piątek, 16 stycznia 2015

Hitlera wojna U-Bootów tom 1 i 2 - Clay Blair

Wydawnictwo Magnum, Ocena 6/6
Recenzja mojego męża.

Hitlera wojna U-bootów, to monumentalne w pełnym tego słowa znaczeniu ogromne, imponujące, liczące blisko 2000 stron dzieło.
I tom czytałem tuż po wakacjach, II tom skończyłem czytać (a w zasadzie podczytywać) wczoraj wieczorem.  
U-Boot to powszechnie używane określenie niemieckich okrętów podwodnych, które działały czynnie w okresie obu wojen światowych. Chociaż oryginalne słowo U-boot, czyli Unterseeboot oznacza okręt podwodny tak w ogóle, bez określania jego pochodzenia, narodowości, czy czasu i okresu funkcjonowania.
W obu tomach autor zawarł ogromną ilość materiałów dotyczącą okresu II wojny światowej w powiązaniu z niemieckimi okrętami podwodnymi i niemiecką marynarką wojenną.
Oba tomy zawierają niesamowitą  wprost ilość materiału, który jest przedstawiony w sposób niezwykle przystępny, kolokwialnie to ujmując zjadliwy nie tylko dla historyków, ale także dla zwyczajnych czytelników o mniejszym zasobie przedmiotowej wiedzy.
Tom pierwszy zawiera wiadomości dotyczące okresu 1939-1942, czyli czasu, gdy niemiecka marynarka święciła największe triumfy, przeżywała swój złoty wiek, a U-Booty budziły prawdziwą grozę na wodach całego świata. 
Tom drugi zawierający informacje z lat 1942-1945 obejmuje okres, gdy II wojna światowa chyliła się ku upadkowi, niemiecka marynarka odnosiła coraz większe straty, na horyzoncie czaiło się widmo niemieckiej klęski, a złoty wiek, okres zwycięstw marynarki wojennej powoli odchodził w niepamięć.
Pierwsze co rzuca się w oczy w trakcie lektury obu tomów to ogrom pracy, jaki zadał sobie autor przygotowując swoje dzieło. Widać, iż tematyka ta jest pasją Blairea i to od wielu lat.
W książkach wiele jest sprawozdań, materiałów jeszcze do niedawna tajnych, opisów, wypowiedzi ludzi mających mniej lub bardziej bezpośredni kontakt z U-Bootami. Jednak pozycja ta to nie są suche fakty merytoryczne, czy opisy okrętów. Blair za sprawą swojej pasji, zręcznego pióra i wieloletnich badań stworzył dzieło niezwykle interesujące, momentami nawet fascynujące. Opisy bitew, które były udziałem niemieckich okrętów podwodnych zaserwowane są niczym porywające historie. Śledzimy największe bitwy morskie II wojny światowej. Bierzemy udział w walkach, świętowaniu niemieckich zwycięstw, a także porażek, czytamy o wszystkich najważniejszych morskich wydarzeniach związanych z II wojną światową.
Cennym uzupełnieniem są liczne mapy, tabelki z nazwami okrętów, nazwiskami ich dowódców, wyszczególnieniem zysków i strat.

Hitlera wojny U-Bootów, to niezwykle ciekawe, dopracowane merytorycznie, dające się doskonale czytać tomy. Chociaż nie przeczę, w niektórych momentach jest to lektura niełatwa, szczególnie, gdy dotyczy ona kwestii technicznych, czy różnorodnych wyliczeń. Bardziej porwała mnie opowieść o bitwach, konfliktach, walkach. Jednak biorąc pod uwagę całość materiału, ogrom i wręcz perfekcjonizm pracy autora muszę przyznać, iż jest to wręcz doskonała praca historyczna, którą warto poznać, posiadać, zaglądać do niej. Bez wątpienia nie ma ona sobie równych na rynku wydawniczym i historycznym. Bez wątpienia jest to najważniejsze źródło wiedzy o historii U-Bootów.

2 komentarze:

  1. Ciekawa publikacja, a właściwie publikacje, tylko ta ilość stron przeraża, nie wiem , czy umiałabym tak naraz przeczytać, a rozwlekać tez nie lubię, bo mogą umknąć mi istotne fakty, albo zwyczajnie mogę o nich zapomnieć.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.