poniedziałek, 29 grudnia 2014

Koncert Noworoczny w Wiedniu i nie tylko...

...czyli Wiedeń muzyczny....

Austria (a szczególnie stolica kraju - Wiedeń) nierozerwalnie kojarzy się z muzyką. Jeśli jakiś kraj przez cały świat postrzegany jest jako „kraj muzyki“, to musi być ku temu poważny powód. Jednym z nich jest historia i wielowiekowa tradycja, które w Wiedniu spotkamy na każdym kroku .
Zarówno Austria jak i Wiedeń odegrały w historii muzyki niezwykle ważną rolę. Do dziś muzyka+ Wiedeń to jedność i jedno z najważniejszych miejsc na światowej muzycznej scenie. Przede wszystkim wspaniała scena operowa i liczne sale koncertowe oraz niezliczone rzesze dawnych i współczesnych artystów. W tym kraju przyszło na świat i pracowało wielu słynnych kompozytorów: Strauß, Haydn, Schubert, Brucknerr. Już wtedy Wiedeń uważany był za „światową metropolię muzyki”. Potem nastąpiła era takich kompozytorów jak Schönberg czy Gottfried von Einem, uważanych za „współczesnych“ klasyków, których muzyczną ojczyzną był Wiedeń. Z Salzburga pochodził słynny dyrygent Herbert von Karajan, znacząca postać między innymi w historii Festiwalu Salzburskiego, który w roku 2008 obchodziłby swoje 100 urodziny. 
Akustyka wiedeńskich sal koncertowych jest absolutnie wyjątkowa. Kilkakrotnie miałam okazję uczestniczyć w różnych koncertach i wrażenie jest niesamowite.  
Wiener Staatsoper (Wiedeńska Opera Państwowa) to jedna z najlepszych scen operowych na świecie. Ogromnym atutem jest urozmaicony repertuar na najwyższym poziomie. Program zmienia się codziennie. W repertuarze jest około 60 oper i baletów, granych przez 285 dni w sezonie, a dzięki tej liczbie spektakli Wiedeńska Opera Państwowa zajmuje pierwsze miejsce w międzynarodowym rankingu. W kwietniu, w maju, czerwcu i wrześniu ponad 150 występów operowych i baletowych można obejrzeć na żywo na wolnym powietrzu. Są one wyświetlane na leżącym przed operą placu Herbert-von-Karajan-Platz na ekranie o powierzchni 50m² - obcowanie z klasyką za darmo.
Raz w roku widownia i scena Opery zamieniają się w olbrzymią salę taneczną - z okazji balu w Wiedeńskiej Operze. Otwarcie balu odbywa się w obecności prezydenta republiki. Ponad sto par debiutantów – panny w długich wieczorowych sukniach, panowie we frakach - inauguruje ten bal nad balami, a w gmachu Opery można odczuć wtedy atmosferę dawnej świetności bulwaru Ringstrasse . 
Wiener Sängerknaben (Wiedeński Chór Chłopięcy) to jeden z najstarszych chłopięcych zespołów:) na świecie.Zachwycają swoimi koncertami publiczność z całego świata, występują z najlepszymi muzykami i są postrzegani jako wizytówka Wiednia. Poza klasycznym polem działalności, jakim są występy w dworskiej kaplicy, oratoria, wielkie utwory chóralne czy też utwory symfoniczne, repertuar wybitnych młodych talentów obejmuje także muzykę światową, pop i filmową.

W trakcie pobytu w Wiedniu, chór występuje we własnej sali koncertowej zwanej w skrócie - MuTh. Nazwa jest skrótem od wyrażenia „Muzyka i Teatr". To scena, która oferuje wspaniały widok dla ponad 400-osobowej publiczności, a aktorzy mają niemal tak samo wiele miejsca jak w Wiedeńskiej Operze Narodowej. Chór prezentuje w MuTh klasyczne dzieła aż po muzykę światową i pop, a nawet operę dziecięcą. W piątkowych popołudniach chór wykonuje swój aktualny repertuar. Sala MuTh jest  miejscem kształcenia muzycznego, odbywają się tu festiwale (Festiwal Tańca ImPulsTanz), a swoje spektakle odgrywają także Opera Ludowa teatr dla młodej publiczności Dschungel Wien i Wiedeński Teatr dla Dzieci.
Wiedeńska Opera Ludowa oferuje wręcz niesamowite bogactwo sztuki scenicznej. W sezonie przewidziano 300 spektakli, zarówno oper z XVIII, XIX i XX wieku, jak i klasycznych musicali, nowoczesnych inscenizacji tanecznych oraz koncertów i operetek. Pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Wielkanocą odbędą się „Tygodnie Musicalowe", dzięki którym w 107 dni będzie można zobaczyć 32 spektakle. Z biletem „Musical-Pass” obowiązywać będzie zniżka na „Sweeney Todd”, „My Fair Lady”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” i „Hello, Dolly!”. Dla widzów nie znających języka niemieckiego podczas wybranych inscenizacji wyświetlane są napisy w języku angielskim.
Niederösterreichische Tonkünstler (Dolnoaustriaccy Artyści Dźwięku) to także orkiestra łącząca bogatą tradycję ze spojrzeniem w przyszłość. Poprzez nowe gatunki, kreatywne koncepcje i współpracę z wyjątkowymi solistami orkiestra próbuje dotrzeć także do nowej, młodej publiczności.

 Vienna Horns to orkiestra kameralna w pełni oddana tej tradycji muzycznej. Wszyscy jej członkowie są czołowymi waltornistami największych austriackich orkiestr i grają wyłącznie na rogu wiedeńskim. 
Obok koncertów muzyki klasycznej Austria oferuje prawdziwe rozkosze dla miłośników opery. Obok dwóch scen operowych Wiednia (Staatsoper i Volksoper) wyróżnia się scena operowa w Grazu, której stylizowana na barok i rokoko widownia uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie.
Theater an der Wien (Teatr nad Wiedenką) to najmłodszy dom operowy Wiednia. Słynie on z reżyserowanych na najwyższym poziomie barokowych i współczesnych oper. Co miesiąc odbywa się tu jakaś gościnna premiera, a do tego koncerty i przedstawienia taneczne. Co ciekawe, przez 12 miesięcy grane są tam spektakle w systemie stagione: obsada nie zmienia się do pierwszego do ostatniego spektaklu, dlatego zostaje utrzymany wysoki poziom artystyczny przedstawienia. 
Wiedeń to także miasto festiwali, miasto związane także z muzyką nowoczesną, nie tylko klasyczną.  
Na przełomie lutego i marca odbywa się festival akordeonowy. Bierze w nim udział około dwustu wykonawców z trzydziestu krajów. 
Tuż przed świętami wielkanocnymi w ramach festiwalu Oster Klang odbywają się liczne koncerty muzyki poważnej nawiązujące do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 
W maju mają miejsce Wiedeńskie Dni Kultury Wiener Festwochen. Uświetniają je najsłynniejsi śpiewacy operowi i dyrygenci. 
W czerwcu i lipcu odbywa się Festiwal Jazzowy, na który zjeżdża około 60 tys. fanów. 
W jeden weekend czerwcowy na wyspie dunajskiej odbywa się największy festiwal muzyczny Europy Dunauinselfest. Bierze w nim udział około 3 milionów osób. 
Przez pięć wakacyjnych tygodni międzynarodowe sławy taneczne uczestniczą w około dwustu warsztatach tanecznych. Także latem przed Ratuszem odbywa się festiwal muzyki filmowej. Możemy wtedy śledzić bezpłatnie na białym ekranie: opera, operetki, balet, muzykale, jazz. 
W październiku Wiedeń staje się sceną dla chórów a capella. Październik to również festiwal muzyki współczesnej.
Światową sławą cieszą się: Joe Zawinul w jazzie, kompozytorka Olga Neuwirth w nurcie zwanym nową muzyką (Neue Musik) czy Falco i Kruder&Dorfmeister w muzyce pop. Festiwal "sound:frame" skupia wszelkie nowości, prezentuje twórców zajmujących się wizualizacją muzyki elektronicznej. Co roku w Wiedniu spotykają się na nim VJs, DJs, Video Artists, Soundproducers i artyści różnych mediów.
Arcyciekawym miejscem jest Haus der Musik, czyli Dom Muzyki. Oczywistym jest, iż w mieście przesiąkniętym wręcz muzyką, takiego miejsca nie mogło zabraknąć. Sześć pięter Domu Muzyki zaprasza każdego do fenomenalnego świata dźwięku i melodii codziennie aż do godziny 22.00. Muzyki można nie tylko słuchać - w Domu Muzyki na własnej skórze można poczuć i zobaczyć dźwięki, a nawet samemu skomponować własną melodię. Zwiedzaniu towarzyszą super nowoczesne instalacje komputerowe.
Najsłynniejszymi ze słynnych są jednak Filharmonicy Wiedeńscy i ich  Neujahrskonzert.
Jest on nieprzerwanie wykonywany co roku od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów, ale zawiera także utwory innych kompozytorów. Sam koncert wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi, w tym z udziałem publiczności inspirowanej przez dyrygenta. 
Neujahrskonzert
Złota Sala, w której odbywa się Koncert Noworoczny
01.01.2015r. dyrygentem będzie ponownie niezrównany Zubin Mehta (po raz 5.), a sam koncert będzie transmitowany do 90 krajów. Jak się szacuje, za pośrednictwem tv obejrzy go ponad 50 milionów widzó w na całym świecie. Tegoroczny koncert to okazja do uczczenia 650-lecia Wiedeńskiego Uniwersytetu i 200-lecia Uniwersytetu Technicznego.
 jedna z najsłynniejszych i jednocześnie  najlepszych orkiestr świata.  
 
Filharmonicy, jak żadna inna orkiestra od ponad 1,5 wieku mają niesamowity wpływ na wydarzenia muzycznego świata. Ich renoma jest tak wielka, że w środowisku największych dyrygentów kierowanie orkiestrą podczas Koncertu Noworocznego traktowane jest jako wielki zaszczyt. Filharmonicy wyznaczyli sobie zadanie uświadamiania ludziom humanitarnego przesłania muzyki. W roku 2005 zostali ambasadorami dobrej woli Światowej Organizacji Zdrowia, a od 2006 roku są również ambasadorami inicjatywy firmy Phonak „Hear the World“, która ma wyczulić opinię publiczną na kwestię słuchu jako najcenniejszego skarbu ludzkości oraz na problemy osób niesłyszących. 
Program Koncertu z 01.01.2015 roku:
Franz von Suppé
Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien

Johann Strauß
Märchen aus dem Orient, Walzer

Josef Strauß
Wiener Leben, Polka franҫaise

Eduard Strauß
Wo man lacht und lebt, Polka schnell

Josef Strauß
Dorfschwalben aus Österreich, Walzer

Johann Strauß
Vom Donaustrande, Polka schnell

Johann Strauß
Perpetuum mobile

Johann Strauß
Accelerationen, Walzer

Johann Strauß
Elektro-magnetische Polka

Eduard Strauß
Mit Dampf, Polka schnell

Johann Strauß
An der Elbe, Walzer

Hans Christian Lumbye
Champagner-Galopp

Johann Strauß
Studenten-Polka

Johann Strauß Vater
Freiheits-Marsch

Johann Strauß
Annen Polka

Johann Strauß
Wein, Weib und Gesang, Walzer

Eduard Strauß
Mit Chic, Polka schnell

Johann Strauß
Explosions-Polka, Polka schnell

Johann Strauß
An der schönen blauen Donau, op. 314

Johann Strauß Vater
Radetzky-Marsch, op. 228


2 komentarze:

  1. Ciągle zapominam, ze tam mieszkasz:)
    Na koncert czekamy całą rodziną. To dla nas takie małe święto - niespieszny czas, muzyka i my :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Taki koncert to musi być naprawdę niesamowite przeżycie. Już po przesyłaniu samych filmików miałam ciary na całym ciele.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.