niedziela, 21 lipca 2019

Hannibal - Thomas Harris

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5,5/6
Pamiętacie zwyrodniałego doktora z Milczenia owiec? To on, Hannibal, i jak zwykle w doskonałej formie. Siedem lat po brawurowej ucieczce z więzienia, doktor Hannibal Lecter przebywa pod fałszywym nazwiskiem we Florencji. Wydawałoby się, że przycichł, osiadł na laurach, zmienił się. Czy tak jest naprawdę?
Manson Verger, został trwale okaleczony.Jest on jedną z ofiar psychopaty Lectera. Verger pała żądzą zemsty, jest nią wręcz owładnięty i wyznacza za głowę Lectera wysoką nagrodę.
To tylko początek fabuły. Książka i akcja, która się w niej rozgrywa przypominają kolejkę górską, pędzi ona w zastraszającym tempie. 
Hannibal wciąga i czyta się go jednym tchem. 
Całość jest tym bardziej interesująca, iż dwoje głównych bohaterów Lecter i agentka Starling znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie. Czy to ich połączy jeszcze bardziej niż wcześniejsze przygody, interakcje? A może Lecter znowu będzie dla Starling wielkim niebezpieczeństwem?
Książka emanuje brutalnością. Jest ostra, bezkompromisowa, bezwzględna i pochłania czytelnika od pierwszej strony. Ba, można wręcz stwierdzić, że treść jest na równi obrzydliwa, co fascynująca, szokująca i porywająca.
Doskonale oddaną grozę i chorą wręcz atmosferę książki uzupełnia mistrzowsko  przedstawione studium psychiki, pragnień, dążeń i wynaturzeń człowieka. Gwarantuję, że będziecie zaskoczeni, a w wielu momentach także zszokowani. Studium psychiki wynaturzonego umysłu, które serwuje nam Harris sprawi, iż wielokrotnie będziemy pełni niepokoju, będziemy oglądać się przez ramię, czy podobny psychopata nie znajduje się gdzieś za naszymi plecami. Tak, ta książka ma magnetyczną wręcz charyzmę i szokującą moc oddziaływania na czytelnika.
Wisienką na torcie jest zakończenie książki. Jest ono zaskakujące, magiczne, porywające.Wierzę, że w pełni was ono usatysfakcjonuje.
Hannibal to kolejny tom serii przygód Lectera. Książkę można czytać samodzielnie, niezależnie od wcześniejszych części. Jeżeli jednak macie taką możliwość, sięgnijcie po Milczenie owiec, Czerwonego smoka i dopiero Hannibala. Lektura całości będzie niezapomnianym doznaniem. W każdym tomie Harris prezentuje nam kolejne informacje o wynaturzeniu Lectera, rozkłada jego psychikę, poczynania na kolejne czynniki, sprawia, iz coraz bardziej zanurzamy się w chory, emanujący niewiarygodnym wręcz wynaturzeniem świat. 
Niezależnie od tego czy przeczytacie wszystkie części serii, czy tylko ten tom, gwarantuję, iż będziecie w pełni usatysfakcjonowani lekturą. Harris stworzył mistrzowski obraz chorego ludzkiego umysłu i niesamowitą grę miedzy dwojgiem (a momentami nawet trojgiem) ludzi. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.