środa, 23 marca 2016

Czas honoru - W.E.B. Griffin

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Ocena 4/6
Recenzja mojego męża.

W.E.B. Griffin to właściwie William Edmund Butterworth III, autor wielu powieści sensacyjnych, szpiegowskich i wojennych.
Czas honoru, to V tom cyklu o wspólnej nazwie Więzy honoru.
Głównym miejscem akcji cyklu, a co za tym idzie i tego tomu, jest Ameryka Południowa. Ale nie tylko. Wraz z bohaterami przemieszczamy się poprzez Argentynę, Urugwaj, Paragwaj do USA, a także do Europy. Trzeba autorowi przyznać, iż ma spory rozmach geograficzny. To dobrze. Dzięki temu akcja jest dynamiczna, czytelnik się nie nudzi. Niewątpliwym plusem jest fakt, iż wszystkie miejsca, w których toczy się akcja są bardzo ciekawie opisane.
Fabuła rozgrywa się w okresie, gdy Niemcom coraz gorzej powodziło się na różnych frontach. Konkretnie chodzi o czas od 11 sierpnia 1943 roku do 17 października 1943 roku. Niby to tylko kilka tygodni, a wiele w tym czasie się wydarzyło.
Ogromnym plusem książki (jak i całego cyklu) jest doskonałe nakreślenie tła społecznego, kulturowego, oddanie realiów szpiegowskich, wojennych.
Bardzo ciekawie wykreowani są bohaterowie. Jak w każdej swojej książce tak i w tej Griffin w wydarzenia historyczne wplata zdarzenia fikcyjne, poczynania postaci autentycznych, historycznych urozmaica czynami osób wykreowanych na potrzeby książki. Tworzy to bardzo ciekawą mieszankę, w której pisarz zręcznie lawiruje.
Atmosferę dodatkowo podgrzewa fakt, iż cała historia jest rozgrywką pomiędzy szpiegami niemieckimi, amerykańskimi i rosyjskimi,a od jednego czynu zależą losy wielu, bardzo wielu osób. W grę wchodzą także zawirowania dyplomatyczne, więzy rodzinne i bardzo duża stawka. Tempo jest umiejętnie podkręcane, bohaterowie niezniszczalni bez mała, a całość napisana świetnym językiem ze sporą porcją humoru.
 
Czyta się doskonale, aczkolwiek nie należy zapominać, iż jest to powieść, nie książka historyczna. Osoby chcące dowiedzieć się czegoś o przedmiotowym wycinku II wojny światowej powinny wybrać zdecydowanie inną lekturę. W Czasie honoru jest zbyt dużo wydarzeń fikcyjnych, które często trudno oddzielić od tych prawdziwych. 
Jednak czytelnik szukający wciągającej , trzymającej w napięciu, a i bawiącej lektury, po książkę może śmiało sięgnąć. Gwarantuję ciekawe spędzenie czasu i dobrą rozrywkę.

4 komentarze:

 1. Autor bardzo płodny, przeczytałam, że napisał kilka serii książek. Myślę, że mąż będzie bardziej zainteresowany tą pozycją niż ja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka świetna,jak zresztą wszystkie inne tego Autora. mam nadzieję na ciąg dalszy - kilka serii pozostało do ukończenia :)
  Trzymam kciuki za Wydawnictwo :)
  P.S.
  Jako, że Wielkanoc idzie - najlepsze życzenia dla zespołu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat mam zaczętą tę książkę.
  Nie będę ukrywać, przeczytałam już wszystkie jego książki wydane w Polsce i czekam na kolejne tomy. I cały czas zastanawiam się, czemu któraś z jego serii nie trafiła na ekran. Filmy mogłyby być świetne.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.