niedziela, 28 grudnia 2014

Opowiem ci mroczną historię

Wydawnictwo Videograf, ocena 4,5/6
Recenzja mojego męża.

Opowiem ci mroczną historię, to zbiór 9 niezwykle ciekawych opowiadań. Opowiadania powstawały w różnym okresie czasu, na różnym etapie twórczości autora. Nic więc dziwnego, iż reprezentują różnorodny poziom. Nie będę omawiać wszystkich opowiadań, nie ma to sensu. każdy powinien poznać je i ocenić indywidualnie. Wspomnę tylko, która historia najbardziej mnie urzekła i której moim zdaniem najbliżej do klasycznego opowiadania grozy. Jest to Nika, opowieść klimatem bardzo pasująca do słynnego Domu na Wyrębach, a mieszcząca w sobie wszystko, to co jest klasyczne w historiach grozą podszytych. 
Ciekawym jest zastosowanie w opowiadaniach różnych motywów od wampirów, wilkołaków i sił nadprzyrodzonych począwszy, poprzez motywy ludowe, wiejskie cmentarze tchnące niesamowitym klimatem, aż po psychologię, kwestię depresji ludzkiej i uciążliwości współczesnego życia. 
Żadne z opowiadań nie straszy, nie przeraża w pełnym tego słowa znaczeniu. Budzą one natomiast grozę. Jej powodem jest zarówno makabryczna atmosfera rodem z innego świata, jak i ludzka bezmyślność oraz to, co nas otacza. W każdym opowiadaniu ukazana jest mroczna sfera ludzkiej duszy. Każda opowieść zmusza do refleksji. 
Nie jest to jednak lekka lektura. Byłoby zapewne inaczej, gdyby to były klasyczne, straszące opowiadania, takie rodem z horroru. Niestety (albo stety) mamy w zbiorze opowieści z życia wzięte. Każda jest smutna, każda tragiczna, każda w mrocznym klimacie i każda na swój sposób dołująca, a czasami także moralizująca. Jeżeli lubicie takie klimaty, zachęcam do lektury.Ci, którzy znają powieści Stefana Dardy, będą mieli okazję poznać autora od trochę innej strony, co nie znaczy, że gorszej.

2 komentarze:

  1. Od dawna noszę się z zamiarem poznania twórczości Dardy i chyba muszę wreszcie zdecydować się na jakąś jego książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie poznam inną stronę twórczości tego Autora :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.