sobota, 9 października 2021

Oczy królowej - Oliver Clements

 

Wydawnictwo Rebis, Moja ocena 4-/6
Przyznam się, początki na linii ja - Oczy królowej były trudne. Nie mogłam się wczytać, wczuć w tę książkę. Z czasem było coraz lepiej. I chociaż nie jest to lektura, która na długo zapadnie mi w pamięć, to nie żałuję czasu z nią spędzonego.
Oczy królowej to pierwsza odsłona serii Agenci Korony. Seria ma opowiadać o agentach brytyjskiej korony na przestrzeni wieków.
W 1. tomie mamy do czynienia z okresem panowania królowej Elżbiety I, czyli znajdujemy się w połowie XVI wieku. Anglią włada młoda i inteligentna królowa. Wydaje się, że kraj jest w stanie przeciwstawić się każdemu i sprostać wszystkim wyzwaniom, mimo iż krajowi zagraża uwięziona królowa Maria. W tym momencie powstają tajne służby Jej Wysokości z charyzmatycznym Johnem Dee na czele. Służby mają za zadanie wypatrywanie zagrożenia, strzeżenie kraju, królowej, błyskawiczne reagowanie.
Ciekawie napisana książka, inna od tego czego się spodziewałam. Fikcja wymieszana z faktami historycznymi. Wszystko zręcznie połączone. Życie królowej, ekscesy seksualne, walka ze złem, życie w ówczesnej Anglii, zdrady, zbrodnie, sensacje, groza godna najlepszego thrillera...to wszystko przykuwa uwagę. Chociaż nie ukrywam, pewne aspekty, zdarzenia są wyolbrzymione moim zdaniem, zbyt sugestywnie opisane. Sprawiają wrażenie, jakby lekkie wynaturzenie sprawiało autorowi przyjemność.
Pewien problem (przynajmniej na początku) może sprawiać natłok zdarzeń, postaci oraz bardzo szybkie tempo akcji. Wydarzenia bardzo często przesuwają się przed oczyma czytelnika niczym migawki filmowe.
Minus daję za zbyt małą, praktycznie mikroskopijną obecność Johan Dee, który wg. mnie, powinien być jedną z osi tej historii. Nie wiem dlaczego autor tak go zminimalizował.
Bez wątpienia jest to coś innego niż typowa powieść historyczno-szpiegowsko-przygodowa, czego zapewne oczekuje większość czytelników. Niemniej wszystko z pomysłem napisane, choć jak wspomniałam, książka ma kilka wad.
Może nie jest to literackie arcydzieło, ale z pewnością dająca kilka ciekawie spędzonych godzin lektura.

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.