środa, 19 marca 2014

Sen Kleopatry

Wydawnictwo Znak, Okładka miękka, Moja ocena 5/6
Kleopatra, uosobienie piękna, seksapilu, władzy, bez mała bogini, z pewnością ikona antycznego świata i jedna z najbardziej znanych kobiet wszech czasów. Napisano już o niej tyle książek, że po pozycję autorstwa francuskiego egiptologa (jednego z najbardziej znanych na świecie) przyznaję, sięgnęłam z lekką obawą. I przeżyłam bardzo mile rozczarowanie.
Losy Kleopatry śledzimy poprzez pryzmat objęcia przez nią władzy, romansu z Juliuszem Cezarem i rządów, które królowa sprawowała w Egipcie. Autorowi udała się rzecz rzadko spotykana, bowiem konwencja książki to swoiste połączenie wykładu historycznego z barwną i porywającą powieścią. Między opowieść beletrystyczną wplecione są historyczne dokumenty (jednak w formie zbeletryzowanej), co daje niezwykły, bardzo ciekawy efekt. Podobnie interesującym jest ustawienie obok postaci całkowicie fikcyjnych i tych, które znamy czy to z historii, czy z mitów i legend. Jacq serwuje porządną porcję antycznej historii, którą śledzimy w barwnej, porywającej opowieści. Wspaniała lekcja także dla historycznych niejadków oraz tych, którzy uważają, iż historia to nuuuda. 
Kolejnymi atutami książki są krótkie rozdziały, w zasadzie przypominające stop klatki z filmu, które w połączeniu z wciągającą intrygą i błyskawicznym tempem akcji nie pozwalają nawet na najmniejsza nudę w trakcie lektury. 
Sen Kleopatry to bez wątpienia porywająca, doskonale dopracowana (także jeżeli chodzi o oddanie antycznych szczegółów) opowieść o kobiecie o tyle wspaniałej, niebanalnej co moim zdaniem przerażającej i o czasach w jakich przyszło jej żyć i rządzić. Jacq rewelacyjnie kreśli jej sylwetkę na tle epoki, ukazując nam nie tylko władczynię dążąca do celu po trupach,a le także zwyczajna kobietę.
Zachęcam do lektury także osoby nie przepadające za historią, ale lubiące po prostu doskonałą prozę. Z pewnością się nie zawiedziecie.

5 komentarzy:

 1. Jacqa znam dzięki znakomitym powieściom o Mozarcie, lubię jego prozę, dlatego chętnie sięgnę po inną odsłonę jego twórczości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę,że to coś dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostrzę sobie pazurki na tę pozycję. Tobie się spodobała, więc sądzę, że ze mną będzie podobnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiałam się nad tą książką, ale nie lubuje się powieściach historycznych, lecz skoro Ty twierdzisz, że także osoby nie przepadające za historią odnajdą się w tej pozycji bez problemu, to jednak zaryzykuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się, może dlatego też, że wolę właśnie starożytność i antyk, niż historię współczesną.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.