niedziela, 8 grudnia 2013

Nie ufaj nikomu - Nicci French

Wydawnictwo Książnica, Okładka miękka, 356 s., Moja ocena 5/6
Nicci French to para autorów, którzy są małżeństwem, Nicci Gerard & Sean French pisząca wspólnie pod jednym nazwiskiem. Ich książki to połączenie trzymającego w napięciu thrillera z wątkiem psychologicznym.Ich książki, to nie jakieś tam thrillery, które giną w zalewie podobnych im. Są to pozycje, od lektury których trudno się oderwać, a podczas czytania gęsia skórka pojawia się na całym ciele  czytelnika. Nicci French to autorzy takich thrillerów, których strach się bać:).
Nie ufaj nikomu, to moje czwarte spotkani z ich książkami i nieodmiennie jestem pod ogromnym wrażeniem.
Początek książki jest mocny - mamy zwłoki męźczyzny, który najprawdopodobniej jest ofiarą morderstwa. Piszę ...najprawdopodobniej... ponieważ do pewnego momentu nic nie jest oczywiste (jak to u tego duetu pisarskiego bywa). Obok zwłok i ogromnej kałuży krwi stoi główna bohaterka Bonnie Graham. Kobieta stoi i zastanawia się co dalej zrobić, jak pozbyć się ciała. Na pomoc przybywa jej koleżanka. Obie pozbywają się ciała i myślą, ze teraz to już wszystko będzie ok. Nie wiedzą w jak wielkim są błędzie. Dopiero wtedy się zaczyna. Szybko okazuje się, iż to co uważały za część najtrudniejszą (czyli pozbycie się zwłok) w rzeczywistości było najłatwiejsze, a to co na nie dalej czeka to istny koszmar.
Autorzy, książkę podzieli na rozdziały przed i po, które przeplatają się. Tworzy to iście wybuchową mieszankę, która prowadzi do zaskakującego finału. W części przed śledzimy to, co wydarzyło się zanim Bonnie znalazła się przy zwłokach. Poznajemy krok po kroku bodziec, który kazał grupie dobrych (jak im się wydawało) przyjaciół w trakcie wakacji zagrać koncert na weselu jednego z nich. Zadanie przeciętne powiecie. Ale jednak nie w tym przypadku. Przygotowania do koncertu i cała związana z nim otoczka, dla jednej osoby okazały się brzemienne w skutkach.
Autorzy w genialny wprost sposób, krok po kroku prowadzą nas przez cykl z pozoru niezwiązanych ze sobą wydarzeń i ukazują jak namiętność prowadzi do przestępstwa, a przyjaźń zmienia się w zbrodnię. Powoli poznajemy całą intrygę, która jest iście szatańska. Gwarantuję, że będziecie bardzo zaskoczeni. Gdy jesteśmy pewni, iż wiemy kto zamordował, szybko okazuje się, w jak wielkim błędzie jesteśmy. Mordercą jest bowiem ktoś inny. Jednak kto? Przyznam się szczerze, że byłam niepomiernie zdziwiona, gdy okazało się, że przez całą niemal książkę obstawiałam niewłaściwą osobę. Wobec tego - kto i dlaczego zabił? O, oto jest zagadka, której rozwiązanie poznamy dopiero na samym końcu książki.
Gorąco zachęcam do lektury. Po raz kolejny Nicci French udowodnili, że są mistrzami budowania napięcia, grozy i thrillera psychologicznego. 

9 komentarzy:

 1. Tym razem idealnie trafiłaś w moje gusta czytelnicze. Fabuła Nie ufaj nikomu bardzo mnie zaintrygowała i chce poznać ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się. W bibliotekach czy księgarniach nie powinnaś mieć problemów ze znalezieniem thrillerów tej pary. Są doskonałe.

   Usuń
 2. Mocne, muszę przeczytać. KONIECZNIE !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mocne, muszę przeczytać. KONIECZNIE !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mocne, muszę przeczytać. KONIECZNIE !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Musze kiedyś sięgnąć raz jeszcze po jakąś książkę tego duetu, choć przyznaję, że pierwsze spotkanie nie było tak do końca udane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam książki tych Autorów i bardzo mile je wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam jeszcze ich książek, ale bardzo tego żałuję skoro są to powieści wyróżniające się na tle innych historii kryminalnych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mocne. Koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.