środa, 8 lutego 2023

Oskarżony - Karine Tuil

 



Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5/6
Mocna, ciekawie napisana, zupełnie inna od tego czego oczekiwałam opowieść. Trudno jednoznacznie napisać o czym jest Oskarżony.
Mamy jego, złotego młodzieńca, studenta z dobrego domu, z rodziny z przeszłością, teraźniejszością i koneksjami. Jest i ona, nieśmiała, uboga, taki Kopciuszek z rodziny ortodoksyjnych Żydów.
Jest też oskarżenie, a konkretnie ona oskarża jego o gwałt i to brutalny.
On ma za sobą rodzinę, wsparcie znamienitych znajomych, pieniądze, ją wspierają przede wszystkim feministki.
Dla niego to była impreza i afterek po niej, jakich wiele. Dla niej to była trauma i gehenna.
Dwie różne osoby, dwa różne światy, dwie różne wersje wydarzeń. Kto ma rację? Kto mówi prawdę?
Krok po kroku poznajemy wszystkie wydarzenia. Autorka skupia się głównie na osobie oskarżonego i jego rodziny, ich spojrzeniu na całą sprawę, wartościach jakie wyznają, analizie zachowania. Powoli, krok za krokiem jesteśmy prowadzeni przez kolejne wydarzenia, godziny, dni. Zwroty sytuacji, wydarzeń, zaskakujące sytuacji i dialogi. Do tego analiza rozpadu dotychczas szczęśliwej rodziny i proces sądowy, który odziera z prywatności oraz godności ofiarę, ale także inne postaci tego dramatu. A dramatycznych wydarzeń, w ten czy inny pokrzywdzonych jest z każda stroną więcej. Wydaje się, że w tej historii nie ma ocalałych, nie ma zwycięzców, są za to tylko ofiary.
To wszystko podkręca ciekawość czytelnika, sprawia, iż coraz bardziej niecierpliwie odwracamy kolejne strony. Niby temat często poruszany w książkach, niby nie ma w nim nic nowego. Jednak istotne, jak to wszystko jest pokazane.
Karine Tuil stworzyła wielowarstwową, poruszająca i zaskakującą opowieść, w której trudno uniknąć oceniania, wydawania sądów, stawania po konkretnej stronie.
Nie jest to kryminał, nie jest to thriller. Mimo zbrodni, jaka jest osią książki, Oskarżony traktuje o życiu, wyborach, tym, co tak naprawdę ma znaczenie i czy naprawdę jest jedna prawda. Pytania i rozterki moralne są nieodłączną częścią lektury Oskarżonego. Polecam. Mocna, ponadczasowa, bardo dosadna i świetnie napisana historia.


1 komentarz:

  1. Zarys fabuły bardzo mi się podoba, więc będę chciała poznać całość tej historii.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.