społeczności... 


Dyskretny bohater - Mario Llosa Vargas

Doskonały koktajl tajemnic, namiętności i zemsty, w którym miłość i zdrada noszą jedno imię. Noblista Mario Vargas Llosa perfekcyjnie wodzi czytelnika za nos, snując intrygę, w której wszyscy są podejrzani. Dyskretny bohater to wciagająca fabuła, która trzyma w napięciu do ostatniej strony. Peruwiański biznesmen Felicito Yanaque, zakochany do szaleństwa w uwodzicielskiej Mabel, podejmuje nierówną walkę z bezwzględnym szantażystą. Don Rigoberto i ponętna Lukrecja całe dnie spędzają w łóżku, nie podejrzewając, co im grozi ze strony przyjaciela ich syna. Tymczasem w innej części Peru synowie zamierzają przejąć majątek ojca, ale sędziwy Ismael Carrera płata im szatańskiego figla. Kto z nich okaże się tytułowym dyskretnym bohaterem?

Korzenie totalitaryzmu - Hannah Arendt Książka Hannah Arendt to jedno z najwybitniejszych dzieł XX wieku, a analizy i przemyślenia autorki zachowują nadal niezwykłą aktualność. Jak pisze we wstępie do wydania polskiego Daniel Grinberg, w pojęciu totalitaryzmu "mieści się równie dobrze Związek Radziecki pod rządami Stalina, jak państwo Hitlera. Źródeł nowego stylu rządzenia,
porażającego obserwatorów równie skutecznym co bezwzględnym likwidowaniem społeczeństwa obywatelskiego oraz wszelkich form autonomii jednostek wobec państwa, doszukuje się ona w kondycji człowieka współczesnego".
Stulecie. Tom 3. Krawędź wieczności - Ken Follett Ostatnia część monumentalnej trylogii Kena Folletta Stulecie. Tom Krawędź wieczności opowiada o okresie od wzniesienia muru berlińskiego do zwycięstwa Baracka Obamy w wyborach prezydenckich. Śledzimy losy pięciu rodzin - amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej - na tle burz historycznych rozgrywających się w drugiej połowie XX wieku i pierwszych latach XXI. Kryzys kubański, zamachy na Martina Luthera Kinga i J.F. Kennedy'ego, złoty wiek rock and rolla, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, afera Watergate, odwilż w Związku Radzieckim - Ken Follett kreśli pełen rozmachu obraz czasów współczesnych.
Nauczycielka Rebecca Hoffman dowiaduje się, że przez lata była śledzona przez Stasi. To odkrycie skłoni ją to do działań, które wpłyną na losy całej jej rodziny. Pochodzący z mieszanego małżeństwa George Jakes trafia w sam środek przełomowych wydarzeń związanych z walką o prawa obywatelskie dla czarnoskórych obywateli USA. A Dimka Dvorkin zostaje doradcą Nikity Chruszczowa w czasach, gdy groźba wojny nuklearnej wydaje się bardzo realna. W świecie, w którym z niespotykaną dotąd determinacją w dążeniu do władzy ścierają się mocarstwa, bohaterowie powieści Krawędź wieczności - każdy na swój sposób - próbują odnaleźć swoje miejsce.

18 komentarzy:

 1. Imponujący stosik, jak dla mnie tam same nowości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Transplantacja brzmi ciekawie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Trupiarz oraz Transplantacja brzmią nadzwyczaj zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy stosik, dużo książek <3 Transplantacja wygląda intrygująco jak dla mnie *.*

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo ciekawa, czy faktycznie "Trupiarz" podobny jest do książek Zafona. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekaw książki. Miłej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka pozycji z chęcią bym przeczytała. Trupiarz, Transplantacja, Wyrok śmierci - opisy wszystkich tych książek brzmią bardzo zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 8. Często sięgam po książki, których autorzy analizują zjawisko totalitaryzmu, więc na pewno, prędzej czy później, sięgnę po pozycję Arendt.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny stosik. Chyba najbardziej w oko mi wpadła "Miłość pisana na maszynie"

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie ciekawi 'Wyrok śmierci'' i mam nadzieję, że uda mi się zdobyć tę książkę.
  Miłej lektury życzę.

  OdpowiedzUsuń
 11. 'Transplatacja' już do mnie idzie :)

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytalam "Kiedys bylismy bracmi" w oryginale, ksiazka piekna , warta przeczytania, Follett tez czeka u mnie, ale chyba dam mu rade w przerwie swiatecznej, bo obawaiam sie , ze jak zaczne to bedzie mnie ciezko oderwac. Bardzo ciekawe pozycje u Ciebie , kilka tytulow spisalam sobie. Pozdrawiam i zycze milej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj, Oj, Oj. Krawędź wieczności chętnie bym Ci podebrała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pomału robię się odporna na nowości więc tylko Arendt bym Ci podciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Mój zdecydowany faworyt to "Wybór Ireny".

  OdpowiedzUsuń
 16. Jej, skąd Ty bierzesz tyle książek? Też chcę!
  Miłego czytania. ;]

  OdpowiedzUsuń
 17. Ciekawy stosik, kilka pozycji mnie zainteresowało:) miłego czytania:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.