piątek, 2 marca 2012

One za tym stoją. - Aleksandra Boćkowska

Wydawnictwo MG Oprawa twarda, lakierowana, 224 s., Moja ocena 5/6
Książkę otrzymałam przedwczoraj, wczoraj raniutko zaczęłam czytać i wsiąkłam zupełnie.  Autorka Aleksandra Boćkowska, to doświadczona dziennikarka i redaktorka związana z ELLE (wcześniej  „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek” i „Pani”). Nic więc dziwnego, że książka nie jest tylko zlepkiem, zbiorkiem rozmów z kilkoma kobietami, ale jest fascynującą przygodą. Poznajemy 8 sławnych kobiet. Są nimi:
Agnieszka Kręglicka- restauratorka wraz z bratem prowadzi w Warszawie sześć restauracji. Jak twierdzi jej mąż- mega perfekcjonistka. Bardzo cenię jej felietony w Wysokich Obcasach.
Beata Stasińska - wydawczyni, prezes wydawnictwa W.A.B. Wydaje mojego ukochanego Mannkela i wiele innych wspaniałych pozycji. Jako mol książkowy nie mogę jej nie cenić.
Beata Stelmach - od 2011r. wiceminister spraw zagranicznych.  Działaczka Kongresu Kobiet. Mimo, iż w polityce zaszła tak daleko, nadal pozostaje 100-procentową kobietą.
Agnieszka Odorowicz - od 2005r. dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, najbardziej wpływowa osoba w polskim kinie. 
Anna Streżyńska - od 2006r. do końca stycznia 2012r.prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Moim zdaniem kobieta mega odważna, waleczna. Dzięki niej ceny internetu spadły o 70%, a rozmowy przez telefony komórkowe potaniały o prawie połowę. Podziwiałam ją za niestrudzoną walkę z monopolistami i kibicowałam.
Irmina Kubiak - współtwórczyni Fashion Philosphy Fashion Week Poland, czyli polskiego tygodnia mody. To największa impreza promująca polskich projektantów.
Kayah - wokalistka, producentka, współwłaścicielka wytwórni płytowej.
Ewa Wanat - od 2003r. redaktor naczelna Radia TOK FM. Mówi głośno o tym co niszowe. Specjalistka od łamania tabu. W jej otoczeniu i radiu czują się dobrze ci, którzy nie chcą lub nie mogą spełniać obowiązujących w społeczeństwie norm, nie chcą wbić się w sztywne ramki.Jak twierdzi prof. Środa - to jedna z najbardziej otwartych osób w Polsce. Jest wyczulona na sprawy społeczne i wolność słowa. (...)
Wszystkie są piękne, mądre, doskonale wykształcone, osiągnęły sukcesy w różnych dziedzinach, mają doskonałe pomysły na życie oraz ogromny dystans do siebie. Opowiadają autorce (a poprzez nią także nam) o swojej drodze do sukcesu, o upadkach i marzeniach, rodzinie, przyjaciołach, marzeniach. Co istotne, nie są to absolutnie peany pochwalne bohaterek na swój temat. Wszystkie są bardzo krytyczne wobec siebie, niektóre uważają, że mogły to czy tamto zrobić lepiej, inaczej.  Autorka zgrabnie i mądrze zadbała także o równowagę, żeby nie przesłodzić. Mamy okazję poznać także komentarze przyjaciół, członków rodzin, współpracowników, podwładnych, niekiedy konkurentów. Zdarzają się i głosy krytyczne, dużo zabawnych anegdot, porad, zwierzeń, refleksji...czyli książka zawiera dokładnie esencję życia. 
Książka podzielona jest na 8 części, tyle ile kobiet mamy okazję poznać. Każda z tych części jest sama w sobie fascynująca, ale razem dają sumę doświadczeń i przeżyć prawdziwych kobiet, tu i teraz. Te kobiety żyją w Polsce na początku XXI wieku. To jest prawda o nich i wielu, wielu innych.(...) I moim zdaniem jest to także prawda o nas- czytelniczkach, zwykłych kobietach, które może nie odniosły aż tak spektakularnych sukcesów, jak rozmówczynie Aleksandry Boćkowskiej, ale także mają swoje marzenia, cele, pasje. Warto sięgnąć po One za tym stoją, żeby poznać fascynujące kobiety, ale także, żeby poniekąd dowartościować się, że nie tylko my mamy czasami zły dzień, problemy, że te znane kobiety są bardzo podobne do nas, są takie, jak my. Możemy się także od pań bardzo wiele nauczyć, nie tylko, jak osiągnąć sukces, ale jak żyć. Wszystkie podkreślają, że sukces jest ważny, ale nie najważniejszy, że trzeba czasami iść na kompromis, wybrać, a nade wszystko, że nie można zapominać o sobie, że codziennie trzeba znależć czas na pracę, pasję , odpoczynek i dla rodziny.
Książkę czytało mi się doskonale, bardzo szybko. W pewnym momencie poczułam się, jakbym siedziała na kanapie obok pań i rozmawiała z nimi...
Zachęcam do lektury książki Aleksandry Boćkowskiej i poznania mądrych, wspaniałych kobiet, które uczą, że jak kobieta chce, to może osiągnąć wszystko. Niedługo nasze święto, nie zapominajmy o sobie.
Zaproszenie na spotkanie promocyjne z bohaterkami i autorką - tutaj. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.