poniedziałek, 19 stycznia 2015

Służąca

Wydawnictwo Świat Książki, Moja ocena 5/6
Służąca to doskonale napisana powieść społeczno-obyczajowa, która zmusza do lektury bez przerwy oraz do poważnej chwili refleksji, gdy już odłożymy książkę na półkę. 
Główne bohaterki są dwie, obie niebanalne, inteligentne, zmuszone walczyć ze sobą, swoimi słabościami i otoczeniem. Owe kobiety to Josephine i Carolina. Obie żyją w USA, ale dzieli je dosłownie wszystko. Różny mają kolor skóry (Josephine jest czarna, Carolina biała), żyją w różnych stuleciach (Josephine w połowie XIX wieku, Carolina na początku XXI wieku). Jedna jest niewolnicą, która nie posiada absolutnie niczego poza determinującym wszystko pragnieniem bycia wolną. Druga jest młodą prawniczką, pracująca w prestiżowej kancelarii, której kariera rozwija się w tempie iście błyskawicznym, a świat zdawałoby się leży u jej stóp. Ale czy tak jest na prawdę? Czy to co widać na pierwszy rzut oka jest prawdą, czy może tylko fasadą?
Obie kobiety mimo, iż dzieli je ponad 150 lat połączą się w zadziwiający sposób. Za sprawą niespodziewanego pozwu Carolina pozna historię Josephine. Ta sprawa da jej nie tylko bodziec do śledzenia losów amerykańskich niewolników, ale także do poznania własnych korzeni, odkrycia tajemnic rodzinnych, poznania sekretów, które ukochany ojciec skrywa przed nią.
Tara Conklin w swojej debiutanckiej, opowiadając losy dwóch kobiet powieści dała nam możliwość poznania wielu niezwykłych osób, które 1,5 wieku temu związane były z ruchem abolicjonistycznym. Czytamy o okrutnym losie niewolników, o karach jakie wobec nich stosowano, ale także o pomocy jaką abolicjoniści udzielali zbiegłym niewolnikom, o całej siatce, która za sprawą niezwykle odważnych i zdeterminowanych ludzi działała prężnie i uratowała wiele istnień ludzkich.W tle przewijają nam się - miłość, przyjaźń, sztuka, ludzkie rozterki i kontrast między prawem obowiązującym, a tym co słuszne.
Służąca ukazuje całą paletę kolorów, jaką mienią się wolność i ludzkie życie, zmusza do zastanowienia czym jest człowieczeństwo, do czego my sami bylibyśmy zdolni i czy na prawdę żyjąc tu i teraz jesteśmy wolni?!
Tara Conklin stanęła na wysokości zadania. Jej Służąca jest doskonałą książką nie tylko z tego powodu, iż to powieść debiutancka. To po prostu kawał doskonałej prozy i głęboko poruszająca historia o ludziach ich pragnieniach i ponadczasowych potrzebach.
Zachęcam do lektury, ale tylko wtedy, gdy macie na nią sporo czasu. Służąca jest bowiem książką, od której trudno się oderwać.

5 komentarzy:

 1. Lubię książki skłaniające do refleksji. Tematyka widzę, że jest również interesująca, chętnie przeczytam jak znajdę więcej wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może to niezbyt dobrze brzmi, ale lubię powieści z wątkiem niewolnictwa. Może mi się wydaje, że im więcej będę ich czytać, to może prędzej zrozumiem, jak można było tak okrutnie traktować niewolników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielką chęć na tę książkę już od czasu gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie mogę się doczekać, kiedy wpadnie w moje łapki ;)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.