sobota, 13 grudnia 2014

Józef Piłsudski marzyciel i strateg

Wydawnictwo Zysk i S-ka 5,5/6
Recenzja mojego męża.

Książkę tę podczytywałem fragmentami od kilku tygodni. Powodem były zarówno jej rozmiary (1024 strony), jak i niełatwa tematyka.
Osobę Józefa Piłsudskiego zna chyba każdy. Jego krótki lub dłuższy życiorys można wyszukać, czy to w encyklopedii, czy w internecie dosłownie w ciągu kilku minut. Książka Bohdana Urbankowskiego różni się jednak od typowych biografii. Podzielona jest na  trzy części. Każda z tych części pozwala nam spojrzeć na Piłsudskiego z innego punktu widzenia. 
W treści czytamy nie tylko o życiu marszałka jako takim, o faktach biograficznych, ale także o jego podejściu do walki, do taktyki wojennej, do kierowania państwem, do rodziny, do religii i do życia tak w ogóle. Sporo miejsca zajmują także kwestie etycznych i moralnych dylematów, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć psychikę, życie Piłsudskiego oraz część podejmowanych przez niego decyzji. Takie przedstawienie bohatera czyni spotkanie z nim na kartach książki fascynująca przygodą.
Piłsudski przedstawiony przez Urbankowskiego, to człowiek z krwi i kości, a nie tylko wojenny bohater, wódz narodu, ikona. Nie stronił on od hulaszczego trybu życia, kobiet, wina, śpiewu, działał w tak różnorodnych sferach życia, iż my przyzwyczajeni do wizerunku człowieka-skały, ostoi narodu, możemy wielokrotnie w trakcie lektury czuć się zdziwieni, a czasami nawet zszokowani. Ale to bardzo dobrze. Autor tworząc taki obraz Piłsudskiego odbrązowił swojego bohatera, sprawił, iż wielu z nas spojrzy na niego życzliwiej. Bo nie ukrywajmy, większości Polaków Józef Piłsudski kojarzy się z bohaterem mniej lub bardziej nudnych lekcji historii, czy szkolnych akademii. 
Zręcznym piórem, rzetelnym podejściem do tematu i fascynującym sposobem przekazania informacji Urbankowski prowadzi nas przez całe życie Józefa Piłsudskiego, aż do jego ostatnich dni. Dodatkową atrakcją są liczne mapy i zdjęcia.
Doskonale opracowana, przystępnie napisana, porywająca i unikalna książka. Cokolwiek więcej się o niej napisze będzie banałem, a i tak nie odda się jej klimatu, wartości, atmosfery.
Gorąco zachęcam do lektury.

2 komentarze:

  1. Marzyciel i strateg - najtrafniejsze słowa charakteryzujące Piłsudskiego. Ja dopisałabym jeszcze ,,realista".

    OdpowiedzUsuń
  2. Piłsudski to niezwykle intrygująca postać, więc z chęcią sięgnę po tą książkę, by się czegoś więcej o nim dowiedzieć ;)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.