sobota, 17 marca 2012

Najlepsze książki historyczne 2011r.

Uwielbiam historię i książki historyczne. Nie mogłam więc oprzeć się żeby nie zamieścić listy laureatów konkursu na Najlepszą książkę historyczną 2011r. Wyboru najlepszych spośród najlepszych dokonali internauci w powszechnym głosowaniu oraz grono jury, składające się z redaktorów naczelnych obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek. W ciągu całego 2011 roku internauci na najlepsze książki oddali ponad 20 tys głosów.
W kategorii „W rolach głównych” (w ramach której rywalizowały publikacje wspomnieniowe oraz biograficzne) nagrodę jury zdobyła książka Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty (Krytyka Polityczna) autorstwa znanego badacza historii najnowszej prof. Andrzeja Friszke. Pozycja ta, opowiadająca o losach czołowego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, pokazuje, że lewica i socjalizm w Polsce mają w swojej historii wiele pięknych kart. Jest to nie tylko pasjonująca biografia polityczna, ale również opowieść o sukcesach, klęskach, a także patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów.
Internauci w kategorii tej nagrodzili książkę Aileen Orr pt. Niedźwiedź Wojtek (Replika). Ta historia niezwykłego niedźwiedzia zdumiewa i przyciąga niczym magnes, a autorka, opisując drogę zwierzęcia od Persji po Szkocję, a także jego służbę w 2. Korpusie gen. Andersa, postawiła prawdziwy pomnik niecodziennemu bohaterowi. Pełniący początkowo rolę maskotki, zwierzak został pełnoprawnym żołnierzem, posiadającym wojskowy stopień i numer ewidencyjny, zaś podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk. U mnie ta książka czeka w dłuuugaśnej kolejce na półce do przeczytania:)
Spośród książek rywalizujących w kategorii „Okiem badacza” jury wskazało na książkę Kreta. Podbój i opór Antony`ego Beevora (Wydawnictwo: Znak) jako na najlepszą publikację popularnonaukową. Autor bestsellerowych książek, takich jak Stalingrad, Berlin 1945 i D-Day, po raz kolejny pozwala czytelnikom poczuć smak zwycięstwa i gorycz porażki. Fascynująca relacja opisująca kreteńskie starcie i brutalność niemieckich represji przeplata się w tej książce z żywymi portretami ekscentrycznych Brytyjczyków z SOEa, opisem egzotycznego krajobrazu śródziemnomorskiej wyspy i niewiarygodnego wprost bohaterstwa jej mieszkańców. Ta pozycja także czeka u mnie na półce na przeczytanie.
Z kolei internauci zwrócili uwagę na publikację Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP autorstwa Janusza Sibory (PISM), mogącą uchodzić za pomnik sztuki dyplomacji, wpisany w polską tradycję narodową, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji nowożytnej dyplomacji europejskiej. Publikacja ta obejmuje takie zagadnienia, jak formuły do pism najwyższych urzędników państwowych, akty ceremonialne związane z wyborem i zaprzysiężeniem, święta narodowe, obchody okolicznościowe i wiele innych, w tym zabiegi służące „zachowaniu twarzy” i pozwalające uniknąć tak licznych obecnie na arenie krajowej i międzynarodowej faux-pas. 
Wśród pozycji nagrodzonych w kategorii „Historia niebanalna” jury wyróżniło książkę Imperia i barbarzyńcy (Rebis) autorstwa Petera Heathera – profesora historii średniowiecznej w King`s College w Londynie. Połączenie historii oraz znakomitej narracji sprawiło, że książkę czyta się jak najlepszą powieść, a autor przenosi czytelnika daleko w przeszłość, aż do czasów Chrystusa, kiedy to Europa była podzielona na dwa krańcowo różne światy. Krąg śródziemnomorskich wybrzeży, zjednoczony pod rzymskim panowaniem, był światem filozofii, ponadczasowej literatury, zawodowej armii, olśniewającej architektury i sprawnej kanalizacji, zaś reszta kontynentu zamieszkana była przez zorganizowanych w drobne związki polityczne rolników, nie znających pisma ani kamiennych budowli. Jak doszło do tego, że Europa stała się areną masowych migracji, że w tym tyglu wykuwały się nowe struktury państwowe i kulturowe, że przestała być barbarzyńska? Na to – i na wiele innych pytań – stara się odpowiedzieć Peter Heather. Także mam na półce do przeczytania:).
W gusta internautów trafiła książka Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Marka Karpińskiego (Iskry). Publikacja stanowi nowe, uzupełnione wydanie historycznej analizy prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych, aż po dzień dzisiejszy.Tą pozycję mam już przeczytaną, a recenzja znajduje się tutaj.
Więcej informacji o konkursie i laureatach znajdziecie na stronie organizatora, czyli tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.