sobota, 3 marca 2012

Odpowiedzialni rodzice, z doświadczeń psychologa. - Małgorzata Kościelska

Wydawnictwo Impuls Okładka miękka, 115 s., Moja ocena 5/6.
Tak sobie przeglądam książkę przy porannej sobotniej kawie i stwierdzam, ze to wyjątkowo wartościowa pozycja. Autorką jest Małgorzata Kościelska - profesor psychologii klinicznej dziecka. W 1985r. stworzyła pierwszy w Polsce Ośrodek Terapeutyczny dla Dzieci z zaburzeniami rozwoju. Jest autorką ok. 200 prac. Wielokrotnie nagradzana za osiągnięcia naukowe i łączenie teorii z praktyką.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wychowanie to bardzo skomplikowany proces, który rozpoczyna się jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Każdy rodzic chce wychować dziecko właściwie, odpowiedzialnie. Ale co oznacza określenie odpowiedzialny rodzic? Jak takim być? To właśnie wyjaśnia nam profesor Kościelska. Wyjaśnia nam zachowania i leki rodziców, a także zachowania dziecka, które niejednokrotnie nas zdumiewają, i których nie rozumiemy. Jak wtedy reagować? Co dziecko chciało nam swoim zachowaniem przekazać? Pani profesor w swojej książce zamieściła bardzo dużo przykładów zaczerpniętych z licznych kontaktów z pacjentami i wieloletnich badań nad rozwojem i naturą dziecka. Warto sobie uświadomić, że wraz z postępem współczesnego świata zmienił się nieco model rodziny. Dlatego też i wychowanie powinno ulec przemianom, aby dostosować świat  zewnętrzny do świata rodzinnego. Żeby w naszej rodzinie nie pojawił się znany także i nam z dzieciństwa tekst A za moich czasów, to dzieci... 
Autorka porusza także bardzo ważny temat, kiedy czujemy się odpowiedzialni za nieszczęścia, problemy  naszych dzieci. Pokazuje ten problem także z drugiej strony, ponieważ zdarzają się przypadki, kiedy to dzieci czują się odpowiedzialne lub wręcz są obarczane ta odpowiedzialnością za nieszczęścia rodziców, a tak się dzieje częściej, niż nam się wydaje. Część rodziców zachowuje się tak nieświadomie, a część z pełną premedytacją. 
W książce poruszane są także dosyć drastyczne tematy, jak problem alkoholizmu rodziców,  przemoc ze strony jednego z rodziców. Omawiane jest to pod kątem póżniejszych zaburzeń emocjonalnych dziecka. 
Autorka kończy książkę próbą odpowiedzi na pytanie, na czym polega odpowiedzialność rodziców, jacy powinni być odpowiedzialni rodzice. 
Zachęcam do sięgnięcia po pozycję autorstwa profesor Kościelskiej. Z wiedzy, którą dzieli się z nami pani profesor może, a nawet powinien  skorzystać każdy rodzic i nie tylko on.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.