niedziela, 21 sierpnia 2016

Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia - Jean-Louis Vullierme

Wydawnictwo WAB, Ocena 5-/6
Recenzja mojego męża.

Lustro Zachodu...to trudna książka. Rozpoczynając lekturę byłem przekonany, iż jest to pozycja historyczna. Szybko okazało się, iż jest to traktat filozoficzno- historyczno-poznawczy.
Jean-Louis Vullierme podjął się niebanalnego zadania. Stworzył pozycję, która jest czymś więcej niż tylko (albo aż, zależy jak na to spojrzeć) książką traktującą o nazizmie.
Dzieląc książkę na dwie wyraźne części, przedstawił nam zarówno ideologię nazizmu, zagłady oraz jej źródła, jak i zaprezentował metody, które jego zdaniem mogą zmniejszyć nadal aktualne zagrożenie powtórzenia się zjawiska nazizmu.
Vullierme jest przeciwny wysnuwanym przez wielu teoriom, iż naziści nie wiedzieli, co robią, że byli tylko narzędziami historii. Twierdzi on wręcz, iż było odwrotnie. Jego zdaniem ludzie zawsze postępują wyłącznie w myśl swoich wyobrażeń i chęci oraz wzorca świata, jaki sobie wyimaginowali. Tylko to zdaniem badacza, mówi im, co i jak maja robić, to kieruje ich poczynaniami.
Autor stawia wiele tez szeroko je uzasadniając. Dotyczą one nie tylko samego nazizmu, ale także psychiki ludzi w konkretnych sytuacjach, filozofii, bytu etc.
Lustro Zachodu... to trudna książka. Jej trudność polega nie tylko na podjętym temacie, ale także na tym, w jaki sposób Vullierme przenosi kwestię nazizmu z jednej płaszczyzny na drugą, sposobie w jaki ukazuje konkretne kwestie.
Problem mogą także sprawiać słownictwo i terminologia, jakich używa francuski pisarz.
Mimo tego warto po tę pozycję sięgnąć. Ukazuje ona zjawisko nazizmu z innej perspektywy. Pozwala także przenieść spojrzenie na to co obecnie dzieje się na świecie, na buzujący nie tylko w Europie kocioł pseudo nacjonalizmu, postępującą radykalizację, coraz groźniejsze hasła.


Najbardziej boli fakt, iż Vullierme ma rację. Nazizm nigdy nie przestał być groźny, a ci którzy szerzą nienawiść w sieci, tv, prasie, na wiecach w 2016 roku, niczym się praktycznie nie różnią od tych, którzy klaskali Hitlerowi w latach 30. XX wieku.
Minus daję za umieszczenie przypisów na końcu książki.Polecam.


 Książka w doskonałej cenie do kupienia w  Księgarni Internetowej Platon24 (klik) 
http://platon24.pl/0/?products%5Bstock%5D=%5B0%20TO%20*%5D&products%5Bformats%5D=0&products%5Bavaible_from%5D=0&products%5BsearchTerm%5D=LUSTRO%20ZACHODU%20NAZIZM%20I%20CYWILIZACJA

1 komentarz:

  1. Trudny temat, może kiedyś zmierzę się tą książką, choć nie ukrywam, że wolę bardziej historyczne ujęcie tematu.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.