wtorek, 30 sierpnia 2016

10. rocznica śmierci Nadżiba Mahfuza

Nadżib Mahfuz, genialny egipski pisarz, laureat Nagrody Nobla z 1988 roku.
Wśród szerszego kręgu czytelników umiarkowanie popularny, ponieważ jego książki, nie ukrywam tego, były/są trudne, poruszają trudne, skomplikowane tematy, zmuszają do myślenia.

Mahfuz jest autorem 33 powieści, 13 opowiadań, 30 scenariuszy filmowych, kilku dramatów a także licznych artykułów prasowych. Jego twórczość literacka powstawała na przestrzeni przeszło sześćdziesięciu lat. Ostatnim wydanym przez Mahfuza dziełem był zbiór opowiadań Ahlam fatrat an–naqaha (Marzenia okresu rekonwalescencji) wydany w 2004. Wielu znawców i badaczy literatury arabskiej określa go mianem „egipskiego Balzaca”. 
Ja znam tylko 4 powieści pisarza. 
Jedną z nich zrecenzowałam na blogu Dzieci naszej dzielnicy (klik)
 To w tej książce, kolejny raz pod płaszczykiem zdawałoby się zwyczajnej historii, Mahfuz snuje opowieść skierowaną do rodaków i całego świata. Nic dziwnego, iz w latach 50. XX wieku, gdy książka ukazała się po raz pierwszy, wywołała tak wielki zamęt w Egipcie. Sytuacja w tym kraju była i nadal jest niezwykle trudna. Możemy ją obecnie śledzić chociażby w tv. Od wydania książki minęło ponad pół wieku, sytuacja na świecie uległa wielu zmianom, ale Egipt nadal walczy o wolność i godne życie. Nic dziwnego, że Dzieci naszej dzielnicy dla większości Egipcjan nadal są najważniejszą książką.
Powieść jest wspaniale napisana, niesamowitym językiem, bardzo ciekawie potraktowana została tematyka. Jest to także powieść trudna, momentami bardzo trudna, wymagająca od czytelnika dużo czasu, uwagi i nie ukrywam- samozaparcia. Jest to powieść dla wytrwałych, ale jeżeli ją przeczytacie, gwarantuję, że będziecie pod wielkim wrażeniem zarówno pióra jak i geniuszu Nadżiba Mahfuza, który wielkim pisarzem bez wątpienia był. .
Mam nadzieję, iż jakieś wydawnictwo pokusi się o przetłumaczenie i wydanie pozostałych kilkunastu powieści egipskiego pisarza. Warto je poznać.  
Moje "mahfuzy"

Wielką rolę w powieściach Mahfuza odgrywa Kair, którego topografia i atmosfera zostały zilustrowane w poszczególnych dziełach.

1 komentarz:

  1. Często widzę książki Mahfuza w bibliotece, na razie jeszcze nie znam twórczości tego noblisty, ale chyba muszę to zmienić.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.