poniedziałek, 6 lutego 2023

Anioł z rubinowym sercem - Joanna Szelągowska

 Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 5/6
Naprawdę ciekawa dobrze napisana i bardzo zaskakująca powieść. Nie spodziewałam się takiej książki, powieści, którą śmiało można nazwać opowieścią drogi i to w bardzo pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Wszyscy bohaterowie dokądś jadą, albo autem albo rowerem, mają jakiś cel, na tej drodze się spotykają, ich losu nieoczekiwanie się krzyżują i wynikają z tego różne niesamowite zdarzenia.
Fabian ojciec nastoletniej córki, mąż Klary, od lat pokłócony ze swoja matką, mimo konfliktu z rodzicielką gdy ta zachoruje postanawia do niej pojechać i pomóc jej. Przed nim długa droga, którą postanawia odbyć rowerem. Jego podróż krzyżuje się z drogą Kazika, Rosjanina Aleksieja i niemieckich turystów. Zdawałoby się, że tych ludzi nic nie łączy. A jednak...
Anioł z rubinowym sercem to wbrew temu, co może sugerować okładka, nie jest romansem, nie jest też lekturą łatwą. Autorka w pełni angażuje czytelnika, wiele od niego wymaga, ale i wiele daje.
Powoli snuta opowieść jest o ludziach, ich uczuciach, tym, jak zapętlają się w dniu codziennym, jak często zamykają się na to co ważne, co się naprawdę liczy. To historia piękna, tego namacalnego, skrywanego w szufladach, komodach, na strychu, ale też tego nieuchwytnego, które drzemie praktycznie w każdym z nas. Czasami mają miejsce wydarzenia, które sprawiają, iż zrywamy kontakt z bliską osobą. Czasami pierwszy gniew bierze górę. A wystarczy poczekać, dać sobie i drugiej osobie chwilę żeby to zmienić. Warto otworzyć się na innych ludzi, warto wyciągnąć rękę, warto spojrzeć w głąb siebie. Inni ludzie to inny świat, inne spojrzenie na większość spraw. Warto poznać innych, nie zasklepiać się tylko w swoim kokonie.
Joanna Szelągowska napisała dobrą, bardzo ciekawą pomysłem i wykonaniem książkę, która porywa czytelnika i sprawia, iż udaje się on w niezwykłą podróż po Polsce, wspomnieniach i ludzkich charakterach oraz wnętrzach. Każdy człowiek jest inny, każdy jest ciekawy, nie każdego musimy lubić, ale każdemu warto dać szansę. Polecam. Książka was z pewnością zaskoczy.1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.