piątek, 19 grudnia 2014

Książki, które kojarzą nam się z Bożym Narodzeniem...


Nie wiem, jak Wy, ale ja mam taki świąteczny, wręcz kultowy zestaw książek, które kojarzą mi się z Bożym Narodzeniem i o tym święcie traktują: 

Oczywiście na początek -wiecznie młoda, wspaniała, rewelacyjna i nie do zastąpienia- Opowieść Wigilijna, Karola Dickensa;

poniżej:

Scrooge odwiedzany przez ducha Marleya-ilustracja z 1. wydania Opowieści wigilijnej, autor John Leech,

oraz 1. strona pierwotnego wydania książki z 1843r.Ominąć świętaOminąć święta, Johna Grishama (trochę przewrotna, ale co tam, lubię ją i ze świętami jak najbardziej związana) przewrotna, prześmieszna, ciepła i mądra powieść, to jakby Opowieść wigilijna na miarę naszych czasów. Jest w niej błyskotliwy humor oraz znakomicie uchwycona atmosfera przedświątecznej gorączki i wahania ludzkich nastrojów

Tajemnica Bożego Narodzenia, Josteina Gaardera, (niby dla dzieci, ale i tak nadal co roku ją czytam, z tym, że teraz razem z dziećmi)

Książka jest swoistym kalendarzem, który można czytać od 1 grudnia do Wigilii. Zasada skandynawskiego kalendarza, w którym w okresie przedświątecznym codziennie dziecko ma jakąś niespodziankę,...Święta, święta...
 
Święta, święta, Annie Sanders, (pełna komizmu, ale i trafnych spostrzeżeń, ciepła, momentami wzruszająca opowieść o Świętach i zagonionych kobietach, powieść o miłości, przyjażni i...)                  


Noelka - Małgorzata Musierowicz
   Noelka, Małgorzaty Musierowicz, (do dziś uwielbiam wszystkie książki M. Musierowicz, więc w Noelce jestem bezkrytycznie zakochana)
Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.
http://okladka.s-nakanapie.pl/c/l/000/082/469.jpg       

   
Boże Narodzenie Herkulesa Poirot, Agathy Christie, (kocham Agathę, kocham Herkulesa i kocham Boże Narodzenie),

Simeon Lee, stary senior rodu, zaprasza na święta od dawna nie widzianą rodzinę. Jednak gdy do posiadłości przybywają pierwsi goście, stary Simeon zaczyna robić synom wymówki - krytykuje ich i nazywa niegodnymi rodu. Na dzień przed wigilią zbiera wszystkich domowników w swoim pokoju na piętrze i w udawanej rozmowie telefonicznej oznajmia, że zamierza zmienić testament. Atmosferę psuje zachowanie starego pana domu, który faworyzuje swoją wnuczkę, ignorując zupełnie poglądy najbliższej rodziny. W przeddzień świąt dochodzi do krwawego mordu. Pokój jest zamknięty od wewnątrz. Stary Simeon leży przed kominkiem, cały we krwi. Wszystko jest obryzgane krwią, jak w rzeźni - w taką scenerię wkracza Herkules Poirot, który przypadkowo dowiaduje się o sprawie bawiąc u swego przyjaciela, komendanta tutejszej policji. Zaczyna się wyścig z czasem i mordercą. Jednak nie wszyscy są tymi, za których się podają.


Tajemnica gwiazdkowego puddingu
To zbiór 6 opowiadań wybranych przez samą Agatę Christie, w których występuje dwoje jej najlepszych detektywów: Herkules Poirot i Jane Marple. Każde z tej trójki ma tu swoje faworyty: "Zagadka hiszpańskiej skrzyni" jest ulubioną sprawą Poirota, "Szaleństwo Greenshawa" przyprawia o rumieniec dumy pannę Marple, natomiast sama autorka miała słabość do opowiadania tytułowego. A dla czytelników każda z opisanych spraw będzie pasjonującą lekturą.
 

Przesilenie zimowe - Rosamunde Pilcher  
Przesilenie zimowe, Rosamunde Pilcher, czyli (jak dla mnie) Gwiazdka magiczna... 
Niezwykle ciepła powieść o kolejach ludzkiego życia, o tym jak okrutny los potrafi zmienić ludzi i ich postawę wobec świata. Elfrida próbuje dojść do siebie po śmierci ukochanego. Rodzina Oskara zginęła w wypadku samochodowym. Carrie próbuje ułożyć sobie na nowo życie po rozstaniu z Andreasem, a Lucy uciekła po kłótni z matką i babką. Wszyscy zamieszkują w opuszczonym dworze w Szkocji należącym początkowo do Oskara. Wspólne życie pod jednym dachem, razem spędzone święta Bożego Narodzenia i Sylwester zacieśniają związki między nimi. Nawiązują się nowe przyjaźnie i nie tylko...


Boże Narodzenie w Lost River, Fannie Flagg Wzruszająca, pełna ciepła, tryskająca humorem opowieść o uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary i nadziei. Fannie Flagg udowadnia, że mimo wszelkich przeciwności losu należy cieszyć się każdą chwilą i nigdy nie przestawać wierzyć w cud. „W końcu nie wolno tracić nadziei”. „Boże Narodzenie w Lost River” to powieść, która niezawodnie wprawi czytelnika w dobre samopoczucie. Pozytywna energia emanuje wprost z każdej strony tej amerykańskiej „opowieści wigilijnej”.


W tym roku dodałabym jeszcze kilka nowości (jak dla mnie nowości, bo niedawno przeczytanych)


 Cicha 5
Siedem mieszkań, siedem opowieści. Zdradzany senator Karenin i jego piękna żona, ekscentryczna babcia, która od czarnych garsonek woli różowe sukienki, przystojny rzeźbiarz, który pragnie odzyskać swoje dzieci, mężczyzna, który dostał drugą szansę. W każdym mieszkaniu pięknej starej kamienicy kryje się jakaś historia. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, na ulicy Cichej 5.
Ich autorami są:Katarzyna Bonda, Małgorzata Kalicińska, Katarzyna Michalak,Krystyna Mirek,Małgorzata Warda,Magdalena Witkiewicz, Natasza Socha


Szczęście w cichą noc Wieczór wigilijny, za oknem cisza. Pada śnieg, dom pachnie piernikiem i goździkami, na stole dodatkowe nakrycie, może zaraz ktoś przyjdzie...Idealna książka do czytania w bożonarodzeniowy wieczór; doskonały prezent pod choinkę.
Strajk na Boże Narodzenie Wydaje się, że w okresie przedświątecznym lista obowiązków pani domu nie ma końca. Dlatego w tym roku Joy, Laura i ich przyjaciółki z klubu robótek ręcznych decydują się na strajk. Jeśli ich mężowie i dzieci oczekują wystawnych Świąt, muszą zająć się wszystkim sami. Bojkot świątecznych obowiązków zaczyna żyć własnym życiem, gdy pewna reporterka nagłaśnia sprawę w gazecie i do strajku przyłącza się więcej kobiet.
Świąteczny sweter Gdybyś mógł zmienić swoje życie i uniknąć największych smutków i pomyłek… Czy zrobiłbyś to? Bestsellerowy autor znany z radia i telewizji Glenn Beck stworzył najpiękniejszą książkę o świętach, ludzkich wspomnieniach, bolesnych życiowych lekcjach, prawdziwym znaczeniu prezentów, które dajemy ukochanym… Listy do świętego Mikołaja J.R.R. Tolkien
Boże Narodzenie to cudowne święta. Dzieci przygotowują się do nich, pisząc listy do Świętego Mikołaja. Święty zwykle nie odpowiada, lecz dla dzieci państwa Tolkienów uczynił wyjątek.
Przez lata J.R.R. Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty Mikołaj, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy (wśród nich sekretarz Świętego, Ilbereth), ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie Świąt, gobliny.i dla mnie kultowa z dzieciństwa- Godzina pąsowej róży, Marii Kruger; wiem,że ani książka, ani film nie maja nic wspólnego w tematyce ze Świętami, ale jak byłam mala, co roku w Wigilię rano TVP powtarzała ten film, ehhh to taki film, który mogłabym bez końca oglądać, a książkę też bardzo lubiłam czytać...


12 komentarzy:

 1. Ja jeszcze dodam do powyższej kolekcji: ''Obiecaj mi' Evansa oraz 'W śnieżną noc' Greena.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czytałam ,,o świętach" jedynie ,,W śnieżną noc", ale widziałam kilka filmów świątecznych. P.S. Dziękuję serdecznie za paczkę, doszła dzisiaj :)))!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczęście w cichą noc jest niesamowite - idealnie nastrojowe na święta :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedynie "Boże Narodzenie Herkulesa Poirot" oraz "Ominąć święta". Obie świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam coś jeszcze, mam coś jeszcze! "Wiedźmikołaj", koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurczę, może nie uwierzysz, ale rano napisałam post właśnie o książkach z motywami Świąt i ustawiłam go na publikację na jutro, bo dzisiaj już miałam jedną recenzję. Nie chciałabym, żebyś pomyślała, że podkradłam Ci pomysł... Na szczęście tylko dwie książki nam się powielają - Dickens i Grisham :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ominąć święta Grishama- uwielbiam :))))))) Jej ekranizację również :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z Crysią. Dorzucę jeszcze " Stokrotki w śniegu" Evansa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Od zawsze "Opowieść wigilijna" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja dodałabym jeszcze - "Podarunek" C. Ahern

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja dodatkowo "Podarunek" K. Mirek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dodałaś "Tajemnicę Bożego Narodzenia Gaardera, ja dorzuciłabym "W zwierciadle, niejasno" i "Dziewczynkę z zapałkami" :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.