piątek, 14 czerwca 2013

Stosik czerwcowy (3)...

Właśnie dostałam...
Miniona świetność ulicy Marszałkowskiej, ponownie odkryta dzięki unikatowym pocztówkom warszawskiego kolekcjonera i varsavianisty Pawła Stala. Wędrujemy Marszałkowską od początku do końca, od placu Unii Lubelskiej od ulicy Królewskiej, dom po domu, skrzyżowanie po skrzyżowaniu, mijając nieistniejące kamienice, budynki użyteczności publicznej, sklepy. Ponad 200 pocztówek prezentujących ulicę, która ówcześnie porównywana była z głównymi arteriami Paryża i Wiednia. Powrót do okresu w dziejach Warszawy i Marszałkowskiej, utrwalonych także w filmie "Warszawa 1935".Odkrywcze ukazanie postaci wybitnego reportażysty, podróżnika, pisarza, jednego z najbardziej znanych Polaków na świecie - poprzez unikatowe zdjęcia, materiały ikonograficzne, dokumenty. Fascynująca podróż śladami mistrza reportażu. Od Pińska, Palmir, Warszawy, poprzez Azję, Afrykę, Amerykę Południową, Rosję i inne miejsca, w których pracował, pisał, i dokumentował świat, w dramatycznych czasach przełomów i rewolucji. Narracja łącząca obraz z cytatami dzieł, fragmentami poezji, zapisków. Na nowo odkryty materiał ikonograficzny, poprzez zaskakujące zestawienia, zastosowanie nowych technik cyfrowej obróbki tradycyjnej fotografii, które umożliwiają wydobycie intrygujących szczegółów.


Najnowsza książka Mirosława Sznajdera oczarowuje po raz kolejny. Oswaja wymagającego czytelnika z miejscami z niegdysiejszych map, z postaciami, które nigdy nie usiądą obok nas w autobusie. Przypomina nasze odpowiedzialności wynikające z pamięci miejsc i osób, jakie zachowujemy w świątecznej i codziennej pamięci. Rozlicza serdecznie (!) z naszej pamięci indywidualnej. Z naszej wizji minionego i nadchodzącego. Dostrzega w każdym z nas wewnętrzne dziecko trafniej, niż byśmy sami mieli tego dokonać w samotności pozaliterackiej. (..)
Przez dwanaście lat myślał, że zginęła w wypadku. Potem dowiedział się, że została zamordowana. Jednak prawda okazuje się jeszcze bardziej szokująca... "Dwa groby" to dwunasty tom przygód Aloysiusa Pendergasta. Tym razem agent specjalny FBI podąża śladem Przymierza, tajnej organizacji, która uprowadziła jego żonę tuż po ich ponownym spotkaniu po latach. Kierowany żądzą zemsty Pendergast nie zawaha się przed niczym, by poznać prawdę o kobiecie, którą kochał i utracił. Jest gotów na wszystko, by zemścić się na ludziach, którzy zniszczyli mu życie. Śledztwo prowadzi go do Brazylii, w ostępy niebezpiecznej puszczy. Ma tam odnaleźć tajemnicze miasteczko zamieszkałe przez potomków nazistów - i ofiary sekretnych, mrożących krew w żyłach eksperymentów prowadzonych po II wojnie światowej przez dawnych hitlerowskich oprawców, w tym także doktora Mengele. Od powodzenia samotnej misji Aloysiusa zależy nie tylko los jego samego, lecz także przyszły porządek całego świata. 

Reporterka Camille Preaker po krótkim pobycie w szpitalu psychiatrycznym wraca do pracy w podrzędnym dzienniku. Wkrótce dostaje pierwsze zlecenie. Ma napisać artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku. Camille dawno nie była w Wind Gap. Odkąd opuściła dom, rzadko kontaktowała się ze swoją neurotyczną matką i młodszą przyrodnią siostrą, której właściwie nie zna. Na miejscu okazuje się, że śliczna trzynastolatka trzyma w garści całe miasteczko. A dziennikarkę, która niechętnie nocuje w rodzinnej wiktoriańskiej rezydencji, zaczyna prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Camille coraz mocniej identyfikuje się z małymi ofiarami i za wszelką cenę stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają reporterkę, by rozwikłała zagadkę własnej przeszłości i stawiła czoło swoim najgorszym lękom... 

Druga wojna światowa. Z dala od pól bitewnych toczą się tajne zmagania o powojenne łupy terytorialne. W gabinetach Moskwy, Berlina i Londynu zapadają decyzje, na kim się w tej rozgrywce oprzeć, a kogo z niej wyeliminować.
Major GRU Dmitrij Sokołow ma zorganizować zamach na przywódcę jednego z państw sojuszniczych. Porucznik Marietta von Reimer z Abwehry otrzymała zadanie, by do tego nie dopuścić. Rozpoczyna się gra, w której stawką jest nie tylko to, komu uda się wykonać zadanie, ale także ich osobiste losy. Ktoś musi zdradzić, ktoś musi ulec... Sytuacja się komplikuje, gdy do akcji wkracza podwójny agent MI6.
Autorami tej opartej na faktach powieści sensacyjnej są Tadeusz A. Kisielewski, politolog i historyk, autor takich bestsellerów jak Zamach. Tropem zabójców generała Sikorskiego (Rebis 2005) i Zabójcy (Rebis 2006), oraz filmowiec Mariusz Kata, producent kreatywny, absolwent Szkoły Wajdy i Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

9 komentarzy:

 1. Również mam w planach przeczytanie "Dwóch grobów", jestem bardzo ciekawa tej książki, tym bardziej, ze jeszcze nigdy nie miałam okazji czytać prozy tego duetu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm, nie znam tych tytułów. Muszę nadrobić zaległości.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna porcja atrakcyjnych lektur! Rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny. Ja też dostałam dzisiaj trzy paczuszki, aż się lepiej poczułam, bo przeziębiona jestem:)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Dwa groby" i "Ostre przedmioty" wczoraj otrzymałam więc będę z ogromną ciekawością wyczekiwała Twoich recenzji, żeby porównać wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe książki, szczególnie kusi mnie ta o Kapuścińskim!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dwie pierwsze sprawiły, że przyspieszyło moje tętno...

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytałabym "Ostre przedmioty".

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.