wtorek, 7 grudnia 2021

Wrzeciono Boga. Kłosy - Andrzej H. Wojaczek

 

Wydawnictwo Szara Godzina, Moja ocena 5,5/6
Doskonała, świetnie dopracowana i przykuwająca uwagę powieść. Tylko zła jestem, że nie ma jeszcze kolejnego tomu. Autorze, tak się nie robi.
Akcja rozpoczyna się na Górnym Śląsku we wsi Brzozowo. Z pozoru wieś jakich wiele, sielska anielska, spokojna. Taka jest tylko z pozoru.
Jest 2. dekada XX wieku. Wiele się wtedy dzieje. W Europie szaleje okropna, wyniszczająca wojna. Powiew wydarzeń, przemian, polityczne i historyczne zawieruchy, to wszystko dociera także do Brzozowa.
Tym, co przykuwa uwagę są na równi skomplikowane dzieje Polski, Śląska, ale i mistrzowsko osadzone w nich zawieruchy losów bohaterów książki. Okres 1915-1916 był bardzo burzliwy zarówno dla walczącej o wolność Polski, jak i Śląska. W Kłosach dzieje się i to na każdej płaszczyżnie.
Autor świetnie obrazuje na równi spokojne z pozoru życie na śląskiej wsi, jak i przemiany zachodzące na całym Śląsku i w całym kraju. Akcja Kłosów rozgrywa się tylko na przestrzeni jednego roku. Zdawałoby się, ze to niewiele, krótko. Jednak autorowi wystarczyło to żeby pokazać skomplikowane układy, zależności, perturbacje. Dotyczy to na równi małej ojczyzny, jaką dla wielu bohaterów jest Brzozowo, jak i tej większej Śląska.Wydarzenia w jednej ojczyżnie przenikają te w drugiej. Jedno jest nierozerwalnie związane z drugim. Całość bardzo dobrze ukazana.
Do tego dołożony jest ciekawy i zręcznie prowadzony wątek kryminalny, w którym dzieje się, oj dzieje. Mamy także wątek miłosny, w którym Wojaczkowi udało się uniknąć słodyczy, lukru czy infantylizmu.
Jest to książka wielowątkowa, w której autor niczego nie gubi, nic mu nie umyka, a każdy wątek jest doprowadzony do bardzo ciekawego finału sugerującego równie ciekawy ciąg dalszy. Całość, mimo 100 lat różnicy, nadal aktualna. Pewne sprawy są ponadczasowe.
Do tego spora garść ciekawie ukazanego życia na Śląsku i przemian zachodzących w tym regionie. Warto o tym poczytać, jak również o poszukiwaniu własnej tożsamości, rozterkach, perturbacjach wewnętrznych niebanalnych postaci. Gorąco polecam i niecierpliwie czekam na kolejny tom.Zadziwiająco dobra, ba doskonała powieść. Nie spodziewałam się takiej lektury.
1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.