czwartek, 29 stycznia 2015

Jack Reacher. Sprawa osobista

Wydawnictwo Albatros, Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

To już 19. tom przygód sztandarowego bohatera Lee Childa, Jacka Reachera. Nie jest to bohater jakich wielu, jest to swoisty unikat. Były oficer żandarmerii wojskowej, ukończył Akademię Wojskową West Point. W trakcie służby imał się różnych niebezpiecznych zadań. Podczas kariery wojskowej otrzymał wiele odznaczeń i medali, m.in. Purpurowe Serce za rany odniesione w trakcie pełnienia służby. W wieku 37 lat odszedł z wojska. Od lat przemierzając autostopem Stany Zjednoczone, samotnie wymierza sprawiedliwość, walczy ze złem, tropi tych, których inni nie potrafią odnaleźć. Jedyny bagaż, który mu towarzyszy w tej swoistej krucjacie, to pieniądze, paszport i składana szczoteczka do zębów. Ma jedna zmianę odzieży. Kiedy ta się zużyje bądź wymaga prania, kupuje nową, a starą wyrzuca. Podczas swojej kariery wojskowej otrzymał wiele odznaczeń i medali w tym dwie Brązowe Gwiazdy, Medal Srebrnej Gwiazdy, Purpurowe Serce i kilka innych.

Ponieważ Reacher nie posiada ani stałego adresu ani telefonu, jedynym sposobem, żeby się z nim skontaktować jest..ogłoszenie w pewnej gazecie. Odpowiadając na jedno z takich ogłoszeń wplątuje się  w międzynarodową, ba międzykontynentalna aferę. Kilka dni wcześniej, w Paryżu snajper strzelał do prezydenta Francji. Pocisk został wystrzelony z odległości 1,5km, a sam sprawca zamachu nie pozostawił po sobie żadnego, nawet najmniejszego śladu. Strzelec musiał być więc najlepszym z  najlepszych. W grę wchodzą (zaledwie, albo aż..) 4 osoby na świecie, w tym zaciekły wróg Reachera. Jednak to nie koniec sprawy. Służby specjalne są zdania, iż  zagrożeni są przywódcy zbliżającego się szczytu G8. Reacher ma zapobiec najgorszemu.
Po raz kolejny Child skonstruował doskonały thriller, który czyta się z wielką przyjemnością. I choć między wierszami można wyczuć pewną sztampowość, to jednak lektura Sprawy osobistej przynosi wiele satysfakcji. Child nadal tworzy powieści pomysłowe, z niesamowitym tempem akcji, zadziwiające (choć pisane wg. utartego schematu) i trzymające w napięciu. A jego bohater, nieszablonowy samotny szeryf z wadami i zaletami, ciągle nas zaskakuje, a jego komentarze tak naznaczone poczuciem humoru, sprawiają, iż książki czyta się z wielką przyjemnością.
Fanów Jacka Reachera do lektury namawiać nie trzeba. A osobom nie znającym jego przygód polecam sięgniecie po ten i wcześniejsze tomy przygód byłego wojskowego. Bez obaw, lekturę możecie rozpoczynać od dowolnego tomu. Każda książka ma liczne nawiązania do poprzednich, każda mimo, iż jest jedną z cyklu stanowi także odrębną całość, każdą czyta się doskonale. 
Polecam wszystkie 19 tomów + tom opowiadań Zasady Reachera.

3 komentarze:

  1. Mimo iż każda książka ma liczne nawiązania do poprzednich, to jednak wolałabym rozpocząć tę serię od pierwszego tomu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cykl z Reacherem jest naprawdę dobry, najbardziej podobał mi się "Podejrzany".
    tommy z Samotni

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.