wtorek, 13 stycznia 2015

Zapowiedzi Wydawnictwa Albatros, na które czekam w II połowie stycznia..Już jestem martwy16 stycznia 2015
Urban Waite JUŻ JESTEM MARTWY
Ray Lamar przez lata pracował na polach naftowych, ale gdy złoża się wyczerpały, by zapewnić rodzinie byt, zaczął przyjmować „zlecenia” od tajemniczego handlarza narkotyków, Mema. Tym samym naraził się meksykańskiemu kartelowi narkotykowemu, który wpadł na jego trop i w sfingowanym wypadku samochodowym zabił mu żonę, a z syna uczynił niepełnosprawnego umysłowo kalekę. Ray oddał chłopca pod opiekę ojca, a sam usunął się w cień, by przeczekać najgorsze. Po dziesięciu latach od wydarzeń rozpoczynających książkę pragnie pogodzić się z przeszłością i zacząć znowu normalne życie. Przyjmuje od Mema ostatnie zlecenie, mające dać mu zabezpieczenie finansowe: w umówionym miejscu, udając policjanta, ma przechwycić ładunek narkotyków kartelu. Ale sprawy nie układają się jak powinny: kurier ginie, a towarzyszący mu chłopak, choć ranny, ucieka i trafia w ręce policji. Ray dostaje kolejny rozkaz: ma ukryć narkotyki i zabić rannego.

Niesłabnące napięcie oraz piękny styl powieści, krwiste postaci bohaterów i sugestywne opisy przyrody, świadczą niezbicie o tym, że Urban Waite z powodzeniem może rywalizować ze współczesnymi mistrzami amerykańskiej prozy, choćby takimi jak Cormack McCarthy.

Marco Vichi: Komisarz Bordelli: Morderca, którego nie było21 stycznia 2015
Marco Vichi KOMISARZ BORDELLI: MORDERCA, KTÓREGO NIE BYŁO
Pierwsza z cyklu włoskich powieści kryminalnych, których bohaterem jest inspektor Bordelli, osadzona w realiach Florencji lat 60. XX wieku.
Florencja, lato 1963 roku. Inspektor Bordelli jest jednym z niewielu policjantów pełniących służbę w opustoszałym mieście. Dnie spędza na rutynowej pracy, nocami toczy nierówną walkę z upałem i komarami. Morderstwo bogatej damy z willi na wzgórzu przerywa wakacyjną nudę. Wspomagany przez swojego młodego protegowanego, ekscentrycznego brata ofiary i pewnego emerytowanego złodziejaszka, inspektor rozpoczyna śledztwo. Wydaje się, że wszyscy podejrzani mają solidne alibi, ale jest coś, co się nie zgadza…
Wymarzona lektura dla fanów powieści Andrei Camilleriego i Donny Leon!
Opisując policyjne procedury, Vichi pokazuje tajemnicze i mroczne oblicze skądinąd słonecznego miasta, którym jest Florencja.
Tym, co się moim zdaniem najbardziej Vichiemu udało, jest postać inspektora Bordellego – pozbawionego złudzeń antybohatera, który na długo pozostaje w pamięci czytelnika.
Andrea Camillieri
James Rollins: Podziemny labirynt23 stycznia 2015
James Rollins PODZIEMNY LABIRYNT
Powieść przygodowa.
Doktor Blakely dokonuje w Antarktyce niezwykłego odkrycia: ponad 3000 m pod wulkanem Erebus istnieje olbrzymi system jaskiniowy o średnicy kilku kilometrów. Wstępne badanie grot przynosi niezwykłe znalezisko: figurkę nagiej kobiety wykonaną z diamentu. Po rozpoczęciu badań naukowcy trafiają na dawno opuszczoną wioskę składającą się z setek wykutych w skale domostw. Okazuje się, że wcześniej badała ją inna ekspedycja, z którą stracono kontakt i która dotychczas nie wróciła. W trakcie dalszej eksploracji jaskini naukowcy natykają się na żyjącą pod ziemią cywilizację praludzi. Istoty te dostały się tam z Australii – w czasach, gdy oba kontynenty były połączone – po czym zeszły w podziemia dla ochrony przed zimnem. Mieszkając pod ziemią od setek tysięcy, a może nawet milionów lat, przystosowały się do życia w jaskiniach i wytworzyły w nich specyficzny, niezwykle delikatny ekosystem. Przybycie ludzi zakłóciło go i tubylcom grozi zagłada. Aby podziemna społeczność przetrwała, ludzie muszą zginąć…
James Rollins jest jednym z najpopularniejszych autorów powieści sensacyjno-przygodowych, porównywanym z Kenem Folletem, Clivem Cusslerem i Wilburem Smithem. W jego książkach do starcia dobra ze złem dochodzi w malowniczych, odległych zakątkach świata, a zapierająca dech w piersiach akcja nieubłaganie wiedzie bohaterów do rozwiązywania kolejnych archeologicznych i historycznych zagadek.

M. J. Rose: Księga utraconych zapachów28 stycznia 2015
M.J. Rose KSIĘGA UTRACONYCH ZAPACHÓW
Wielowątkowa powieść z suspensem, rozgrywająca się w różnych planach czasowych − od starożytności, przez Rewolucję Francuską, po współczesność.
Rodzeństwo Robbie i Jac L’Etoile dziedziczą rodzinną firmę perfumeryjną działającą w Paryżu, a wraz z nią tajemnicze gliniane naczynie. Jak głosi legenda, naczynie to, znalezione w starożytnym grobowcu, miało zawierać intrygujący zapach wywołujący urojenia i halucynacje. Niektórzy jednak twierdzą, że te wizje to w gruncie rzeczy wspomnienia z poprzednich wcieleń, a naczynie to tak zwane „narzędzie pamięci” będące dowodem na to, że reinkarnacja jest faktem.
Wielkim atutem powieści jest wartka narracja, ciekawa warstwa historyczna, a także subtelnie oddana atmosfera Paryża, miasta kochanków.

Tom Harper: Zagadka katakumb30 stycznia 2015
Tom Harper ZAGADKA KATAKUMB
Abby Cormac, mająca za sobą traumatyczne doświadczenia wysłanniczki Międzynarodowego Trybunału Karnego, szuka wyciszenia w misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie. Spokój zostaje jednak zburzony, gdy podczas weekendu w wilii w Czarnogórze jej przyjaciel Michael pada ofiarą morderstwa, a ona sama ledwie uchodzi z życiem. Abby pragnie wyjaśnić zagadkę brutalnego zabójstwa − jedynym tropem wydaje się być otrzymany od Michaela złoty naszyjnik z symbolem pierwszych chrześcijan, pochodzący prawdopodobnie z IV wieku. Odtwarzając ostatnie miesiące życia przyjaciela, odkrywa, że Michael nie był wzorem cnót i miał niejasne powiązania z jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy wojennych z byłej Jugosławii. Wszystko wskazuje na to, że jej przyjaciel poznał pewien sekret związany z okrytym zmową milczenia morderstwem sprzed tysiąca siedmiuset lat. Ruszając śladem tajemnicy i uciekając przed prześladowcami, Abby dociera do historycznych miast cesarstwa rzymskiego: Yorku, Trewiru, Belgradu, Splitu, Stambułu i wreszcie do samego Rzymu, gdzie odpowiedź może się kryć
w zapomnianych katakumbach pod wiecznym miastem. Potężni wrogowie obserwują jednak każdy jej ruch i nie cofną się przed niczym, by zdobyć gwarancję, że pewne tajemnice nigdy nie wyjdą na jaw...
Niesamowita opowieść ze świetnym wątkiem historycznym i współczesnym, mafijnym, niezwykle barwnie pokazuje Bałkany. Intrygująca i dająca wiele radości lektura.
Times
C.J. Sansom: Papierowe imperium30 stycznia 2015
C.J. Sansom  PAPIEROWE IMPERIUM
Akcja Dominium rozgrywa się w roku 1952 w świecie alternatywnym, w którym nie doszło do drugiej wojny światowej. Po przegranej kampanii norweskiej premierem Wielkiej Brytanii nie został Winston Churchill, lecz Lord Halifax, który w połowie 1940 zawarł traktat pokojowy z Niemcami. Europa została podbita przez Niemców, którzy od kilkunastu lat toczą wyniszczającą totalną wojnę z Rosją. W sprzymierzonej z nimi Wielkiej Brytanii coraz silniejsze są wpływy faszystów: kontrolowane przez rząd środki przekazu uprawiają proniemiecką propagandę, zwalniani z pracy brytyjscy Żydzi muszą nosić żółte odznaki z Gwiazdami Dawida, strajki i demonstracje są bezwzględnie tłumione.
Faktycznym ośrodkiem prawdziwej władzy jest kierowana przez generała Erwina Rommla ambasada Niemiec, w której podziemiach przetrzymywani i torturowani są członkowie ruchu oporu, którego przywódcą jest sędziwy Churchill, który po sfałszowanych w 1950 roku wyborach wycofał się ze swoimi stronnikami z parlamentu.
Jednym z szeregowych członków ruchu oporu jest ukrywający swoje żydowskie pochodzenie wyższy urzędnik ministerstwa do spraw dominiów David Fitzgerald. Już od dwóch lat fotografuje on i przekazujący swoim mocodawcom tajne rządowe dokumenty. Teraz czeka go nowe zadanie: ma wydostać ze szpitala psychiatrycznego przetrzymywanego tam naukowca, doktora Franka Muncastera, który zupełnie przypadkowo wszedł w posiadanie informacji mogących odwrócić losy wojny. Ale Muncasterem zainteresowani są również ludzie z niemieckiej ambasady, których wspiera oddelegowany specjalnie w tym celu z Berlina bezwzględny Sturmbannführer Gunther Hoth…
Dominium uhonorowano Sidewise Award for Best Long-Form Alternate History.
“Papierowe imperium” jest wspaniałe! I nie jest to żadna notka sponsorowana przez wydawcę!
Po prostu zakochałem się w tej książce. Namiętnie i na długo.
Stephen King

Thriller, który jest także, a może przede wszystkim, alternatywną wersją historii - napisaną wbrew faktom, z akcją osadzoną w 1952 roku, przywodzącą na myśl doskonały “Fatherland” Roberta Harrisa.
Fabuła jest przekonująca i posuwa się wartko do przodu. C. J. Sansomowi udało się stworzyć doskonały thriller, który zmusza do zastanowienia się nad tym, co by było, gdyby historia potoczyła się inaczej…Scotsman

5 komentarzy:

 1. Najbardziej interesuje mnie ten cykl kryminałów włoskich, czekam więc na książkę o komisarzu Bordelli :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś żadna z tych pozycji nie wzbudziła moje zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje ulubione wydawnictwo !
  Niecierpliwie czekam na komisarza Bordelliego oraz na powieści Rollinsa i Sansoma.
  pozdrawiam
  tommy z Samotni

  OdpowiedzUsuń
 4. Póki co żadna z tych pozycji mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmm. Na chwilę obecną nic mnie nie urzekło. Może innym razem;)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.