poniedziałek, 29 grudnia 2014

Przyjechały z nami z Polski..

Święta, święta i po świętach...czas ten spędziliśmy w domu w  Polsce. Wracając zabraliśmy takie o to nowe książkowe nabytki. Którąś z tych książek macie, czytaliście, polecacie?
A Wasza biblioteczka wzbogaciła siew  okresie świątecznym o jakieś nowe tytuły?
Słowa światłości - Brandon SandersonCegiełka dla męża... 958 stron.
Bestsellerowy amerykański pisarz fantasy, dwukrotny laureat nagrody Hugo ponownie przenosi czytelników do skalistego, targanego przez potężne burze świata, pełnego magii i wojen. Słowa światłości to druga po Drodze królów część monumentalnego cyklu Archiwum burzowego światła, zaplanowanego na dziesięć tomów. 
10 tomów?! gdzie my to poustawiamy????
Ustrój świata - Neal Stephenson Kolejny, ostatni tom trylogii, także dla męża. 1060 stron...
 Poszukiwania alchemiczne, początek rewolucji przemysłowej, narodziny współczesnej ekonomii... Ustrój świata to trzeci tom wymykającego się wszelkim klasyfikacjom Cyklu Barokowego. Majestatyczni władcy, genialni myśliciele, żołnierze, ekscentryczni wynalazcy, pisarze i astrolodzy - przez karty książki przewija się korowód barwnych postaci, zarówno fikcyjnych, jak i historycznych. Wśród bohaterów znalazły się wielkie osobistości osiemnastowiecznej Europy: fizyk Isaac Newton, filozof Gottfried Leibniz, architekt Christopher Wren, twórca atmosferycznego silnika parowego Thomas Newcomen, a także cała rzesza królów i książąt, m.in. Piotr I Wielki, Jerzy II i jego żona Karolina z Ansbachu. Pełno tu pojedynków i pościgów, lecz nie brak także opisów systemów filozoficznych czy przystępnie przedstawionych teorii naukowych. Neal Stephenson ma niepowtarzalny dar: o skomplikowanych ideach potrafi pisać w sposób zarazem prosty, zabawny i przyprawiający o dreszcze. 
Bracia z Vestland - Jan Gouillou
 I tom świetnie zapowiadającej się trylogii, która w samej Szwecji sprzedała się w półmilionowym nakładzie! Kiedy Lauritz, Oscar i Sverre Lauritzen, trzej bracia z rybackiej rodziny żyjącej w norweskim Vestland, tracą ojca i stryja podczas sztormu, muszą szybko dorosnąć i zacząć zarabiać na utrzymanie swoje i matki. Udają się więc do najbliższego miasta, gdzie mają się wyuczyć zawodu powroźnika. Przez przypadek zostają jednak odkryte niezwykłe uzdolnienia techniczne. Dzięki życzliwym ludziom pewna organizacja dobroczynna finansuje wykształcenie chłopców, by mogli zostać budowniczymi mostów i linii kolejowych. Po studiach mają powrócić do Norwegii, by wziąć udział w największym projekcie inżynieryjnym w dziejach kraju: budowie linii kolejowej łączącej Oslo i Bergen, która ma przebiegać przez wyjątkowo trudne, górzyste tereny. Plany młodzieńców pokrzyżuje jednak miłość. Bracia z Vestland to pierwszy tom urzekającej rodzinnej sagi. To opowieść o braterstwie, uczuciach i powołaniu, to wreszcie doskonałe studium człowieczeństwa oraz wierna kronika trudnych, acz fascynujących czasów, często porównywana do Filarów ziemi Kena Folleta.
Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach am Także dla męża.
Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach amerykańskiej armii to emocjonujące wspomnienia człowieka, który wiele razy znajdował się w ekstremalnie trudnej sytuacji. Ta książka jest o czymś więcej niż tylko o zabijaniu czy nawet o walce za kraj. Jest historią o byciu mężczyzną. I historią zarówno o miłości, jak i o nienawiści. Ciekawa lektura nie tylko dla miłośników wojskowości. 
Matka Makryna - Jacek DehnelHistoria słynnej oszustki religijnej podziwianej przez papieży i polskich wieszczy: Słowackiego, Mickiewicza, Norwida i Krasińskiego. Jej mit polskiej męczennicy za wiarę legł w gruzach dopiero po pięćdziesięciu latach, gdy okazało się, że nie była gnębioną przez Rosjan zakonnicą, tylko żoną rosyjskiego wojskowego, który się nad nią znęcał. Żona złotnika - Sophia Tobin Miłość i zbrodnia w osiemnastowiecznym Londynie. Żona złotnika to trzymająca w napięciu powieść historyczna, która spodoba się wielbicielom książek Tracy Chevalier. Jest rok 1792. W zimową noc stróż przemierza ulice i ciemne zaułki Londynu. Na Berkeley Square znajduje ciało złotnika Pierre'a Renarda. Ten szanowany miejscowy rzemieślnik leży z podciętym gardłem. Widać, że ktoś skradł jego kieszonkowy zegarek. Mogłoby się wydawać, że był to zwykły napad rabunkowy. Jednak wkrótce okazuje się, ze Renard miał wielu wrogów i przynajmniej tyle samo tajemnic. Czy żona złotnika, Mary, jest zamieszana w zbrodnię? Choć z pozoru wydawali się przykładną parą, za zamkniętymi drzwiami ich domu działy się mroczne i okrutne rzeczy. Mary to słaba, niezwykle skryta kobieta, prześladowana przez przeszłość. Poczucie winy doprowadza ją na skraj szaleństwa. Czy doczeka się odkupienia, którego tak bardzo pragnie? I czy naprawdę go potrzebuje? Żona złotnika to mistrzowsko napisana, pełna mylnych tropów historia o morderstwie, miłości i głęboko skrywanych sekretach.
W proch i pył - Tami Hoag

 Kolejny kryminał bardzo przeze mnie lubianej autorki.

Jan Nowak-Jeziorański. Zbigniew Brzeziński. Listy 1959-2003 - Do

Książka zawiera niepublikowaną korespondencję prowadzoną w latach 1959-2003 między wybitnymi i znanymi osobistościami z zakresu historii Polski i powszechnej: Janem Nowakiem-Jeziorańskim i Zbigniewem Brzezińskim.
W tej ciekawej wymianie myśli, opinii i komentarzy obaj wybitni mężowie stanu poruszają rozmaite kwestie związane m.in. z: sytuacją międzynarodową okresu "zimnej wojny", funkcjonowaniem Radia Wolna Europa, polityką Stanów Zjednoczonych względem krajów tzw. bloku wschodniego, a zwłaszcza PRL, środowiskiem emigracji polskiej, w tym "Kultury", wątkami biografii własnych i innych publicznych osób czy wizerunkiem Zbigniewa Brzezińskiego kreowanym w ówczesnej polskiej prasie. 


Maestro z Sankt Petersburga - Camilla Grebe, Paul Leander-Engstr Wielkie pieniądze i skrajna bieda, korupcja i bezwzględna walka o władzę. Maestro z Sankt Petersburga to pierwszy tom trylogii "Mroczna Moskwa" rozgrywającej się w Rosji za rządów Władimira Putina. Na początku XXI wieku zachodzą w kraju szybkie przemiany gospodarcze, w okamgnieniu powstają wielkie fortuny, ale równie łatwo jest też stracić życie... Jest rok 2003, do Rosji przybywa szwedzki finansista, Tom Blixen, pracujący dla jednego z wiodących banków inwestycyjnych. Jak odnajdzie się w innej rzeczywistości? Czy da się wciągnąć w spiralę przemocy? Lojalność i uczciwość to wartości, które zawsze uważał za cenniejsze od pieniędzy. Czy to się zmieni, gdy Toma dopadną demony przeszłości? 


Kwestja krwi - Marcin Wroński  Kolejny tom przygód Zygmunta Maciejewskiego, dla mojego męża. Ja za prozą Wrońskiego nie przepadam.

7 komentarzy:

 1. Będzie co czytać przez najbliższy czas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadnej z nich jeszcze nie czytałam, szkoda... Miłej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne nabytki, mnie szczególnie zaciekawił ''Snajper''.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ciekawa co napiszesz o Żonie złotnika :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe pozycje, ja tylko fantasy nie czytam, jakos nie moge strawic...do mnie tez doleca wkrotce ksiazki z Polski, ale poki co mam jeszcze sporo do przeczytania. Milego czytania, czekam z niecierpliwoscia na twoje rezencje:) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.